VIDEO Tenisový sviatok v Prahe: Organizátori hodnotia Pohár Billie Jean Kingovej

Ruské tenistky získali Pohár Billie Jean KingovejRuské tenistky získali Pohár Billie Jean Kingovej Zdroj: SITA/AP/Petr David Josek

PRAHA - Na elitné tenistky sa počas Pohára Billie Jean Kingovej v Prahe minulý týždeň prišlo pozrieť 27 600 divákov. Najviac ľudí sledovalo neúspešný súboj českého tímu so Švajčiarkami o postup do semifinále, na ktorý sa v O2 aréne zišlo 8700 fanúšikov.

"Fanúšikovia boli úžasní, najmä keď hral domáci tím. A je skvelé, že sme divákov vôbec mali," poukázala legendárna Kingová na tlačovej konferencii pred sobotňajším finále na fakt, že v súčasnej situácii celosvetových obmedzení proti šíreniu koronavírusu je náročné lístky predávať.

Fanúšikovia mali najväčší záujem o české zápasy. Maximom bol duel so Švajčiarkami, na stretnutie s Nemkami minulý pondelok prišlo podľa usporiadateľov 6900 divákov. Najmenej zaplnené tribúny boli na zápasy v skupinách v utorok (1800) a v stredu (2200). Semifinálové zápasy videlo 3500 ľudí a na finále medzi víťaznými Ruskami a Švajčiarskom prišlo 4500 divákov.

"Každý môže byť šťastný, že sa všetko podarilo. Považujem to za malý zázrak," uviedol šéf Českého tenisového zväzu Ivo Kaderka. "Ďakujem za skvelú prácu," ocenil šéf medzinárodnej federácie ITF David Haggerty. Dúfa, že na prípravu finále budúceho ročníka bude mať nový usporiadateľ viac času.

Nový model súťaže

Aj Kingová vyzdvihla, ako bolo všetko pripravené. "Bolo skvelé jedlo, hotel, zaistená doprava. Oceňujem, ako sa všetko zvládlo," chválila sedemdesiatsedemročná vitálna Američanka.

Nový model súťaže ženských tenisových družstiev, ktorá sa predtým volala Fed Cup, pripravili organizátori v Prahe za osem týždňov. Narýchlo svetový šampionát prevzali po Budapešti.

Z účastníčok bola najvyššie v rebríčku svetová trojka Barbora Krejčíková a z dvadsiatky dvojhry WTA prišlo päť hráčok. Chýbala svetová jednička Austrálčanka Ashleigh Bartyová, ktorá ukončila sezónu, sedem hráčok nemalo vo finále tím a zvyšné dali prednosť príprave na Turnaj majsteriek.

Vrchol individuálnej sezóny sa hrá tento týždeň od stredy v mexickej Guadalajare. "ITF s WTA Tour spolu diskutujú a v dialógu treba pokračovať," povedala Kingová.

Organizátori uviedli, že rozpočet turnaja dosiahol sto miliónov korún. Česká vládla akciu podporila 65 miliónov korún z rozpočtovej rezervy, desať miliónov dalo mesto a 25 miliónov získali usporiadatelia od sponzorov a zo vstupného. Počítajú s vyrovnaným rozpočtom.

Medzinárodná tenisová federácia ITF rozdelila 10,4 milióna dolárov - 6,8 milióna medzi hráčkami a 3,6 milióna medzi národné asociácie, teda približne 6,4 milióna korún na federáciu.

Nový usporiadateľ finálového turnaja na budúci rok sa teraz hľadá, oznámiť ho chce ITF začiatkom roka. Kaderka na otázku, či by malo Češko o akciu znovu záujem, pre Tenisový svet uviedol: "Nikdy nehovor nikdy. Nehovorím nie ani áno, pretože je to vždy o peniazoch. Nikdy nevygenerujeme z malej českej ekonomiky sponzorsky alebo reklamne také množstvo peňazí, ktoré by zaplatilo organizačné náklady. Tu je to vždy o tom, že musí pomôcť hlavné mesto a vláda."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 17
Viac o téme: Česko Ashleigh Bartyová Barbora Krejčíková Ivo Kaderka Pohár Billie Jean Kingovej
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: Twitter/Billie Jean King Cup
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy