Tretíkrát bez slovenského zastúpenia: Krasokorčuliar Hanju si brúsi zuby na tretie zlato

Juzuru HanjuJuzuru Hanju Zdroj: TASR/AP

BRATISLAVA - V Pekingu budú v najstaršom športe ZOH počnúc 4. februárom bojovať o slávu a cenné kovy sólisti, sólistky, športové dvojice a tanečné páry. Tretíkrát v histórii krasokorčuľovania sa uskutoční aj tímová súťaž, takže bude na ukoristenie až päť medailových kolekcií. Spolu sa pritom môžu na súťažiach predstaviť 148 krasokorčuliari z 32 krajín. Tretíkrát v ére samostatnosti po ZOH 1994 v Lillehammeri a ZOH 2006 v Turíne nebude mať Slovensko na olympijskom krasokorčuliarskom ľade zastúpenie.

Olympijská história krasokorčuľovania sa píše od roku 1908, keď sa v Londýne predstavili súťažiaci v štyroch disciplínach. Do programu hier sa teda krasokorčuliari dostali už 16 rokov pred zavedením prvých ZOH v roku 1924 v Chamonix. V Prince's Skating Clube, v londýnskej štvrti Knightsbridge medzi mužmi triumfoval a prvým olympijským víťazom sa stal legendárny Švéd Ulrich Salchow.

Medzi ženami získala prvé zlato Britka Madge Syersová, športové dvojice vyhrali Nemci Anna Hüblerová a Heinrich Burger, povinné figúry Rus Nikolaj Panin. Štartovalo 21 korčuliarov zo 6 krajín, o trošku viac ich bolo na OH 1920 v Antverpách - 26 z ôsmich krajín.

Jeden z najatraktívnejších športov v programe ZOH

Krasokorčuľovanie sa postupným vývojom vyprofilovalo na jeden z najatraktívnejších športov v programe ZOH. Prispeli k tomu aj legendy ako Sonja Henieová, Karl Schäfer, Jayne Torvillová a Christopher Dean, či mnoho ďalších. Jediným slovenským olympijským víťazom až do ZOH 2010 vo Vancouvri bol krasokorčuliar, na ZOH 1972 v Sappore triumfoval legendárny Ondrej Nepela. Zo slovenských krasokorčuliarov má na konte striebro aj Karol Divín (1960 Squaw Valley), resp. bronz získal v Sarajeve 1984 Jozef Sabovčík.

Pred štyrmi rokmi v Pjongčangu reprezentovali SR až traja krasokorčuliari. Sólistka Nicole Rajičová obsadila viac ako solídne 14. miesto. Tanečníci Lucia Myslivečková a Lukáš Csölley si v Kórejskej republike vybojoval právo štartu vďaka dodatočnej olympijskej kvalifikácie v nemeckom Oberstdorfe na tradičnom podujatí Nebelhorn Trophy. V Pjongčangu skončili po voľných tancoch na 20. mieste.

Aj v septembri minulého roka sa na Nebelhorn Trophy skúsili kvalifikovať do Pekingu Adam Hagara, Rajičová a tanečníci Mária Sofia Pucherová s Nikitom Lysakom, skončili však ďaleko za pozíciami znamenajúcimi zisk nemnohých voľných kvótaplacov. V Nagane 1998 nepostúpil Róbert Kažimír do voľných jázd (26.), v Salt Lake City 2002 SR reprezentovali Zuzana Babjaková (21. miesto) a športová dvojica Oľga Beständigová, Jozef Beständig (17. miesto). Vo Vancouveri 2010 nepostúpila z KP do finálových jázd Ivana Reitmayerová (28.), v Soči 2014 skončila Rajičová 24.

Hanju môže vyrovnať historický rekord

V Pekingu sa predstaví z obhajcov zlata z Pjongčangu iba medzi mužmi Japonec Juzuru Hanju. Dnes 27-ročný dvojnásobný majster sveta získal prvé olympijské zlato už v Soči 2014, na minulých ZOH ho obhájil. Ak získa zlato aj v Číne, vyrovná historický rekord Švéda Gillisa Grafströma (zlatého v 1920, 1924, 1928).

Hoci ho v uplynulých týždňoch trápili zdravotné problémy, koncom decembra vyhral už šiestykrát národný titul a kvalifikoval sa do Pekingu. Okrem Rusov mu silnými konkurentmi budú Američan Nathan Chen či krajan Uno Šoma.

Juzuru Hanju Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP

Olympijská šampiónka spred štyroch rokov Ruska Alina Zagitovová sa nekvalifikovala, víťazná športová dvojica Aľona Savčenková s Brunom Massotom z Nemecka ako aj zlatí kanadskí tanečníci Tessa Virtueová so Scotom Moirom už ukončili kariéry. K favoritkám budú patriť tri rusky Kamila Valijevová, Anna Ščerbakovová a Alexandra Trusovová, ktorým môžu podkúriť Japonky.

Medzi športovkami sú okrem Rusov horúcimi kandidátmi na titul domáci Wen-ťing Suej Cchung Chan, medzi tanečníkmi zasa štvornásobní majstri sveta a úradujúci olympijskí vicešampióni Gabriella Papadakisová a Guillaume Cizeron z Francúzska. V tímovej súťaži obhajuje zlato Kanada. Najsilnejší možný kontingent osemnástich krasokorčuliarov vyšle do Číny Rusko, budú vystupovať pod hlavičkou Ruského olympijského výboru (ROC).

Alina Zagitovová Galéria fotiek (3) Zdroj: TASR/AP/Bernat Armangue

Krasokorčuliarske boje v Capital Indoor Stadium sa začnú v deň otváracieho ceremoniálu (4. februára) a skončia sa záverečnou gala exhibíciou v deň záverečného ceremoniálu (20. februára).

Program krasokorčuľovania na ZOH 2022:

4. februára - piatok

tímová súťaž
3.02 krátky program mužov
4.41 krátky program tanečných párov
6.22 krátky program športových dvojíc

6. februára - nedeľa

tímová súťaž:
2.37 krátky program žien
4.57 voľné jazdy športových dvojíc

7. februára - pondelok

tímová súťaž
2.22 voľné jazdy mužov
3.31 voľné jazdy tanečných párov
4.37 voľné jazdy žien

8. februára - utorok
02.22 krátky program mužov

10. februára - štvrtok
02.38 voľné jazdy mužov

12. februára - sobota
12.07 krátky program tanečných párov

14. februára - pondelok
02.22 voľné jazdy tanečných párov

15. februára - utorok
11.08 krátky program žien

17. februára - štvrtok
11.08 voľné jazdy žien

18. februára - piatok
11.38 krátky program športových dvojíc

19. februára - sobota
12.08 voľné jazdy športových dvojíc

Viac o téme: Krasokorčuľovanie Peking Olympiáda Juzuru Hanju Alina Zagitovová ZOH 2022
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy