Niečo na osvieženie? Citronáda Riša Lintnera padne vhod počas olympijských večerov

Richard Lintner v jeho Citronáda ShowRichard Lintner v jeho Citronáda Show Zdroj: Citronáda Show

BRATISLAVA - V roku 2002 bol hokejovým majstrom sveta. A dnes je z neho majster v príprave Citronády. Rišo „Citrón“ Lintner, takmer dvojmetrový dlháň s večne chalanským úsmevom, zmenil profesiu. Po rokoch naháňania puku po ľade si užíva pohodlie televíznych kresiel a spolu s hosťami počas nastávajúcej zimnej olympiády naservíruje divákom športového kanála RTVS sviežu tolkšou. Reč v nej zďaleka nebude iba o športe.

Vaša tolkšou Citronáda sa na obrazovkách RTVS objavila minulý rok počas MS v hokeji. Bol to váš nápad?

Myšlienka na takýto program vznikla ešte v roku 2019. Vtedy za mnou prišli chalani z MediaJet s návrhom, či by sme urobili tolkšou k domácim hokejovým majstrovstvám a na každodennej báze naživo prinášali originálny obsah. Vtedy sme však o tom začali uvažovať príliš neskoro a nestihli sme veci pripraviť tak, aby sme tento formát vyšperkovali do tip top podoby. Nápad tak dočasne skončil v „šuflíku“. Keď som potom ukončil päťročné riaditeľské pôsobenie v Pro-hokeji, chalani sa ozvali opäť a to už sme sa do toho pustili seriózne. Príprava trvala prakticky celý rok – kamerové skúšky, mediálne tréningy, skúšobné vysielanie „do steny“. V štúdiu tu so mnou sedeli hostia – Daniela Hantuchová, Ľubo Višňovský – a tvárili sme sa, že naozaj vysielame. Naostro sme vysielanie spustili počas májových majstrovstiev.

Aj keď je toto pre vás nová parketa, skúsenosti z televízneho štúdia už máte roky...

Áno, prvýkrát som sa doň posadil v roku 2006. Stal som sa súčasťou hokejových prenosov ako spolukomentátor. V štúdiu bol vtedy športový redaktor a ja ako hokejový expert. Tento spôsob sa osvedčil a odvtedy som bol súčasťou takéhoto vysielania pri ďalších asi piatich majstrovstvách.

Richard Lintner v jeho Galéria fotiek (4) Zdroj: Citronáda Show

Takto ste aspoň zužitkovali mediálny tréning, ktorý je súčasťou hokeja v Spojených štátoch..

Mediálnych tréningov už mám za sebou vcelku dosť. Nielen počas hráčskej kariéry v Severnej Amerike – takisto som ich niekoľko absolvoval v súvislosti s mojou manažerskou prácou v Pro-hokeji. Pamätám si na jeden, ktorý trval asi osem hodín. Stále sa ma čosi pýtali a potom sme hodnotili, či sa pozerám, kam mám, či nerozhadzujem rukami, či sa neopieram, či rozprávam kľúčové slová tak, ako ich mám rozprávať, či to nevyzerá, že si vymýšľam... Výborná skúsenosť, ale na konci som už bol slušne „vyflusnutý“ /smiech/.

Roky ste boli „doma“ na ľade. Cítite sa „doma“ aj vo vašom televíznom štúdiu?

Určite. Máme fantastický tým ľudí, ktorí to celé nakreslili a potom naše štúdio kompletne vyrobili. Nie sme žiadny licencovaný formát, od začiatku si to vyvíjame sami. Takisto chceme, aby sa aj hostia v Citronáde cítili ako doma. Aby ukázali svoju normálnu civilnú tvár. Atmosféra je tu úplne uvoľnená, ako keby sme sa stretli na kus reči u mňa v obývačke. Aj keď je pravda, že sme nasvietení o niečo viac, ako je v mojej obývačke zvykom /smiech/.

Názov vašej tolkšou odkazuje nielen na vašu prezývku, ale evokuje sviežosť. V čom je iná ako podobné formáty?

Je originálna v tom, že sa v nej nerozpráva novinár či redaktor so športovcom. Rozpráva sa v nej bývalý športovec – ja – so svojimi hosťami. Môžu to byť takisto športovci, môžu to byť umelci. Spoločne sa odrazíme od nejakej obyčajne športovej témy, ktorú priniesol trebárs daný deň na hokejových majstrovstvách alebo teraz na olympiáde a spoločne to rozoberáme. Ja ako bývalý hokejista som množstvo situácií, ktoré sa udejú v športe, zažil na vlastnej koži. Viem, aké to je, keď sa zápas nevydarí a 10 tisíc divákov na vás píska. Rovnako môže mať podobný zážitok spevák, ak ho vypískajú na koncerte. Je to vlastne akási konfrontácia zážitkov. Ideme naživo, je to spontánne a často netuším, kam sa až v debate dostaneme.

Richard Lintner s hoťami Galéria fotiek (4) Zdroj: Citronáda Show

Takže žiadne hodnotenie výsledkov, športového výkonu?

Na to je tu spravodajstvo. My sa zameriavame na nevšedné momenty. Ako napríklad, keď sa počas hokejového zápasu zrazu hra musí prerušiť, pretože sa pol hodiny opravuje ľadová plocha. Čo to robí s psychikou hráčov? Dostanú sa znovu do predošlého tempa? O tom vie hovoriť iba ten, kto to skutočne zažil. Toto je parketa pre Citronádu – zaujímavosti, športové zákulisie.

V prípade hokeja je vaša znalosť veci samozrejmá – ale zimná olympiáda je plná ďalších športov. Čo tak akrobatické lyžovanie? Od čoho by ste sa odpichli tu?

Môžeme sa s hosťami zamýšľať, čo robí akrobatický lyžiar cez leto, keď nemá sneh. Alebo, kde sa tento šport na Slovensku dá trénovať, či si lyžiari svoj svah pripravujú sami... Či nosia nejaký talizman pre šťastie, lebo tu musí ísť neraz o zdravie... Toto by zrejme v spravodajstve nerozoberali. My v Citronáde áno. Pochopiteľne, že ku každej jednej tolkšou je podrobná príprava, tím ľudí hľadá zaujímavosti, robí rešerše, aby zistili veci, ktoré nie sú všeobecne známe. Debata vďaka takejto príprave môže pôsobiť úplne prirodzene, ale niektoré témy sú fakt tvrdo „vyňúrané“.

Na koho sa môžeme v Citronáde tešiť počas olympiády?

Opäť to budú hokejové legendy, športovci všetkého druhu – Nasťa Kuzminová, Matej Tóth, Baša Števulová... Umelci – Mišo Hudák, Lucie Vondráčková, Marek Vašut... Už keď sa s hosťami zhovárame cez telefón a pozývame ich do našej relácie, užijeme si kopec srandy. Teraz, po minuloročnom vysielaní, už Citronádu poznajú a teším sa, že sa k nám tešia. A dúfam, že zabávači budú zábavní, lebo inak sa narobím /smiech/.

Richard Lintner s hoťami Galéria fotiek (4) Zdroj: Citronáda Show

Sledujete si spätne svoj moderátorský výkon?

Jasné. Vždy po skončení šou som si to celé znovu pozrel, keďže zo štúdia človek vníma veci inak. Zaujímajú ma hlavne rôzne špeciálne situácie, ktoré počas vysielania nastanú. Som rád, že tých desať vysielaní, ktoré sme mali počas minulého roka, vyzeralo v televízii lepšie, ako sa to mne zdalo priamo na mieste. Horšie by bolo, keby to bolo naopak.

Kde ste zažili väčšiu trému? Na ľade alebo v televíznom štúdiu?

Prvé, testovacie diely boli z mojej strane strany o nervozite. Zaujímavé, že akonáhle sme skočili do ostrých, naživo vysielaných šou, tréma sa stratila. Pánboh zaplať, lebo neviem, akoby som to rozklepaný zvládol. Musím povedať, že ma to veľmi baví a teším sa na olympijské Citronády. Istotne nás čaká množstvo úchvatných aj nečakaných momentov, od ktorých sa s hosťami v štúdiu budeme môcť odraziť a zabaviť sa. Pretože keď sa budeme baviť my pred kamerou, budú sa baviť aj diváci.

A kde je väčšia „vyšťavenosť“– na ľade alebo v štúdiu?

Fyzický výkon v hokeji a v televíznom štúdiu je, samozrejme, diametrálne odlišný. Psychicky je to v mnohom podobné – aj počas hokejového zápasu ide hlava na plné obrátky, hlavne, ak je to dôležité stretnutie. Každý športovec to pozná, že než ide spať, tisíckrát si v hlave prehráva svoj výkon. Rovnako to mám po vysielaní. Hlavou mi bežia všetky situácie, ktoré sa udiali a či sa dali urobiť inak.

Herci často hovoria, že po predstavení príde vlčí hlad...

Tak to poznám. Prvá vec, ktorú urobím, keď sa vypnú kamery, je tá, že si objednám poriadne jedlo. Najradšej hamburgery z foodpandy. Vlastne nás táto donáška zachraňuje počas všetkých dní, keď tu v štúdiu pracujeme, pretože príprava na večerné vysielanie trvá celý deň a nikto z nás nemá čas chodiť niekam po jedlo. foodpanda nám to úžasne uľahčuje.

Máte doma štyri „šéfky“ – manželku a tri dcéry. Ako hodnotia svojho tata a manžela ako moderátora?

Dievčatá Citronáda baví, sledujú každý diel. Manželka až tak poctivo nie – žartuje, že ma už toľkokrát počula o všetkom hovoriť, že si od toho pokojne oddýchne /smiech/. Ale dcéry ma veľmi podporujú. Aj keď sa niekedy niečo nevydarí, napríklad žart, na ktorom sa smejem iba ja, hneď sa pridajú, aby som sa cítil dobre /smiech/.

Možno by sa rady pridali aj pri spievaní hymny Citronády...

Áno, máme vlastnú hymnu, zložili ju Tomi Okres a Luky Adamec. Dokonca v nej aj spievam! Keď sme si však moje tri slová „Hej, hej, hej!“ vypočuli, bolo zjavné, že kvalita je nedostačujúca /smiech/. Takže môj hlas prešiel digitálnou úpravou a odvtedy sa to dá počúvať.

Hokejista, manažér, moderátor. Kde ste sa najviac našli?

Vždy som hovoril, že hrať hokej je ťažké, hoci ma to veľmi bavilo. Určite je ľahšie o ňom rozprávať. A to sa deje teraz. Nemusím reálne robiť, čo som roky robil, iba o tom rozprávam, aj o všeličom inom. Takže tu som sa ozaj našiel /smiech/.

Viac o téme: Richard Lintner Citronáda Show
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: Športky
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy