VIDEO Sokoli v kvalifikačnej rozlúčke deklasovali oslabenú Maltu: Ondrej Duda sa zaskvel hetrikom!

Albert Rusnák oslavuje gól so spoluhráčmiAlbert Rusnák oslavuje gól so spoluhráčmi Zdroj: TASR/AP/Rene Rossignaud

TA´QALI - Slovenskí futbalisti sa rozlúčili s kvalifikáciou MS 2022 aj kalendárnym rokom vysokým víťazstvom 6:0 nad Maltou aj vďaka hetriku Ondreja Dudu. V tabuľke H-skupiny skončili na treťom mieste o skóre pred Slovinskom s výslednou bilanciou 3 víťazstvá, 5 remíz a 2 prehry. Na svetový šampionát do Kataru, resp. do jarnej baráže o mundial sa nedostali, rozhodnuté o tom bolo už po októbrových kvalifikačných zápasoch.

Prvý nebezpečný útok predviedli domáci, no Hancko dobre zblokoval útočníka Satariana. Potom prišli výborné momenty Slovákov. Už v 6. minúte po peknej kombinačnej akcii Suslov našiel v šestnástke Strelca, ktorý prsiami priťukol voľnému Rusnákovi a ten z voleja nedal domácemu brankárovi žiadnu šancu. O dve minúty Koscelník na krídle po vlastnej strate loptu vybojoval a vysunul Suslova. Ten po rýchlej kľučke prudkým a presným centrom našiel nabiehajúceho Dudu, ktorý hlavou bezpečne upratal loptu do siete - 2:0. V 16. minúte Lobotka vybojoval loptu v strede poľa, pred Rusnákom domáca obrana úplne ustúpila a slovenský stredopoliar umiestnenou technickou strelou k pravej tyčke dal na 3:0. Aj v ďalšom priebehu hostia jasne dominovali, Haraslín a Suslov dali góly, ktoré neplatili pre postavenie mimo hry. Spálili aj dve ďalšie dobré šance. Najprv v 30. minúte Haraslínovu strelu výborne na roh odvrátil brankár Bonello, v nadstavenom čase sa za domácu obranu dostal Hancko, ale neprekonal Bonella.

Lukáš Haraslín strieľa na Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP/Rene Rossignaud

Hneď na začiatku druhého dejstva sa po faule na Suslova vykartoval domáci Camenzuli a Slováci hrali presilovku. Stále sa hralo na polovici Malty, ktorá utrpela ďalší úder v 51. minúte. Suslova v prieniku zastavil po strate lopty Teuma, čo by ešte až tak nevadilo, ale po zakopnutí lopty a nešportovom správaní videl vzápätí druhú žltú, resp. červenú kartu. O pár okamihov dostal prudkou strelou loptu do siete Strelec, ale gól neplatil pre ofsajd. V 56. minúte Bonello dvoma parádnymi zákrokmi na bránkovej čiary zmaril veľké šance Dudovi aj Haraslínovi. V ďalšej šanci sa nepresadil Strelec, no v 69. minúte sa opäť výborne uvoľnil v šestnástke Suslov, z bránkovej čiary do druhej vlny dal na "zlatom podnose" Dudovi, ktorý zvýšil na 4:0. V 70. minúte prišiel na ihrisko obranca de Marco a o minútu si pri svojom reprezentačnom debute prvým dotykom s loptou prudkou strelou otvoril gólový účet v národnom tíme. Duda v 80. minúte po ďalšom úspešnom prieniku Suslova dosiahol hetrik. Slováci sa už v ďalšom priebehu strelecky nepresadili, no dosiahli najvyššie víťazstvo na ihriskách súperov v kvalifikáciách ME či MS.

Albert Rusnák oslavuje gól Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP/Rene Rossignaud

Slovákom sa podarilo odčiniť zaváhanie s Maltou z prvého zápasu v marci v Trnave (2:2). V 10 doterajšom vzájomnom stretnutí dosiahli 8 výhru, v bilancii s týmto súperom majú zapísané aj dve remízy.

H-skupina:

Ta' Qali
Malta - Slovensko 0:6 (0:3)
Góly: 8., 69. a 80. Duda, 6. a 16. Rusnák, 71. De Marco, ŽK: Satariano, Camenzuli, Teuma, J. Mbong (všetci Malta), ČK: 46. Camenzuli, 51. Teuma (obaja Malta) po 2. ŽK. Rozhodovali: Jovič - Radič, Zobenica (všetci Chor.)

Malta: Bonello - Z. Muscat, Shaw, J. Borg (78. Micallef) - Attard, Guillaumier (85. Dimech), Teuma, Camenzuli - J. Mbong (85. Caruana), P. Mbong (55. Kristensen) - Satariano (55. Montebello)

Slovensko: Dúbravka - Koscelník (77. Boženík), Šatka, Škriniar, Hancko (70. De Marco) - Lobotka (70. Hromada) - Suslov, Rusnák, Duda, Haraslín (61. Mak) - Strelec (61. Almási)

Viac o téme: Slovensko Malta Ondrej Duda Štefan Tarkovič Albert Rusnák