VIDEO Obrovský český talent vypálil rybník favoritom: Prvý štart a hneď senzačné víťazstvo!

Devätnásťročný český cyklista Mathias Vacek vyhral v špurte šiestu etapu pretekov WorldTour Okolo Spojených arabských emirátovDevätnásťročný český cyklista Mathias Vacek vyhral v špurte šiestu etapu pretekov WorldTour Okolo Spojených arabských emirátov Zdroj: SITA/AP/Fabio Ferrari/LaPresse

ABÚ ZABÍ - Devätnásťročný český cyklista Mathias Vacek vyhral v špurte šiestu etapu pretekov WorldTour Okolo Spojených arabských emirátov a pripísal si najväčší úspech medzi profesionálmi.

Juniorský majster Európy v časovke z roku 2020 v záverečnom finiši vybojoval premiérový etapový vavrín pred Francúzom Paulom Lapeirom a ruským stajňovým kolegom z tímu Gazprom-RusVelo Dmitrijom Strachovom.

Päťčlenná skupinka cyklistov, ktorí sa vydali do úniku už krátko po štarte 180 km dlhej rovinatej trasy, dorazila do cieľa s náskokom 15 sekúnd. Hlavný pelotón, ktorému sa napriek zrýchleniu v závere nepodarilo únik dostihnúť, priviedol Belgičan Jasper Philipsen. Vedenie v priebežnom poradí uhájil Slovinec Tadej Pogačar.

"Stále tomu nemôžem uveriť. Náš tím tvrdo pracoval. Toto víťazstvo pre mňa znamená veľmi veľa," povedal Vacek, ktorý v Spojených arabských emirátoch štartuje v pretekoch elitnej WorldTour prvýkrát v kariére.

Český cyklista naposledy oslavoval etapový vavrín medzi elitou v októbri 2020, kedy vyhral 19. etapu Gira d'Italia Josef Černý.

V sobotu je na programe 148 km dlhá vrchárska etapa, v ktorej by sa malo bojovať o postavenie v celkovom poradí. Pogačar vedie o štyri sekundy pred Talianom Filippom Gannom. Ďalších desať sekúnd stráca Rus Alexander Vlasov.

Výsledky 6. etapy pretekov Okolo SAE: 1. Mathias Vacek (ČR/Gazprom-RusVelo) 3:58:10 h, 2. Paul Lapeira (Fr./AG2R Citroen), 3. Dmitrij Strachov (Rus./Gazprom-RusVelo), 4. Alessandro Tonelli (Tal./Bardiani-CSF-Faizane), 5. Pavel Kočetkov (Rus./Gazprom-RusVelo) všetci rovnaký čas ako víťaz, 6. Jasper Philipsen (Belg./Alpecin-Fenix) +15 s

Celkové poradie: 1. Tadej Pogačar (Slov./UAE-Team Emirates) 22:16:02 h, 2. Filippo Ganna (Tal./Ineos Grenadiers) +4 s, 3. Aleksander Vlasov (Rus./Bora-Hansgrohe) +14, 4. Adam Yates (V. Brit./Ineos Grenadiers) +17, 5. Neilson Powless (USA/EF Education-EasyPost) +26, 6. Joao Almeida (Portug./UAE-Team Emirates) +30

Viac o téme: Okolo Spojených arabských emirátov Tadej Pogačar Jasper Philipsen Mathias Vacek Paul Lapeira