Úprimná spoveď Vlhovej rivalky: Prehovorila o najhoršom období, vakcíne i konflikte s Goggiovou

Talianska lyžiarka Federica BrignoneováTalianska lyžiarka Federica Brignoneová Zdroj: SITA/AP/Gabriele Facciotti

MILÁNO – Po hodoch býva bolenie brucha. Presvedčila sa o tom aj populárna lyžiarka Federica Brignoneová, ktorá ako historicky prvá majiteľka veľkého krištáľového glóbusu z Apeninského polostrova absolútne nezvládla obhajobu najvzácnejšej trofeje v alpskom lyžovaní a životnú sezónu vystriedala jedna z najhorších a najnáročnejších v kariére.

Tridsaťjedenročná temperamentná pretekárka poskytla talianskemu periodiku corriere.it úprimný rozhovor. Poodkryla v ňom svoje momentálne rozpoloženie, taktiež priznala, čím všetkým si v poslednom období prešla a odpovedala aj na otázky o vakcíne a blížiacich sa olympijských hrách v Pekingu.

Ako obhajkyňa deväťkilogramového veľkého glóbusu obsadila v konečnom poradí lanskej edície SP až siedme miesto a pripísala si len jedno víťazstvo. Z trónu celkovej šampiónky ju zosadila naša najlepšia športovkyňa Petra Vlhová.

Nočnou morou bol pre zjazdársku univerzálku aj domáci šampionát v Cortine d’Ampezzo, kde nedokončila hneď tri súťaže – slalom, alpskú kombináciu a dokonca aj jej najobľúbenejšiu disciplínu obrovský slalom.

Na konci so silami

Nie je žiadnym tajomstvom ani prekvapením, že Federica pôsobila mimoriadne frustrovaným a znechuteným dojmom, neužívala si tréningy, ani pretekanie a súťažné lyžovanie brala len ako nutnú a poriadne otravnú povinnosť. Vyzerala ako tieň tej sebavedomej a suverénnej lyžiarky zo sezóny 2019/2020.

Po nevydarenej zime sama priznala, že bola na konci so silami a zvažovala aj najhorší scenár. Predčasný koniec mimoriadne bohatej a úspešnej kariéry.

"Žijem svoj život na sto percent. Máme len jeden život a musíme si ho užiť. Som športovec a to so sebou prináša obete, ale nie som posadnutá svojou kariérou," cituje oddanú a vášnivú fanúšičku adrenalínových športov na čele so surfovaním portál skiracing.com.

Federica Bringnoneová na pretekoch Galéria fotiek (21) Zdroj: SITA/AP/Pier Marco Tacca

Chvalabohu, silnejúce špekulácie o zavesení lyží na klinec sa nepotvrdili. Sympatická brunetka našla stratenú motiváciu, pobosorované obdobie hodila za hlavu a načerpala nové sily. Aj s vidinou sviatku športu v Pekingu sa tak vrhla do svojej trinástej sezóny v profesionálnej kariére.

Urobila to najlepšie, čo mohla.

V celkovom poradí SP okupuje tretiu priečku, za líderkou Mikaelou Shiffrinovou zaostáva o 254 bodov.

V hodnotení zjazdu je dvanásta. Nedarí sa jej v obrovskom slalome, kde meno talianskej ikony evidujeme až na ôsmej priečke.

Fantastické výsledky ale dosahuje v super-G, vyhrala už tri preteky, šesťkrát sa umiestnila v elitnej päťke a s prehľadom si drží červený dres pre líderku disciplíny.

Brignoneovej sa darilo aj v záverečných pretekoch pred olympiádou v Pekingu, keď spolu s rakúskym prekvapením Corneliou Hütterovou ovládla podujatie v slávnom nemeckom stredisku Garmisch-Partenkirchen. Na najvyšší stupienok sa postavila už po devätnástykrát v kariére.

Predtým nenašla premožiteľku v Zauchensee a v druhej súťaži v St. Moritzi.

Stará dobrá Federica je späť. Čo sa teda zmenilo a ako si prinavrátila stratené sebavedomie?

"Požiadala som o pomoc, pretože chyby nie sú prehrou, ale príležitosťou na progres. Takmer celý minulý rok bol zlý, energiu som míňala na zbytočnosti. Pokazila som veľa pretekov. Ak sa nechceš zmeniť, nikdy sa nezmeníš. V posledných rokoch som sa zamerala práve na tento aspekt, aby som pomohla športovkyni Federice, ale v prvom rade Federice ako osobe," povedala pre Corriere della Sera snúbenica niekdajšieho francúzskeho zjazdára Nicolasa Rafforta.

Ako domček z kariet

Lyžovanie má v krvi, jej mama Maria Rosa Quariová alias "Ninna" bola v osemdesiatych rokoch výraznou osobnosťou kolotoča SP. Excelovala predovšetkým v slalome, zvíťazila v štyroch pretekoch najtočivejšej disciplíny a na pódium sa postavila dohromady 15-krát.

Rovnako ako slovenská hviezda Petra Vlhová aj rodáčka z Milána má vo svojom tíme brata. Davide Brignone, bývalý lyžiar, ktorý sa po viacerých zraneniach vzdal vlastnej pretekárskej kariéry a presedlal na trénerskú, je Federicinou pravou rukou posledných päť rokov a v aktuálnej sezóne pôsobí na pozícii hlavného kouča.

"Som oveľa pokojnejšia. Pomohla mi zmena prostredia, minulé leto som mala veľmi malú chuť opäť lyžovať. Davide mi pomáha od roku 2017. Mať ho vedľa seba je dobrá voľba. Výsledky hovoria za všetko," vyhlásila na margo spolupráce s vlastným bratom.

Talianska lyžiarka Federica Brignoneová Galéria fotiek (21) Zdroj: SITA/AP/Pier Marco Tacca

Mentálna príprava prebieha pod vedením športového psychológa, s ktorým Brignoneová spolupracuje už sedem rokov. Ako sama priznala, často medituje a podstúpila aj hypnózu.

"Celý šport je predovšetkým o hlave. Všetci dobre lyžujeme, ale rozdiel medzi prvým a tridsiatym miestom spočíva v psychickom nastavení. Mentálny kouč ma okrem iného naučil, aby som si dala záležať na úsudkoch iných. Mala som tisíckrát paranoju, hneď ako som vynechala rozcvičku na tréningu, povedala som si: ´Už to nikdy nezvládnem!´" odhalila svoje nie tak staré problémy jedna z najžiarivejších hviezd súčasného zjazdového lyžovania.

"Vstúpiš do tmavého tunela, bolo mi strašne zle. Niekedy sa mi nechcelo ísť na preteky, myslela som si, že nebudem schopná súťažiť. Prekonať pochybnosti si vyžaduje vôľu, obete a odhodlanie. Je to ako domček z kariet, ak jeden odstránite, všetko môže spadnúť."

Na kávu spolu nechodia

Sympatická južanka je vo svete alpského lyžovania veľmi dobre známa a neprehliadnuteľná aj vďaka hustým kučerám i nemenej typickému úsmevu. Milujú ju takmer všetci. Fanúšikovia, novinári, ba aj súperky, s ktorými už roky rokúce zvádza ostré, ale férové súboje.

Mnohí kolegovia zo zasnežených svahov "Fede" charakterizujú ako jednu z najpozitívnejších, najbláznivejších a najférovejších protagonistiek zjazdového lyžovania. A určite právom.

Nájde sa však aj taká lyžiarka, dokonca z Talianska, ktorá by s ňou na kávu zrejme nešla.

"Neviem, ako sa rozhodne a netrápi ma to," reagovala pred necelým rokom súčasná kráľovná zjazdov Sofia Goggiová na otázku, čo si myslí o možnom konci kariéry svojej reprezentačnej kolegyne.

O dvoch najväčších hviezdach azúrového výberu je známe, že sa nemajú príliš v láske a v minulosti sa dostali už do niekoľkých konfrontácií. Goggiová sa ale nedávno nechala počuť, že ich vzťah sa výrazne zlepšil.

V spomínanom rozhovore pre corriere.it. padla reč i na túto tému.

"Ach, áno, povedala to? Dobré pre ňu. Pre mňa sa nič nezmenilo. Sme dve úplne odlišné osobnosti, ale môžeme spolu veľmi dobre vychádzať, ak existuje vzájomný rešpekt," reagovala Brignoneová.

"A existuje?" opýtal sa zvedavý redaktor.

"Z mojej strany áno, v tejto chvíli ešte viac. Pred jej výkonmi treba zložiť klobúk, sama som jej to povedala. Sofia je skvelá športovkyňa, ľudský faktor je vec druhá," dodala skúsená pretekárka.

Posledný kúsok skladačky

Majiteľka troch malých krištáľových glóbusov si v metropole Číny pripíše štvrtú účasť pod piatimi kruhmi. Na "tajuplných" zjazdovkách v stredisku Jančching zabojuje o svoje premiérové olympijské zlato, doposiaľ zaknihovala jedinú medailu, keď na predošlej olympiáde v Pjongčangu získala bronz v obrovskom slalome.

"Je to veľký sen. Mám sa dobre, som vo forme. Dúfame, že v Číne nájdem posledný kúsok skladačky," načrtla plány pred odletom do Pekingu.

Lyžiarske esá zvedú úvodné boje o cenné kovy už o necelých päť dní, v pondelok skoro ráno nášho času sa postavia na štart obrovského slalomu. O trati toho zatiaľ veľa nevedia, vrásky na čele im robí aj stále pretrvávajúca pandémia a možná olympijská stopka po pozitívnom teste na koronavírus.

"Budeme musieť žiť s pravidlami bubliny. Aj keď nesúhlasím, neriešim to. Minulý rok na majstrovstvách sveta v Cortine som chcela ísť domov," priznala Brignoneová, ktorej sa v rozhovore pre Corriere della Sera spytovali aj na jej postoj k vakcíne proti covidu.

Organizátori olympiády v Pekingu koncom minulého roka oznámili, že nezaočkovaní športovci smerujúci do dejiska hier budú musieť po príchode prejsť trojtýždňovou karanténou, zatiaľ čo na zaočkovaných športovcov sa táto požiadavka nevzťahuje.

"Som zaočkovaná, hoci nie som za vakcínu. Olympiáda je však príliš dôležitá, chcem ísť do Číny len lyžovať a pokúsiť sa vyhrať," uzavrela tretia žena priebežného hodnotenia Svetového pohára.

Viac o téme: Petra Vlhová Mikaela Shiffrinová Cornelia Hütterová Federica Brignoneová Sofia Goggiová Davide Brignone Maria Rosa Quariová
  • Autor: © Zoznam/ Patrik Seman
  • VIDEO: Twitter/FIS Alpine
  • Zdroj: Športky

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy