UEFA oficiálne potvrdila nové dejiská EURO: Musí sa zmeniť celá logistika slovenských príprav!

Trofej pre víťaza Európskeho šampionátuTrofej pre víťaza Európskeho šampionátu Zdroj: Facebook/Uefa Euro 2020

BRATISLAVA - Novými dejiskami zápasov slovenských futbalistov na EURO 2020 budú Petrohrad a Sevilla. V piatok o tom rozhodla Európska futbalová únia (UEFA), ktorá tiež mala potvrdiť Mníchov ako jedno z organizátorských miest o rok preloženého turnaja.

Slováci mali pôvodne odohrať zápasy E-skupiny proti Poľsku (14. júna) a Švédsku (18. júna) na dublinskom Aviva Stadium, resp. proti Španielsku (23. júna) na štadióne San Mames v Bilbau. Keďže írska vláda a baskické regionálne úrady nemohli garantovať na UEFA účasť divákov, vypadli zo zoznamu dejísk ME 2020. Po novom sa SR predstaví proti Poľsku a Švédsku v Petrohrade, resp. proti Španielsku v Seville. Na štadióne Krestovskij (Gazprom Arena) sa budú hrať aj zápasy B-skupiny Belgicko - Rusko (12. júna), Fínsko - Rusko (16. júna), Fínsko - Belgicko (21. júna) a jedno štvrťfinále (2. júla).

Pre vedenie Slovenského futbalového zväzu (SFZ) i realizačný tím hlavného trénera Štefana Tarkoviča to znamená urobiť zmeny v porovnaní s pôvodným plánom. Do začiatku šampionátu zostáva už len 49 dní. Slováci mali mať tréningový tábor v Írsku. Zmení sa tak celá logistika slovenských príprav na turnaj. Pred ním osemfinalista predchádzajúceho EURO 2016 vo Francúzsku absolvuje tréningový kemp v rakúskom Windischgarstene, vrátane dvoch prípravných zápasov s Bulharskom (1. júna v Ried im Innkreis) a Rakúskom (6. júna vo Viedni).

EURO 2020 Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Dmitri Lovetsky

Úrady v Baskicku dostali podľa španielskych médií tento týždeň v stredu od UEFA vyrozumenie, že Bilbao nebude hostiť zápasy šampionátu. S týmto "jednostranným" rozhodnutím UEFA však regionálne autority a miestny organizačný štáb nesúhlasia a budú žiadať finančné kompenzácie. Na štadióne San Mames v Bilbau sa okrem zápasu Slovenska so Španielskom (23. júna) mali hrať aj ďalšie dve stretnutia domácej reprezentácie v skupine proti Švédsku a Poľsku a aj jeden osemfinálový duel. V Dubline sa mali hrať aj zápasy Poľska so Švédskom a jedno osemfinále. Toto osemfinále sa preložilo do Londýna.

V Mníchove počítajú v júni so zlepšením pandemickej situácie a do Allianz Areny by tak mohlo prísť približne 15.000 divákov. Konečný verdikt o dejiskách EURO 2020 padol po videokonferencii exekutívy UEFA. Tá požadovala od všetkých dvanástich usporiadateľských miest garanciu, že sa počas zápasov dostanú na tribúny diváci. Osem miest už dávnejšie potvrdilo, že na štadión fanúšikov pustí. Mníchov, Rím, Bilbao a Dublin dostali čas do 19. apríla na definitívne vyjadrenie, či a v akej miere povolia divácku účasť. Rím už ju medzičasom schválil. Španielska futbalová federácia (RFEF) ponúkla Sevillu ako alternatívne dejisko. Futbaloví fanúšikovia momentálne nemôžu ísť na štadióny nikde v Španielsku, v prípade Sevilly však výnimku udelili regionálne zdravotnícke úrady v Andalúzii.

Víťazné oslavy slovenských futbalistov Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR - Michal Svítok

EURO 2020 odštartuje 11. júna v Ríme, finále sa uskutoční 11. júla na londýnskom štadióne Wembley. Možnosť plného štadióna prisľúbila Budapešť, budú však platiť prísne pravidlá ako napr. predloženie dvoch negatívnych testov nie starších ako päť dní pred príchodom do krajiny. Úrady budú akceptovať aj potvrdenie o prekonaní choroby počas uplynulých šiestich mesiacov. V Anglicku bude v stretnutiach skupinovej fázy Wembley naplnené z jednej štvrtiny. Počas šampionátu by sa však mali meniť vládne obmedzenia, takže je možné, že v ďalších stretnutiach bude na štadióne návštevníkov viac.

V Baku a Petrohrade by sa mali štadióny naplniť z polovice. Štadión Johana Cruyffa v Amsterdame sa bude môcť naplniť na 25 až 33 percent kapacity, rovnako tak v glasgowskom Hampden Parku, v Parken Stadium v Kodani aj v Bukurešti v Arena Nationala.

"S hostiteľskými asociáciami aj miestnymi orgánmi sme intenzívne pracovali na zaistení bezpečnosti pri zápasoch. Som naozaj rád, že sa nám podarilo zaistiť účasť divákov vo všetkých dejiskách turnaja. UEFA sa chce poďakovať mestám Bilbao a Dublin, aj národnej vláde Írska a regionálnej v Španielsku, za profesionalitu a odvedenú prácu v uplynulých rokoch. Stále zostávajú dobrými dejiskami na ďalšie naše zápasy a podujatia. UEFA ďakuje aj Írskej futbalovej asociácii za výbornú spoluprácu," povedal pre web UEFA jej prezident Aleksander Čeferin zo Slovinska.

Všetky zakúpené vstupenky do Dublinu a Bilbaa riadiaci orgán stornoval a ich majitelia dostanú úplnú refundáciu. O predaji na nové zápasy v Petrohrade, Seville a Londýne bude UEFA informovať na svojom webe v predajnej sekcii vstupeniek.

Starosta Mníchova naďalej negarantuje účasť fanúšikov

Mníchov zostal jedným z dejísk majstrovstiev Európy vo futbale, no jeho starosta Dieter Reiter negarantuje prítomnosť fanúšikov na štadióne. Vyjadril sa v rozpore so skorším stanoviskom Európskej futbalovej únie, podľa ktorého sa priaznivci dostanú aj do Allianz Areny. "Pred týždňom ani teraz nemôže nikto povedať, či budú môcť prísť ľudia a v akom počte. Preto sme nedali žiadne sľuby a platí to aj pre celé Bavorsko," povedal Reiter pre agentúru AFP.

Starostu potešilo, že UEFA považuje Mníchov z atraktívne hostiteľské miesto aj bez záruk ohľadom priaznivcov. Allianz Arena privíta tri zápasy Nemecka v skupinovej fáze a jeden duel štvrťfinále. Bavorská vláda v zásade súhlasila so 14.500 ľuďmi na štadióne, no nechala si priestor na zredukovanie tohto čísla. "O všetkom sa rozhodne, keď budeme vedieť, čo je a čo nie je možné z hľadiska infekčných ochorení," dodal Reiter.

Viac o téme: UEFA Slovensko SFZ Euro 2020
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR