Spory medzi plavcami USA a Ruska sa vyhrocujú: Je tu dosť ľudí, ktorí by tu byť nemali!

Lilly KingováLilly Kingová Zdroj: SITA/AP/David Goldman

TOKIO - Spory medzi americkou a ruskou plaveckou reprezentáciou ohľadom dopingu mali ďalšie pokračovanie.

Americká plavkyňa Lilly Kingová skritizovala ruských športovcov a okrem iného povedala, že by sa kvôli trestu za štátom organizovaný doping vôbec nemali olympijských hier zúčastniť. Prezident Ruského olympijského výboru (ROV) Stanislav Pozdňakov vyhlásil, že medaily ruských športovcov boli najlepšou odpoveďou kritikom, ktorí sa pýtali, prečo má krajina dovolené súťažiť aj po dopingových škandáloch.

Ruskí športovci nesmú kvôli trestu za štátom organizovaný doping a manipulovanie s dátami z moskovského laboratória štartovať dva roky na medzinárodnej pôde pod ruskou vlajkou a s národnými symbolmi. Na olympijských hrách v Tokiu im hrá v prípade víťazstva miesto zakázanej štátnej hymny úryvok z klavírneho koncertu Petra Iľjiča Čajkovského.

V Tokiu dvakrát triumfoval ruský plavec Jevgenij Rylov. Najprv vyhral znakársku stovku a neskôr aj dvojstovku. Zakaždým s ním na stupňoch víťazov bol Američan Ryan Murphy, ktorý v týchto pretekoch získal bronz a striebro. Tiež s Američanmi ovládol polohovú štafetu na 4x100 metrov.

Je tu dosť ľudí, ktorí by tu byť nemali

"Je tu dosť ľudí, ktorí by tu byť nemali," povedala Kingová, ktorá v Tokiu získala striebro a bronz. "Nepretekala som s nikým z krajiny, ktorá mala mať zákaz a namiesto toho dostala len cez ruku. Na mňa osobne to vplyv teda nemalo, ale na Ryana áno," doplnila.

Sedela presne vedľa Murphyho, ktorý tento týždeň tiež niekoľkokrát slovne mieril do radov dopingových hriešnikov. Neskôr ale povedal, že jeho komentáre neboli mierené priamo na Rusov.

Ryan Murphy Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Matthias Schrader

Preteky podľa neho neboli čisté

Murphy v piatok uviedol, že preteky, v ktorých štartoval, pravdepodobne neboli čisté. V sobotu potom spresnil, že komentár bol zamýšľaný všeobecne. "Pýtali sa ma na doping a plávanie a úprimne som odpovedal. Myslím si, že v plávaní doping je."

Šéf ruských olympionikov Pozdňakov povedal, že kritici sa síce domnievali, že ruskí športovci nevedia súťažiť bez dopingu, ale oni v Tokiu dokázali opak nielen slovami, ale hlavne činmi a výsledkami. Rylov po úspešných pretekoch vyhlásil, že podporuje čistý šport. "Podstupuje stále dopingové testy. Nedokázal by som si odpustiť, keby som si niečo vzal. Neviem, ako na to reagovať. Nebol som z ničoho obvinený," uviedol.

Ryan Murphy a Jevgenij Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/David Goldman

V Tokiu zatiaľ Rusi získali 41 medailí, z toho 11 zlatých.

Viac o téme: Rusko USA Ryan Murphy Lilly Kingová Stanislav Pozdňakov
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy