Fiasko namiesto medaily: Česi po historickom neúspechu hodnotia OH a rozhodujú o budúcnosti vedenia

Frustrovaný tréner Filip Pešán na lavičke ČeskaFrustrovaný tréner Filip Pešán na lavičke Česka Zdroj: Profimedia

PRAHA - Výkonný výbor českého hokejového zväzu bude dnes v Prahe hodnotiť vystúpenie českej reprezentácie na olympijskom turnaji v Pekingu, kde národné mužstvo Česka dohralo už v predkole play off.

Vzhľadom na historický neúspech bude na programe dňa tiež možnosť odvolania hlavného trénera reprezentačného A-tímu Filipa Pešána, ale aj budúcnosť celého realizačného tímu na čele s generálnym manažérom Petrom Nedvědom. Pešánovými asistentmi sú Martin Straka a Jaroslav Špaček, trénerom gólmanov Zdeněk Orct.

Fiasko namiesto medaily

Vystúpenie pod piatimi kruhmi v Číne skončilo fiaskom namiesto útoku na medailu, na ktorú Česi dosiahli na veľkých akciách naposledy na majstrovstvách sveta v roku 2012. Dosluhujúci prezident zväzu Tomáš Král tiež pripustil, že Pešánovo odvolanie je v hre a že sa ním bude jedenásťčlenný výbor zaoberať. "Je to sklamanie. Čo k tomu povedať? Dopadlo to, ako to dopadlo, čakali sme viac," potvrdil Král. Naznačil tiež, aký výsledok je možné očakávať. "Nejaké mená sú. Je na mieste sa pozrieť do zahraničia. Je jasné, že sa to musí riešiť," povedal Král.

Hoci majú za sebou českí hokejisti mimoriadne zlé obdobie, ktoré začalo siedmym miestom na posledných MS v Rige a pred olympiádou pokračovalo sériou šiestich porážok na dvoch doterajších akciách sezóny zo seriálu Euro Hockey Tour, Pešán, ktorý je zároveň aj šéftrenérom zväzu, sám od seba nerezignoval. Od začiatku sezóny ale nesie hlavnú zodpovednosť až ako druhý za generálnym manažérom Petrom Nedvědom. Aj preto zostáva otázkou, aké veľké zmeny budú a kedy nastanú, pokiaľ k nim naozaj dôjde.

Chce to čas

"Nechcel by som utekať. Ide o to, že to rozhodnutie by bolo také lakomé, keby som ho vystrelil niekde a pod nejakými emóciami nad ním viac nepremýšľal. Musím rešpektovať ľudí, ktorí ma do tej pozície vybrali. S Tomášom Králom a Petrom Nedvědom budeme tú situáciu preberať. Ale ak to bude pomáhať veci a náš názor sa zjednotí v tom, že by som mal skončiť, tak skončím," vyhlásil štyridsaťštyriročný Pešán vo štvrtok večer po návrate reprezentačného mužstva z Pekingu.

"Sadneme si s trénermi a určite z toho bude nejaký výstup. Budeme sa baviť o všetkom, ale neznamená to, že hneď 24. februára urobíme nejaké rozhodnutie, čo sa tejto témy týka. Dajte nám nejaký priestor," žiadal Nedvěd.

Razantná zmena musí prísť, ale...

S Králom súhlasil okrem mnohých expertov aj ďalší z najvyššie postavených mužov českého hokeja Libor Zábranský. "Razantná zmena v českom hokeji musí jednoznačne prísť. Ale chcem si najskôr vypočuť názory ľudí, ktorí v Pekingu boli," uviedol v rozhovore pre denník Sport viceprezident českého hokejového zväzu a člen výkonného výboru Libor Zábranský, ktorý je zároveň majiteľom extraligovej Komety Brno.

Neočakáva ale, že skončí kompletne celý súčasný realizačný tím. "Nemyslím si to. Hovoril som s Petrom Nedvědom po telefóne, pred výkonným výborom sa s ním chcem ešte stretnúť. Nezastávam názor, že by sme mali robiť rozhodnutia z úľaku. Jasné, reprezentácia je dôležitá vec, treba ju dôkladne prebrať. Práve preto vnímam ako dôležité vypočuť si názory ľudí, ktorí boli v Pekingu priamo pri tom," vysvetlil Zábranský.

Hořava, Jalonen, či Pešán?

V českých stávkových kanceláriách sa za posledné dni vystriedali v úlohách hlavných ašpirantov na pozíciu hlavného kouča, ktorý by mal viesť tím na MS vo Fínsku, jeden z trénerov Sparty Miloslav Hořava a fínsky kouč Kari Jalonen, ktorý v roku 2014 doviedol Lev Praha až do finále KHL. Teraz sa ale vyšplhal do úlohy najväčšieho favorita podľa stanovených kurzov samotný Pešán, ktorý má uzavretú zmluvu až do svetového šampionátu.

Viac o téme: Tomáš Král Česko Filip Pešán Peter Nedvěd
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: Hokej.cz
  • Zdroj: ČTK
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy