Nórska obhajoba sa na OH nekonala: Štafetový beh na lyžiach korisťou ruského kvarteta

Veronika Stepanovová, Julia Stupaková, Tatiana Sorinová a Natalia Neprjajevová oslavujú triumf RuskaVeronika Stepanovová, Julia Stupaková, Tatiana Sorinová a Natalia Neprjajevová oslavujú triumf Ruska Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

ČANG-ŤIA-KCHOU - Reprezentantky Ruského olympijského výboru (ROC) v behu na lyžiach Julia Stupaková, Natalia Neprjajevová, Tatiana Sorinová a Veronika Stepanovová sa stali časom 53:41,0 min víťazkami sobotnej štafety na 4x5 km na ZOH v Pekingu. Na druhom mieste skončilo kvarteto Nemecka v zložení Katherine Sauerbreyová, Katharina Hennigová, Victoria Carlová a Sofie Krehlová s odstupom 18,2 sekundy. Bronz si vybojovali Švédky Maja Dahlqvistová, Ebba Anderssonová, Frida Karlssonová a Jonna Sundlingová (+20,7 s).

Julia Stupaková rozbehla štafetu vo vysokom tempe a na každom medzičase figurovala na vedúcej pozícii. Po absolvovaní úvodného 5 km úseku odovzdávala s 1,5-sekundovým náskokom pred Nemeckom, tretie Japonky za líderkami zaostávali výraznejšie (+12,3 s). Po polovici trate dostala Katharina Hennigová na čelo poradia Nemky, ktoré viedli o 4,3 sekundy pred reprezentantkami ROC a o 22,8 sekundy pred Nórkami, ktorým sa postupne vzďaľovala vidina obhajoby zlata zo ZOH 2018 v Pjongčangu.

Julia Stupaková a Tiril Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

Nemecká finišmanka Sofie Krehlová vybiehala na záverečný úsek s päťsekundovým náskokom, ktorý však neudržala. Veronika Stepanovová sa na 17,5 km medzičase dotiahla na rozdiel 1,5 sekundy a v záverečnom finiši nasadila tempo, ktorému Krehlová absolútne nestíhala. "Víťazstvo nás hreje pri srdci. Boli to náročné preteky, očakávania boli veľké. V decembri sme vyhrali štafetu Svetového pohára v Lillehammeri a ruskí fanúšikovia nás automaticky pasovali na najvyššie pozície aj tu v Pekingu. Nechceli sme ich sklamať. Urobila som maximum, aby som sa v záverečnom úseku dostala pred Krehlovú. Striebro by sa nám vzhľadom na priebeh pretekov málilo," povedala Stepanovová.

Vydarený štvrtý úsek mali obhajkyne striebra Švédky. Jonna Sundlingová ich z piatej priečky dokázala dostať na medailové stupne po tom, ako v dramatickom finiši nepustila pred seba Fínku Kristu Pärmäkoskiovú a po zlate v šprinte voľnou technikou získala na hrách v Pekingu svoj druhý cenný kov.

ZOH 2022 - beh na lyžiach

štafeta žien na 4x5 km: 1. ROC (Julia Stupaková, Natalia Neprjajevová, Tatiana Sorinová, Veronika Stepanovová) 53:41,0 min, 2. Nemecko (Katherine Sauerbreyová, Katharina Hennigová, Victoria Carlová, Sofie Krehlová) +18,2 s, 3. Švédsko (Maja Dahlqvistová, Ebba Anderssonová, Frida Karlssonová, Jonna Sundlingová) +20,7, 4. Fínsko +21,2, 5. Nórsko +28,8, 6. USA +1:28,2 min, 7. Švajčiarsko +3:00,5, 8. Taliansko +3:39,5, 9. Kanada +3:39,9, 10. Čína +4:08,7

Viac o téme: Natalia Neprjajevová ROC Julia Stupaková Veronika Stepanovová Tatiana Sorinová