Šup na bekhend a hotovo: S Rogerom to bolo jednoduchšie, Novak nás trápil, priznal Nadal

Strýko Rafaela Nadala Toni NadalStrýko Rafaela Nadala Toni Nadal Zdroj: Profimedia

MALORKA – Od apríla spolupracuje s kanadským mladíkom Felixom Augerom-Aliassimeom, no roky rokúce viedol svojho synovca Rafaela Nadala. Úspešný španielsky tenisový tréner Toni Nadal sa v nedávnom rozhovore vyjadril, že pre neho bolo zložitejšie pripravovať taktiku proti Novakovi Djokovičovi, ako proti Rogerovi Federerovi.

Štatistiky hovoria jasnou rečou, kým v zápasoch proti technicky geniálnemu Švajčiarovi sa rodákovi z Malorky zvyklo dariť (24:16), atletická a mimoriadne komplexná hra srbského velikána Rafovi až tak nevoňala (28:30).

"S Rogerom bolo všetko vždy jednoduchšie, pretože od roku 2006 sme sa zamerali na to, aby sme takmer každú výmenu rozohrali vysokou a tvrdou loptou do jeho bekhendu. Djokovič bol vždy oveľa komplexnejší, nevedeli sme, ako čítať jeho hru. Spomínam si, že na US Open v roku 2010 za mnou Rafa prišiel a spýtal sa ma, čo má robiť. Poradil som mu, aby hral tvrdo a hlboko do stredu kurtu a menil smer iba vtedy, keď mal veľmi výhodnú pozíciu," priznal Nadal počas svojho vystúpenia v podcaste Tres Iguales.

27 rokov a 16 grandslamových titulov

Strýko Toni, ako ho familiárne prezývajú, trénoval svojho synovca dvadsaťsedem rokov a priviedol ho k zisku šestnástich grandslamových titulov. Pred štyrmi rokmi sa dohodli na ukončení úspešnej spolupráce a novým šéfom Nadalovho tímu sa stal bývalý prvý hráč sveta Carlos Moya.

Bez práce neostal ani Toni, ktorý sa začal naplno venovať Rafovej tenisovej akadémii na Malorke a počas tohtoročnej antukovej časti sezóny doplnil trénerský štáb Felixa Augera-Aliassimea.

Španielsky tenista Rafael Nadal Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Michel Euler

Tridsaťpäťročný Rafael Nadal má na svojom konte už dvadsať grandslamových titulov, keď pod vedením Carlosa Moyu oslavoval trikrát na Roland Garros a jeden titul pridal aj na US Open. Na rovnakej méte sú aj jeho dvaja najväčší rivali, a tak pred nasledujúcim ročníkom je všetko otvorené.

"Pravdou je, že keď sa objavil Rafa, bolo jasné, že Roger bude lámať rekordy. Hneď ako sme zaznamenali Novaka, uvedomili sme si, že je zvláštny. Pokiaľ ide o Rafu, keď vo veku 24 rokov zavŕšil kariérny Grand Slam, vedel som, že bude bojovať o post najlepšieho tenistu v histórii," povedal Toni Nadal.

Najlepší antukár v dejinách tenisu ale nezažíva vydarený rok 2021. Na Australian Open nezvládol štvrťfinále proti Stefanosovi Tsitsipasovi, hoci viedol už 2:0 na sety, na milovanom French Open mu stopku vystavil Novak Djokovič a odvtedy sa na kurte objavil len v dvoch zápasoch na turnaji vo Washingtone.

Nadal bol nútený vynechať Wimbledon, olympiádu v Tokiu aj US Open a pre opätovné problémy s nohou predčasne ukončil sezónu. Bude pripravený na tú nadchádzajúcu?

"V každom prípade si verí a aj ja si myslím, že sa z toho ešte raz dostane. Som optimistom a mám pocit, že sa mu bude dariť a že mu zostávajú ešte dva alebo tri úspešné roky," ozrejmil Rafov stav jeho šesťdesiatročný strýko.

Viac o téme: Rafael Nadal Roger Federer Novak Djokovič Toni Nadal Félix Auger-Aliassime
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • Facebook/Rafa Nadal
  • Zdroj: Športky
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy