Od reprezentácie žiadal horibilnú sumu: Nastúpil by do električky, ale určite nie na kurt!

Lukáš RosolLukáš Rosol Zdroj: TASR/Pavol Zachar

PRAHA - Dôvodom neúčasti českého tenistu Lukáša Rosola v daviscupovom tíme boli finančné požiadavky hráča. Podľa denníka Hospodárske noviny ponúkal Český tenisový zväz (ČTS) aktuálne 272. hráčovi sveta za účasť 50-tisíc eur, ale ten chcel 81-tisíc eur, v prepočte dva milióny korún. Hovorca daviscupového tímu Karel Tejkal informáciu pre ČTK potvrdil.

Zväz rozdeľoval medzi hráčov finančné odmeny z dotácie Medzinárodnej tenisovej federácie (ITF), ktorá pre základné skupiny Davis Cupu predstavovala 400-tisíc eur.

Rosol bol v pôvodne ohlásenej nominácii, ale pred štartom súťaže kapitán Jaroslav Navrátil oznámil, že berie štvoricu Jiří Veselý, Tomáš Macháč, Jiří Lehečka a Zdeněk Kolář.

Hospodárske noviny uviedli, že dôvodom vyradenia bývalého 26. hráča sveta Rosola boli dohady o peniazoch. Rosol mal ako rebríčkovo piaty český hráč podľa pravidiel ITF dostať 34-tisíc eur, ale chcel 81-tisíc eur. Zväz mu ponúkal 50-tisíc eur, lenže tridsaťšesťročný Rosol trval na svojej požiadavke.

Dva milióny korún za nič

"Chlapec to poňal tak, že si na našich mladíkoch chcel vynútiť súhlas k tomu, že dvojka tímu Tomáš Macháč bude mať nejakých šesťdesiat tisíc. A on, ktorý by v Innsbrucku mohol nastúpiť možno do električky, ale určite nie na kurt, chcel mať 81-tisíc eur. Pri tímových súťažiach som nikdy nič absurdnejšie nevidel, aby si tretí náhradník pýtal dva milióny korún za týždeň za nič," citoval prezidenta tenisového zväzu Iva Kaderku web Hospodárskych novín, pre ktoré Rosol uviedol, že má mlčanlivosť a rozhodne nebude nič komentovať.

Rosol počas kariéry vyhral dva turnaje na okruhu ATP, naposledy v roku 2014 vo Winston-Saleme. Podľa webu ATP Tour zarobil 4,5 milióna dolárov. Tento rok sa mu nedarilo, na okruhu ATP si nezahral ani jeden zápas v hlavnej súťaži a zarobil 93-tisíc dolárov.

Český daviscupový reprezentant Lukáš Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Českí tenisti minulý týždeň nepostúpili zo skupiny C v Innsbrucku. Zápasy s favorizovanými celkami Francúzska i Británie prehrali zhodne 1:2 po štvorhre. V oboch zápasoch sa vytiahol výhrami v dvojhre nad rebríčkovo lepšími súpermi dvadsaťjedenročný Macháč a o rok mladší Lehečka predviedol nádejný výkon proti svetovej dvanástke Cameronovi Norriemu z Británie.

V minulosti už došlo k podobnému prípadu. Pred desiatimi rokmi odmietol Ján Hernych dodatočnú nomináciu na stretnutie s Kazachstanom, pretože mal dostať desaťtisíc dolárov, ak by nastúpil do dvojhry, 7000 ak by bol v tíme a 2500 ako piaty člen výberu, zatiaľ čo pri svojom predchádzajúcom štarte v štarte roku 2005 mal fixných desať tisíc dolárov.

Viac o téme: Lukáš Rosol Jaroslav Navrátil Česko Itf Jiří Veselý Davisov pohár Ivo Kaderka Tomáš Macháč Jiří Lehečka ČTS Zdeněk Kolář.
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy