Slováci proti Španielsku na inom štadióne: Bilbao vypadlo zo zoznamu dejísk EURO 2020

Slovenskí reprezentanti Slovenskí reprezentanti Zdroj: TASR - Martin Baumann

BILBAO - Bilbao vypadlo zo zoznamu dejísk futbalových ME 2020. V stredu o tom informovala agentúra AFP s odvolaním sa na baskické úrady. V Bilbau mala slovenská reprezentácia uzavrieť svoje účinkovanie v základnej E-skupine proti domácemu Španielsku. Otáznik visí aj nad Dublinom, kde majú Slováci nastúpiť proti Poľsku a Švédsku, no v Írsku pravdepodobne v júni ešte nepustia divákov na štadión.

Úrady v Baskicku dostali podľa španielskych médií v stredu od Európskej futbalovej únie (UEFA) vyrozumenie, že Bilbao nebude hostiť zápasy šampionátu. S týmto "jednostranným" rozhodnutím UEFA však regionálne autority nesúhlasia a budú žiadať finančné kompenzácie.

Na štadióne San Mames v Bilbau sa okrem zápasu Slovenska so Španielskom (23. júna) mali hrať aj ďalšie dve stretnutia domácej reprezentácie v skupine proti Švédsku a Poľsku a aj jeden osemfinálový duel.

Konečný verdikt o dejiskách EURO 2020 by mal padnúť až v piatok 23. apríla na videokonferencii exekutívy UEFA. Tá požaduje od všetkých dvanástich usporiadateľských miest garanciu, že sa počas zápasov dostanú na tribúny diváci. Osem miest už dávnejšie potvrdilo, že na štadión fanúšikov pustí. Mníchov, Rím, Bilbao a Dublin dostali čas do 19. apríla na definitívne vyjadrenie, či a v akej miere povolia divácku účasť. Rím už ju medzičasom schválil. Španielska futbalová federácia (RFEF) zasa ponúkla Sevillu ako alternatívne dejisko v prípade, že UEFA odoberie organizátorské práva Bilbau. Futbaloví fanúšikovia momentálne nemôžu ísť na štadióny nikde v Španielsku, v prípade Sevilly by mali o povolení rozhodnúť regionálne zdravotnícke úrady v Andalúzii.

Slováci majú odohrať úvodné dva zápasy v základnej skupine v Dubline - 14. júna proti Poľsku a 18. júna proti Švédsku. Podľa stredajšieho vyjadrenia írskej vlády je však júnový termín pre účasť divákov na Aviva štadióne v Dubline priskorý a v otázke usporiadania zápasov ME tak prevláda pesimizmus.

EURO 2020 odštartuje 11. júna v Ríme, finále sa uskutoční 11. júla na londýnskom štadióne Wembley.

Viac o téme: UEFA Španielsko Slovensko ME 2020
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR