Cibák považuje účasť Mintálovej na OH v Tokiu za malú medailu: Som na ňu maximálne hrdý!

Na snímke slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Eliška Mintálová s trénerom Petrom Cibákom a Lukášom Giertlom pred finálovou jazdoNa snímke slovenská reprezentantka vo vodnom slalome Eliška Mintálová s trénerom Petrom Cibákom a Lukášom Giertlom pred finálovou jazdo Zdroj: TASR/Michal Svítok

TOKIO - Tréner Peter Cibák považuje účasť svojej zverenky vo finále na olympijskom kanáli v Tokiu za malú medailu. Miešajú sa v ňom však viaceré emócie, keďže vodná slalomárka Eliška Mintálová si po skvelej semifinálovej jazde brúsila zuby na medailu. Napokon však po chybe na 18. bránke skončila až deviata v K1.

Mintálová bola v prvej polovici trate na vedúcej pozícii, ale osemnástu bránku neprešla celú a 50 sekundová penalizácia ju odsunula na deviatu priečku. "Prvý úsek mala perfektný. Keď chytila dobrý rytmus a videl som, že zvládla valec 15 a 16, tak som veril, že to udrží do prvej trojky. Potom však prišla chyba a vzápätí stratila tri-štyri sekundy. Ale ja som na ňu maximálne hrdý a mám pred ňou maximálny rešpekt. To, čím si prešla za uplynulý mesiac a pol, tak to klobúk dolu," povedal Cibák.

Ani samotná pretekárka nehovorila po olympijských pretekoch o veľkom sklamaní. Tréner Cibák jej slová zdupľoval: "Po tej chybe stratila plynulosť a zotrvačnosť, nabalili sa tam nejaké sekundy. Ale my sme si hovorili, že rozhodovať bude druhá polovica trate. V závere bola voda taká mdlá, netečie veľmi rýchlo, tam treba vynaložiť veľa síl. Je to škoda, ale netreba lamentovať. Mne keby niekto povedal pred dvoma týždňami, že nebyť päťdesiatky, tak zo zlomeným palcom skončí piata, tak by som neveril. Ja aj ako tréner som si hovoril, že finále by pre mňa bola malá medaila. Ukázala obrovského športového ducha, nevzdala nič, po každom tréningu mala pozitívnu emóciu. Bolo kľúčové, že to nezabalila."

Na snímke slovenská reprezentantka Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Michal Svítok

V semifinále predstihla Mintálovú len veľká favoritka Foxová, ktorá napokon skončila tretia. Podľa Cibáka bola táto jazda úplne ideálna: "Top športovci vedia, že oni jazdia veľmi rýchlo, strážia si to. Mladí musia ísť aj do rizika. Ale na tejto trati sa neoplatí riskovať, lebo stopa je centimetrová a keď si niekto niečo skráti, okamžite sa to vypomstí. Taktiku sme teda zvolili tak, aby sme si čo najviac pomáhali vodou, držali sa ideálnej stopy. To dodržala na malé chybičky absolútne."

Po pretekoch si slovenská olympionička nebola vedomá chyby na osemnástej bránke, ale Cibák o tom nepolemizoval. A aj keby bola jej chyba nejednoznačná, slovenská výprava by nemohla podať protest: "Protesty sa vo finále nepodávajú, je to nové pravidlo. Ale videotechnika je natoľko dokonalá, že to vedia identifikovať. Športovci to z vody veľmi nevidia, ja som to videl aj spomalene. Tyčka išla po za ucho, to bola jasná päťdesiatka."

Na snímke slovenská reprezentantka Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/Michal Svítok

U trénera slovenskej kajakárky prevládali po pretekoch zmiešané emócie, ale aj nádej. Jeho zverenka má ešte len 22 rokov a Cibák verí, že na budúcej olympiáde v Paríži už bude v inej pozícii: "Vždy keď sa takéto niečo stane, je to pocit aj sklamania, ale aj radosti. Piate miesto by pre nás bolo fantastické, nebyť tej chyby, ale Eliška ukázala obrovský potenciál. Sú tam s ňou tri mladé pretekárky do 23 rokov, ona je medzi nimi a patria medzi budúce nádeje ženskej kanoistiky. Ak všetko pôjde podľa plánu a tak, ako to je nastavené, tak uvidíme. Ona má naozaj obrovský potenciál. V Paríži to bude jedna z adeptiek na medailu."

Mintálovú čaká tento rok ešte jeden vrchol sezóny. Od 21. do 26. septembra sa predstaví na MS, ktoré bude hostiť areál v Čunove. "Musí si doliečiť zlomený palec, samozrejme priorita je šampionát. Dáme sa dokopy, je to doma, nemusíme nikam cestovať. Oddýchne si, bude aj nejaká dovolenka a potom sa pripravíme," dodal na záver Cibák.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 8
Viac o téme: Eliška Mintálová Peter Cibák
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy