Slováci nehrali presilovku osem tretín: Bez komentára, je to smutné a na zamyslenie!

Sklamaní slovenskí hokejisti po semifinálovej prehre s FínskomSklamaní slovenskí hokejisti po semifinálovej prehre s Fínskom Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

PEKING - Slovenskí hokejisti prehrali v piatkovom semifinále olympijského turnaja v Pekingu s Fínskom 0:2. V sobotu o 14.10 SEČ si tak zahrajú o bronz, ich súperom bude Švédsko. Fínov čaká finále na ZOH 2022 v nedeľu o 5.10 SEČ.

Zverenci trénera Craiga Ramsayho prehrávali na National Indoor Stadium od 16. minúty po góle Sakariho Manninena. V druhej tretine prežili bez ujmy 73-sekundové oslabenie o dvoch hráčov a hoci potom vystupňovali svoje ofenzívne úsilie, prekonať Harriho Säteriho sa im nepodarilo. V závere spečatil triumf severanov gólom do prázdnej bránky Harri Pesonen.

Slovákom sa nedarilo prekvapiť fínsku obranu, ktorá bola skalopevná. K úspechu bolo treba pretlačiť súpera možno aj početnou výhodou, no tú si Slováci nedokázali vybojovať už v druhom zápase za sebou.

"Presilovky ani nebudem komentovať," povedal útočník Michal Krištof. "Rozhodca nám nedal osem tretín presilovku, to už je na zamyslenie," pridal sa Juraj Slafkovský.

Hráči s dvojkrížom na hrudi prehrali v Pekingu aj druhý duel s Fínskom, v úvodnom vystúpení v základnej skupine mu podľahli 2:6. Na veľkých turnajoch nezdolali tohto súpera už dlhých 18 rokov.

Je to netradičné

V pomoc v podobe početnej výhody dúfal aj tréner Craig Ramsay. Fíni však hrali disciplinovane a ani jeden nemusel na trestnú lavicu: "Je to netradičné. Špeciálne pre rýchly tím. Snažíme sa hrať aktívne, agresívne. Forčekujeme, ideme do bránky. Očakávali sme, že dostaneme presilovku, lebo držíme puk a neodovzdávame ho, ale nevyšlo to," uviedol kanadský kouč.

"Už druhýkrát za sebou nám rozhodca neodpískal ani jednu presilovku, je to smutné," pridal sa narodeninový oslávenec Martin Marinčin. "Nechcem sa vyjadrovať k rozhodcovi, nech si ľudia urobia sami názor," netajčil rozhorčenie obranca Mislav Rosandič.

Smutná slovenská striedačka po Galéria fotiek (63) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Slováci sa síce neprebojovali do historického finále, stále však živia šancu na zisk prvého cenného kovu na ZOH. O medaily hrali zatiaľ jedinýkrát, v súboji o bronz vo Vancouveri 2010 podľahli práve "Suomi" 3:5, keď v tretej tretine neudržali náskok 3:1.

Fíni postúpili do finále na ZOH tretíkrát v histórii, zabojujú v ňom o svoje prvé olympijské zlato.

Viac o téme: Martin Marinčin Slovensko Michal Krištof Rozhodcovia Fínsko Mislav Rosandic Olympiáda Craig Ramsay ZOH 2022 Juraj Slafkovský Presilové hry
  • Zdroj: TASR, Športky