VIDEO Saganovci zhodnotili druhú etapu Gira: Veľmi ľahká, Peter by potreboval náročnejšiu!

Peter Sagan máva fanúšikom pred začiatkom druhej etapy GiraPeter Sagan máva fanúšikom pred začiatkom druhej etapy Gira Zdroj: TASR/AP/Gian Mattia D'Alberto

TURÍN - Slovenský cyklista Peter Sagan v drese Bora-Hansgrohe obsadil 5. miesto v 2. etape 104. ročníka pretekov Giro d'Italia. Z víťazstva sa tešil Belgičan Tim Merlier. Jazdec stajne Alpecin-Fenix sa presadil v záverečnom špurte a 179 km dlhú trať z mesta Stupinigi do Novary zvládol za 4:21:09 h.

Na druhom a treťom mieste skončili domáci pretekári Giacomo Nizzolo (Qhubeka Assos) a Elia Viviani (Cofidis, Solutions Crédits). Ružový dres pre lídra celkového poradia si udržal víťaz úvodnej časovky Filippo Ganna (Ineos Grenadiers).

Dvadsaťosemročný Merlier si pripísal trináste víťazstvo v kariére, štvrté v tejto sezóne a prvé pri svojej premiére na jednej z troch Grand Tours. Vďaka nemu si vybojoval aj cyklámenový dres pre lídra bodovacej súťaže. "Som nadšený a hrdý na seba i na tím. Po kruhovom objazde bolo dôležité držať sa v popredí. Videl som, že som v dobrej pozícii a už som len myslel na to, ako byť rýchlejší a rýchlejší. Bol to dlhý špurt, ale našťastie mi to stačilo. Mám za sebou vysokohorský kemp, ktorý mi veľmi pomohol a cítim sa naozaj veľmi dobre," uviedol v televíznom rozhovore.

Merlier urobil po prejdení cieľovej pásky prstami písmeno W a uctil si tak pamiatku Woutera Weylandta. Bývalý belgický cyklista zomrel pred desiatimi rokmi 9. mája po páde v 3. etape Gira. V nedeľu si ho pred štartom pripomenul minútou ticha celý pelotón.

"Etapa bola celko priama a skočnila sa tak, ako sme očakávali, rýchlym hromadným špurtom. Do posledných kilometrov to bolo jednoduché, ale vo finále ste sa museli skutočne koncentrovať, pretože to mohlo byť nepríjemné. Dôležité bolo vyhnúť sa pádom. Myslím si, že výsledok odzrkadľuje pole šprintérov, aké sa zišlo na Gire. Chcem sa poďakovať tímu za ich prácu, moja kondícia sa zlepšuje," uviedol Sagan pre oficiálnu stránku Bory.

 

The stage was quite straightforward and it played out the way we were expecting, with a fast sprint finish. Up to the...

Uverejnil používateľ Peter Sagan Nedeľa 9. mája 2021

"Bola to prvá cestná etapa na Gire a bola veľmi ľahká, pretože pred zaverečnými 30 km sa neudialo nič dôležité. Mali sme vpredu troch pretekárov, ale nebola to pre nás ideálna situácia. Peter by potreboval náročnejšiu etapu, aby mohol súperiť so šprintérmi. Napriek tomu sme počítali s hromadným dojazdom, kontrolovali sme preteky a umožnili sme vznik len malého úniku. Cesare Benedetti pracoval na posledných 70 km na čele pelotónu, v závere tam boli Maciej Bodnar a Daniel Oss. Špurt bol dosť chaotický a myslím si, že bolo treba aj kúsok šťastia. Peter skončil piaty, výsledok je v poriadku, ale zajtra budeme opäť bojovať," uviedol športový riaditeľ Bory Ján Valach.

Pondelková 3. etapa povedie medzi mestami Biella a Canale, meria 190 km a má zvlnený profil.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Peter Sagan Ján Valach Bora-Hansgrohe Giro D´Italia 2021
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR