Česi pred ďalším kľúčovým duelom sledovali súboj Dánska so Slovenskom: Hrajú tu výborne

Radan Lenc a jeho gólové oslavyRadan Lenc a jeho gólové oslavy Zdroj: TASR/AP/Roman Koksarov

RIGA - Českých hokejistov čaká v pondelok na majstrovstvách sveta v Rige zápas s Dánskom, v ktorom si opäť nemôžu dovoliť prehrať, ak chcú postúpiť do štvrťfinále. Útočník Radan Lenc si to dobre uvedomuje. Český národný tím si totiž prehrami s Ruskom a Švajčiarskom na úvod šampionátu poriadne skomplikoval situáciu.

"Po prvých troch zápasoch sme sa dostali do situácie, v ktorej sme úplne nechceli byť a vieme, že teraz každý zápas je de facto kľúčový k tomu, aby sme štvrťfinále urobili. Rovnako ako predchádzajúce stretnutia aj ďalšie s Dánmi bude ohromne dôležité. Verím, že si s tým poradíme a zvládneme to," povedal Lenc v on-line rozhovore s novinármi.

Dánsko zatiaľ na šampionáte získalo rovnako ako český výber osem bodov, ale odohralo o stretnutie viac. Len výhra pritom Severanov udrží v hre o postup do play off, rovnako ako českých hokejistov. "Sledovali sme posledný zápas Dánska proti Slovensku a vieme, na čo sa máme pripraviť. Určite to nebude jednoduchý súper, hrajú tu výborne," povedal útočník Liberca.

Nadchádzajúci český súper dokázal na MS prvýkrát v histórii poraziť Švédsko, čím ďalších protivníkov dostatočne varoval. "Menovite sme si súpera nerozoberali, to nás ešte len čaká. Majú ale v kádri veľa kvalitných hráčov, ktorí hrajú v KHL. Možno je dobre, že porazili Švédov a varovali nás. Budeme ešte pokornejší," uviedol Lenc.

Dvadsaťdeväťročný útočník si v sobotňajšom zápase proti Veľkej Británii pripísal premiérovú trefu na MS. "Som rád, že sa mi to podarilo. Gratulácií bola kopa, pár hodín som na to odpovedal. Aj keď nie v kuse. Do polnoci som si to vychutnal a dnes je nový deň, nový tréning a už sa pripravujeme na ďalší zápas," povedal Lenc, ktorý si hneď zobral na ľade puk na pamiatku. "Určite si ho doma vystavím, pravdepodobne s dresom z mojich prvých majstrovstiev. Určite doma nájdem miesto," povedal rodák z Mladej Boleslavi, ktorý štartuje na vrcholnej akcii sezóny prvýkrát.

Radan Lenc a Michal Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP - Andreas Hillergren

Za gól bol rád, ale nepovažoval ho za najdôležitejší počin. "Myslím si, že na tomto úplne nestojí môj výkon na majstrovstvách. Všetci sme tu kvôli jednej veci a to je podávať čo najlepšie výkony. Verím, že od zápasu so Švédmi sa to začalo prekláňať na našu stranu. Prvé dva zápasy nám úplne nevyšli, ale myslím si, že sme ich hodili za hlavu, zobrali si z toho to pozitívne, na čom môžeme ďalej stavať," uviedol Lenc, ktorý najčastejšie nastupuje vo formácii s Matejom Stránským a Michaelom Špačkom.

Hokejisti žijú od príletu do Rigy v takzvanej bubline a pohybujú sa len medzi hotelom a štadiónmi, podľa Lenca to ale zatiaľ nie je problém. "Občas si s chalanmi zahráme ping pong, keď je chvíľku čas. Inak sa pozerám na seriály. Aj keď to vyzerá, že máme veľa voľného času, tak to tak nie je. Rád si chodím po obede zdriemnuť, ale za 14 dní, čo sme tu, sa mi to mimo zápasy podarilo trikrát. Čas tu fakt letí a ani sa nezdá, že sme tu takú dobu," uviedol Lenc.

Viac o téme: Česko Dánsko Radan Lenc
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK