Ženy ho zbožňovali, novinári prenasledovali: Legendárny Alberto Tomba slávi 55. narodeniny

Alberto TombaAlberto Tomba Zdroj: Profimedia

BOLOGNA - Legendárny taliansky slalomár Alberto Tomba, ktorý 18. decembra oslávi 55. narodeniny, je trojnásobným olympijským víťazom, dvojnásobným majstrom sveta a majiteľom deviatich krištáľových glóbusov vrátane jedného veľkého. Tomba, ktorého preslávili aj jeho časté škandály a milostné avantúry, sa preslávil dravým štýlom a jeho motto znelo "radšej nedôjsť, než nevyhrať".

Čiernovlasý Talian prezývaný Tomba la Bomba, Alberto Magnifico či Maestro vládol na prelome 80. a 90. rokov točivým disciplínam. Popri zbierke medailí z olympijských hier a majstrovstiev sveta si pripísal aj 50 výhier vo Svetovom pohári. Viac ich majú iba Švéd Ingemar Stenmark a Rakúšania Marcel Hirscher a Hermann Maier.

Alberto Tomba Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/AP/Antonio Calanni

Urobili z neho bitkára a pijana

"Keď vypadnem, tak som bol väčšinou rýchlejší ako moje lyže. Firma Rossignol mi totiž dáva miesto lyží dosky od sudov," povedal raz známy šoumen. Ženy ho zbožňovali, novinári ho prenasledovali. "Urobili zo mňa bitkára, pijana, dievkára, tlčhubu, hulváta, žrúta a blbca," sťažoval sa Tomba, ktorý raz po paparazzich hodil zo stupňov víťazov fľašu šampanského aj pohár.

V mladosti chcel rodák z Bologne, ktorý trikrát prepadol pri maturite a radšej sa stal karabiniérom, ako každý Talian byť futbalistom. Aj kvôli úspechom slávneho krajana Gustava Thöniho, ktorý mu neskôr robil osobného kouča, nakoniec pri Tombovi vyhrali lyže.

V 17 rokoch skončil štvrtý v slalome na juniorských majstrovstvách sveta, v decembri 1985 debutoval vo Svetovom pohári a o rok neskôr došiel v obrovskom slalome na SP v Alta Badii druhý. V tej istej disciplíne získal vďaka bronzu na svetovom šampionáte 1987 v Crans-Montane svoju prvú veľkú medailu.

Na olympijských hrách 1988 v Calgary ovládol obe točivé disciplíny, to isté zopakoval aj o osem rokov neskôr na majstrovstvách sveta v Sierra Nevade. Medzitým na OH 1992 v Albertville popri zlate z "obráka" získal striebro v slalome, ktoré napriek nevydarenému prvému kolu obhájil aj v Lillehammeri 1994.

Alberto Tomba Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/Pavol Funtál

Už ho nebavilo mrznúť

V nasledujúcej sezóne vyhral celkové hodnotenie Svetového pohára, na MS 1997 v Sestriere pridal do zbierky bronz zo slalomu. Na olympiáde v Nagane mal ale k medailám ďaleko, a tak ešte v tom istom roku ukončil v 31 rokoch kariéru. "Už ma nebaví mrznúť, bol som stále prechladnutý," vysvetlil svoje rozhodnutie, za ktorým stáli hlavne strata motivácie, stres a únava.

Po konci kariéry sa vrhol do šoubiznisu, obchádzal rôzne súťaže krásy, propagoval parfumy aj spodnú bielizeň a stihol tiež debut na striebornom plátne. V minulosti zasadol aj v porote Českej Miss. V roku 1999 zasa zasadol ako čestný člen do poroty pri českom finále súťaže Elite Model Look. "Hovorila, že je to jedno zo siedmich najkrajších miest sveta. Som tu bohužiaľ len na tri dni a nemám na mesto čas. Určite sa ale vrátim, zdržím sa dlhšie a všetko dobehnem," sľúbil vtedy Tomba, ktorému poriadne si pozrieť Prahu radila jeho matka.