Vlhová opäť rozjasala slovenských fanúšikov: Prvý cieľ splnila, na rade je ten druhý

Na snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje so svojím tímom 2. miesto v slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v rakúskom SchladminguNa snímke slovenská lyžiarka Petra Vlhová oslavuje so svojím tímom 2. miesto v slalome žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v rakúskom Schladmingu Zdroj: TASR/Martin Baumann

BRATISLAVA – Minulý rok stratila malý krištáľový glóbus v poslednej možnej chvíli, teraz ho získala už v januári – deväť týždňov pred finálovým podujatím Svetového pohára a takmer mesiac pred štartom dlho očakávanej olympiády v Pekingu.

Už v tradičnej ľadovcovej ouvertúre v rakúskom Söldene sme si nemohli nevšimnúť, že z lyžiarskeho i celkového prejavu Petry Vlhovej srší obrovská dávka uvoľnenosti a pohody, na akú sme v minulej sezóne neboli zvyknutí.

Zverenkyňa Maura Piniho lyžuje s obrovskou sebadôverou a ľahkosťou, medzi bránami tancuje s chirurgickou presnosťou a z perfektného mentálneho nastavenia ju nevykoľají ani občasná chybička krásy. Práve naopak, poučí sa z nej a ide ďalej.

Zvykla si tiež na situácie, keď uzatvára druhé kolo a na rozbitej trati a proti hŕbe namotivovaných súperiek potvrdzuje svoje vedúce postavenie a víťazné ambície. Kritické momenty ju však nerozhodia, ale posilnia. Zvládla ich so stoickým pokojom, takmer navlas rovnako, ako jej veľká rivalka Mikaela Shiffrinová.

"Tento rok som veľmi vyrovnaná, cítim sa v maximálnej pohode, mám skvelý tím a skvelého trénera a som šťastná," povedala v cieli v Schladmingu krátko po tom, čo definitívne spečatila zisk svojho druhého malého glóbusu za slalom v kariére.

Stala sa z nej žena

Z doterajších štrnástich odjazdených kôl v slalome dokázala ovládnuť hneď deväť. Tohtosezónne skóre Petry Vlhovej je vskutku famózne – päť víťazstiev, dve druhé miesta a 660 bodov do rebríčka slalomu i celkového poradia Svetového pohára.

V ňom sa dvadsaťšesťročná Slovenka priblížila na dostrel svojej americkej rovesníčky, aktuálne stráca len 55 bodov a hoci naša najlepšia športovkyňa spolu s tímom od úvodných pretekov sezóny opakuje, že hlavnou prioritou sú ZOH v Pekingu a obhajoba veľkého krištáľového glóbusu nie je témou dňa, tak vyzerá byť čoraz reálnejšie, že po februárovom olympijskom dobrodružstve v najľudnatejšej krajine sveta – nech už dopadne akokoľvek – bude možný útok na najcennejšiu trofej vo SP predsa len na stole.

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slalomové prvenstvo jej však už nikto nezoberie. Po dvoch triumfoch v Levi, víťazstvách v Lienzi, Záhrebe a Kranjskej Gore, ale aj dvoch strieborných priečkach z Killingtonu a Schladmingu má na čele hodnotenia disciplíny nedostihnuteľný náskok 220 bodov.

Viac celkových prvenstiev v najtočivejšej disciplíne ako Petra Vlhová má na konte len šestica pretekárok – absolútne rekordérky Mikaela Shiffrinová a Vreni Schneiderová (obe 6), ďalej Marlies Schildová a Erika Hessová (obe 4) a taktiež aj Janica Kosteličová s tromi malými glóbusmi.

"Klobúk dolu pred Petrou. V porovnaní s minulosťou je mentálne odolnejšia, zložité situácie zvláda vynikajúco. Stala sa z nej žena. Nemám slov, je to úžasné," nešetrila slovami chvály Veronika Velez-Zuzulová v priamom prenose RTVS.

Najväčšia rivalita

Na kopci Planai sa zrodilo ďalšie slalomové galapredstavenie, ktoré sa navždy zapíše do dejín alpského lyžovania. Na pódium nočného podujatia v ikonickom stredisku, kde jazdia pravidelne muži, sa prebojovali tri dámy, ktoré nemali najmenší dôvod byť nespokojné s dosiahnutým výsledkom.

Tretia skončila Nemka Lena Dürrová, ktorá tak nadviazala na vydarené vystúpenia v Levi, kde obsadila takisto bronzovú priečku. Ešte viac ju musela dojať milá historická súvislosť s najväčším životným úspechom svojho otca a niekdajšieho lyžiara Petra Dürrera, ktorý pred takmer štvrťstoročím stál prvý a poslednýkrát na bedni. Stalo sa tak práve na zjazdovke v Schladmingu.

Na snímke slovenská lyžiarka Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Ale bola to Mikaela Shiffrinová, koho krátko pred desiatou hodinou večer premohli najsilnejšie emócie. Nielen, že prekonala úctyhodný rekord švédskeho velikána Ingemara Stenmarka, ale jedinečný úspech americkej mašiny podčiarkuje fakt, že historické slalomové víťazstvo s poradovým číslom 47 prišlo na legendárnom svahu, kde sa pred deviatimi rokmi odštartovala jej fenomenálna kariéra.

Nečudo, že sympatická blondína zopár sekúnd iba postávala a pri opieraní sa o bariéru ronila more sĺz. Hlavou jej nevírili len myšlienky o historických rekordoch, ale celkom určite si spomenula aj na to, čím si v posledných týždňoch prešla a aké ťažké bolo prerušiť čoraz väčšiu nadvládu Petry Vlhovej.

"Schladming, minulá noc bola pre mňa privilégiom. Ďakujem za ňu! Otec, dúfam, že si mal dobrý výhľad tam zhora. Mama, tvoja sila, láska, podpora a viera v moje schopnosti sú pre mňa ten najcennejší poklad, aký len môžem mať. Ďakujem aj môjmu tímu, že už dva roky stojíte pri mne a dopriali ste mi tento prekrásny darček, aby som naďalej bojovala," napísala trojnásobná víťazka veľkého krištáľového glóbusu na svojom facebooku a na záver emotívneho príspevku nezabudla pochváliť slovenskú hviezdu.

"Petra, na tvoje slalomy sa úžasne pozerá. Gratulujem tebe aj tvojmu tímu k zisku glóbusu," dodala Shiffrinová, ktorá rekordných 47 víťazstiev dosiahla len za 8 rokov, čo je takmer dvakrát rýchlejšie, ako to dokázal škandinávsky fenomén 70. a 80. rokov.

"To, čo Mikaela dosiahla, tak si myslím, že to veľmi dlho nikto neprekoná. Ja sa budem snažiť priblížiť sa jej, ale ona je úžasný športovec. My sme celý život spolu, súťažíme už od žiačok. Pre mňa je česť jazdiť v jej ére. Veľmi pomáhame nášmu športu. Navzájom sa ťaháme a je to medzi nami veľký boj. Raz to vyjde jednej a raz druhej. Aj preto je šport taký krásny," reagovala Liptáčka.

Rivalita Shiffrinovej s Vlhovou už dávno prerástla rozmery zjazdového lyžovania.

V období od Levi 2018 až do utorkového večera v Schladmingu sa odjazdilo 31 slalomov Svetového pohára a až v šestnástich z nich sa na prvých dvoch priečkach vynímali mená slovensko-amerického superdua. Petra zvíťazila v šiestich slalomoch, Mikaela uspela desaťkrát.

Súboje tejto fenomenálnej dvojice sú ozdobou nielen zasnežených svahov, ale prakticky celého ženského športu. Nebolo to však až tak dávno, keď sa rodáčka z Vailu pozerala do očí iba víťazstvám a prehrať mohla len sama so sebou a po fatálnej chybe. Otázkou pred slalomom nebolo či sa postaví na najvyšší stupienok, ale kto ju tam doplní a o koľko sekúnd zvíťazí.

Éra neuveriteľnej dominancie Mikaely Shiffrinovej sa však natrhla prienikom Petry Vlhovej do absolútnej svetovej špičky.

"Spomínam si na Petru v Európskom pohári, kde pretekala aj Mikaela. Petra mala na začiatku horšie výsledky, ale už vtedy mala za cieľ porovnávať sa s ňou a zdolať ju. Tento súboj trvá už niekoľko rokov a je to úžasné. Je to dôkaz toho, že ľudské telo nepozná limity a tieto dve ženy to len potvrdzujú. Obe sú obrovské športovkyne telom aj duchom, všetko sa snažia robiť perfektne a do tohto športu dávajú maximum. Vzájomne sa posúvajú vpred," uviedla Velez-Zuzulová po utorkovom slalome.

Sme na jednej vlne

Spokojnosťou s vyrovnanými výkonmi Športovkyne roka na Slovensku prekypuje aj jej nový tréner Mauro Pini. Ten vo funkcii nahradil Livia Magoniho, ktorý priviedol našu ikonu k zisku veľkého glóbusu pre celkovú šampiónku Svetového pohára.

Švajčiarsky odborník v minulosti trénoval dve víťazky veľkého glóbusu – Laru Gutovú-Behramiovú a Tinu Mazeovú. Okrem toho spolupracoval so Španielkou Maríou Contrerasovou či švajčiarskou mužskou reprezentáciou. V ostatných rokoch pôsobil ako lyžiarsky expert televízie RSI a šéfoval pretekom v Airole.

"Sledoval som Petru v posledných štyroch, či piatich rokoch. Pre mňa je jednoznačne jednou z najlepších lyžiarok v histórii tohto športu," vystrúhal poklonu svojej zverenkyni v rozhovore pre RTVS.

Úvodný rok vzájomnej spolupráce si pochvaľuje. V tíme panuje pracovná, ale dobrá nálada, zlepšila sa komunikácia a výrazne pozitívnejšia atmosféra sa odráža aj na výkonoch a výsledkoch šesťnásobnej medailistky zo svetových šampionátov.

"Prišli sme do Schladmingu a Petra chcela hneď makať. Okamžite sa ponorila do ďalších pretekov. Pre mňa ako trénera je fantastické pracovať s takouto športovkyňou, pretože ja som rovnaký. Aj tréner musí byť nastavený rovnako a v tomto sme na jednej vlne. Každý z nás sa pozerá na ten istý cieľ," dodal Mauro Pini.

Prvý cieľ tejto zimy už splnili, na rade je ten druhý. Olympiáda v ďalekej Číne sa uskutoční od 4. do 20. februára a Petra Vlhová bude patriť k hlavným ašpirantkám na cenné kovy.

Viac o téme: Marlies Schildová Petra Vlhová Tina Mazeová Veronika Velez-Zuzulová Mikaela Shiffrinová Schladming Janica Kosteličová Lara Gutová-Behramiová Mauro Pini Vreni Schneiderová Erika Hessová Lena Dürrová
  • Autor: © Zoznam/Patrik Seman
  • Facebook/Mikaela Shiffrin, Petra Vlhova
  • Zdroj: Športky

Súvisiace články

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy