Pandémia, kauzy i nové športové hviezdy: Bach hovorí o nezabudnuteľnom zážitku

Prezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach oficiálne ukončil ZOH v PekinguPrezident Medzinárodného olympijského výboru (MOV) Thomas Bach oficiálne ukončil ZOH v Pekingu Zdroj: SITA/AP/Natacha Pisarenko

PEKING - Prezident Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach ocenil po konci ZOH 2022 v Pekingu hladký priebeh hier, ktoré označil za bezpečné napriek globálnej pandémii. Vyzdvihol, že sa v dejisku ZOH nevyskytlo žiadne koronavírusové ohnisko a počet prípadov postupne klesal.

"Ak chceme konečne prekonať túto pandémiu, musíme byť rýchlejší, snažiť sa mieriť vyššie a byť silnejší. Musíme držať pokope," pomohol si Bach olympijským heslom. "V tomto olympijskom duchu solidarity voláme k medzinárodnej komunite: nech všetci vo svete majú rovnaký prístup k vakcínam."

Šéf MOV sa vyjadril aj k napätej situácii na Ukrajine, podľa neho športovci ukázali svetu, že sa dá všetko riešiť mierovou cestou: "Športovci dali mieru šancu. Nech sú politickí lídri na celom svete inšpirovaní vašim príkladom solidarity a mieru."

Aj keď koronavírusová nákaza neprepukla, obavy z infekcie úplne nevymizli. Napríklad kanadské a fínske hokejistky nastúpili proti hráčkam ROC s respirátormi na tvári ako ochranu pred prípadnou nákazou. Kanaďanky dokonca odmietali nastúpiť, pretože Rusky pred vzájomným duelom nedodali negatívne výsledky testov na koronavírus. Tie prišli až v priebehu stretnutia. Viacerí športovci strávili po pozitívnych testoch celé dni zavretí v izolačnom hoteli.

Prezident Medzinárodného olympijského výboru Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Natacha Pisarenko

Bach hovoril po konci hier o "nezabudnuteľnom olympijskom zážitku". ZOH v Pekingu vyprodukovali nové športové hviezdy, ako napríklad 18-ročnú akrobatickú lyžiarku Eileen Gu. Americká rodáčka reprezentujúcu Čínu si pod piatimi kruhmi vybojovala dve zlaté a jednu striebornú medailu.

No hry zatienili aj niektoré kauzy. Už pred ZOH prišiel diplomatický bojkot zo strany USA, Austrálie, Veľkej Británie či Kanady, ktoré nevyslali do Pekingu vládnych predstaviteľov v súvislosti "genocídou" Číny voči ujgurskej menšine v regióne Sin-ťiang i ďalším porušovaním ľudských práv.

Kontroverzia okolo Kamily Valijevove

Počas samotných hier vypukla dopingová kontroverzia okolo Kamily Valijevovej, kauza mladej ruskej krasokorčuliarky sa stala najväčšou témou ZOH. Deň po skončení tímovej súťaže, v ktorej bola Valijevová súčasťou zlatého tímu ROC, informovalo akreditované laboratórium v Štokholme o jej pozitívnom teste na zakázanú látku trimetazidín.

Vzorku jej odobrali ešte 25. decembra. MOV, Svetová antidopingová agentúra, Medzinárodná korčuliarska únia a separátne aj Medzinárodná testovacia agentúra sa následne obrátili na CAS, aby Valijevovej zabránil štartovať.

 Len 15-ročná líderka Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Bernat Armangue

CAS po šesťhodinovom posudzovaní faktov vyriekol verdikt, že voči Valijevovej neuplatní okamžitú sankciu v podobe zákazu štartu na ZOH. Ten by podľa neho nebol v súlade so športovou spravodlivosťou a poukázal na nevhodné načasovanie zverejnenia informácie o jej dopingovom prípade.

Valijevová tak mohla štartovať v súťaži sólistiek, v ktorej po krátkom program viedla, no vo voľnej jazde obrovský tlak nezvládla. Len 15-ročná krasokorčuliarka dvakrát spadla a prepadla sa až na konečné štvrté miesto.

Viac o téme: Thomas Bach MOV Peking ZOH 2022 Eileen Gu Kamila Valijevová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy