VIDEO Cyklistická amatérka kuriózne šokovala seba aj favoritky: Myslela som si, že som vyhrala!

Anna Kiesenhoferová a jej víťazné oslavy v cieli pretekovAnna Kiesenhoferová a jej víťazné oslavy v cieli pretekov Zdroj: SITA/AP/Christophe Ena

TOKIO - Rakúska cyklistka Anna Kiesenhoferová šokujúco získala zlato na olympijských hrách. V nedeľných cestných pretekoch jednotlivkýň s hromadným štartom zvíťazila po úniku pred Holanďankou Annemiekou van Vleutenovou a Taliankou Elisou Longovou Borghiniovou.

Tridsaťročná Kiesenhoferová dosiahla v Tokiu svoj najväčší úspech v doterajšej kariére. Trať dlhú 136 km zvládla za 3:52:45 hodiny, pred druhou Van Vleutenovou mala v cieli náskok 1:15 minúty.

"Je to neuveriteľné, stále sa sama seba pýtam, či je to naozaj pravda. Plánovala som útok hneď od kilometru nula a bola som rada, že sa mi podarilo byť v úniku, pretože nie som príliš dobrá pri jazde v pelotóne. Vo vedúcej skupine sme dobre spolupracovali a potom som si uvedomila, že som v nej najsilnejšia. Napokon som pracovala na čele už iba sama a až do cieľa mi to pripadalo ako časovka," povedala pre agentúru APA víťazná Rakúšanka, ktorá momentálne nemá kontrakt so žiadnym profesionálnym tímom. Vyštudovaná matematička tak v cyklistikom pelotóne pôsobí iba ako amatérka.

Van Vleutenová oslavovala triumf

Annemiek van Vleutenová oslavuje Galéria fotiek (10) Zdroj: SITA/AP/Thibault Camus

Kiesenhoferová šokovala únikom všetky favoritky natoľko, že strieborná van Vleutenová po príchode do cieľa oslavovala svoj triumf. Až o chvíľu neskôr zistila, že skončila "až" druhá. Na olympiáde nemôžu pretekári používať vysielačky a tak o sólovej jazde Rakúšanky na špici nevedela.

"Áno, myslela som si, že som vyhrala," priznala Holanďanka pre agentúru AFP. "Samozrejme, zostala som prekvapená a cítila som sa dosť hlúpo. Ale potom mi aj reprezentačné kolegyne povedali, že o tom vôbec nevedeli."

Viac o téme: Annemiek van Vleutenová Anna Kiesenhoferová
  • Zdroj: TASR, Športky