Odporný incident počas olympijskej časovky: Niečo také nemá v športe miesto...

Eritrejčan Amanuel Ghebreigzabhier počas časovky na olympiáde v TokiuEritrejčan Amanuel Ghebreigzabhier počas časovky na olympiáde v Tokiu Zdroj: SITA/AP/Tim de Waele

TOKIO - Športový riaditeľ Nemeckého cyklistického zväzu Patrick Moster sa ospravedlnil za rasistické výroky počas dnešnej časovky mužov na olympijských hrách. Afrických cyklistov označil za "jazdcov na ťavách".

"Poď, poď, stíhaj jazdcov na ťavách, stíhaj ich," hecoval Moster zverenca Nikiasa Arndta, pred ktorým v časovke išli Alžírčan Azzadin Ladžáb a Amanuel Ghebreigzabhier z Eritrey.

Mosterove slová zachytili televízne mikrofóny a komentátor nemeckej ARD okamžite výroky označil za absolútne zlé. "Chýbajú mi slová. Niečo také nemá v športe miesto," uviedol.

Nemecký funkcionár sa čoskoro nato ospravedlnil. "Je mi to nesmierne ľúto, musím sa za to hlboko ospravedlniť. Je tu obrovský stres a hektika, to ale nie je ospravedlnenie. Toto sa nesmie stávať," uviedol Moster.

Arndt obsadil v časovke devätnáste miesto s odstupom takmer štyroch minút za víťazným Slovincom Primožom Rogličom.

Moster musí opustiť Tokio

Športový riaditeľ Nemeckého cyklistického zväzu Patrick Moster musí kvôli rasistickým výrokom počas stredajšej časovky opustiť olympijské hry v Tokiu. Rozhodol o tom národný olympijský výbor. "Veríme, že jeho ospravedlnenie bolo úprimné, ale jeho správanie nezodpovedá olympijským ideálom. A nehodláme zľaviť z našich nárokov na fair play, rešpekt a toleranciu," citovala vyhlásenie výboru agentúra DPA.

K označeniu "jazdci na ťavách" sa vyjadril aj Ladžáb. "Na olympijských hrách nie sú preteky v jazde na ťavách, preto som sa dal na cyklistiku," napísal tridsaťštyriročný cyklista na twitteri.

Viac o téme: Nikias Arndt Amanuel Ghebreigzabhier Patrick Moster Azzadin Ladžáb
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy