VIDEO Ako 41-ročný prepísal olympijskú históriu: Matka hovorila, že mi všetko trvalo dvakrát dlhšie

Johan Clarey pózuje so striebornou medailouJohan Clarey pózuje so striebornou medailou Zdroj: TASR/AP/Luca Bruno

PEKING - V 41 rokoch sa stal Francúz Johan Clarey vďaka druhému miestu v dnešnom zjazde najstarším olympijským medailistom v alpskom lyžovaní. Životný úspech rodáka z Annecy bol asi pre veľa ľudí prekvapením, ale sotva pre jeho matku. Podľa jej slov mu vraj vždy všetko trvalo.

"V živote som bol vždy vo všetkom oneskorený, už ako malý chlapec. Matka hovorila, že mi všetko trvalo dvakrát tak dlho (ako ostatným). Chodenie, rozprávanie, pre moju športovú kariéru to zjavne platí tiež," citovala Clareyho agentúra Reuters po pretekoch, v ktorých nestačil len na Švajčiara Beata Feuza iba o desatinu sekundy.

Výrazne prekonal vekový rekord Američana Bodeho Millera, ktorý v Soči vybojoval bronz v super-G v 36 rokoch. "Je jedno, či máte medailu v dvadsiatich alebo štyridsiatich. Stále je to olympijská medaila a máte krásnu spomienku," povedal Clarey, ktorý ešte nikdy nevyhral preteky Svetového pohára.

Je však najstarším lyžiarom, ktorý sa dostal v elitnom seriáli na stupne víťazov a získal medailu z majstrovstiev sveta, čo sa mu podarilo v roku 2019 v super-G.

"Toto je najkrajší deň mojej kariéry. Hovoril som si: Sú to tvoje posledné hry, jednoducho to tej zjazdovke nandaj," povedal. Z predchádzajúcich troch olympiád vyťažil najlepšie 18. miesto v zjazde v Pjongčangu.

Štyridsaťjedenročný Francúz Johan Clarey Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/AP/Mark Schiefelbein

Na otázku, či je teraz čas skončiť, odpovedal, že zatiaľ nevie, čo bude ďalej. O konci kariéry premýšľal už v 35 rokoch, ale potom sa rozhodol pokračovať ešte rok. Nakoniec je z toho už devätnásta sezóna medzi elitou. "Som rád, že som sa rozhodol jazdiť ďalej," povedal s úsmevom.

Viac o téme: Johan Clarey