VIDEO Neuveriteľný priebeh zjazdu mužov: Prvotriedna senzácia, akú si dlho nepamätáme!

Niels Hintermann a Cameron Alexander sa postarali o senzáciu v piatkovom zjazde v nórskom stredisku KvitfjellNiels Hintermann a Cameron Alexander sa postarali o senzáciu v piatkovom zjazde v nórskom stredisku Kvitfjell Zdroj: SITA/AP/Gabriele Facciotti

KVITFJEJLL - Švajčiarsky lyžiar Niels Hintermann a Cameron Alexander z Kanady sa postarali o veľké prekvapenie, keď si v piatok zhodne pripísali svoje premiérové víťazstvá v zjazde Svetového pohára. V nórskom stredisku Kvitfjell zajazdili obaja rovnaký čas 1:44,42 minúty. Tretí skončil Rakúšan Matthias Mayer s mankom 0,12 s a za ním bol Hintermannov krajan Beat Feuz (+0,19 s).

Hintermann odštartoval ako sedemnásty a prekvapil všetkých favoritov. Na trojkilometrovej trati s 30 bránkami dokázal počas celej jazdy udržať ideálnu stopu i rýchlosť, nechyboval a do cieľa prišiel o 12 stotín rýchlejšie ako dovtedy vedúci Mayer.

Švajčiarsky lyžiar tak potvrdil dobrú formu z tréningov, vo štvrtkovom bol tretí najrýchlejší a v piatok svoj výkon v Kvitfjelli korunoval premiérovým triumfom v zjazde a druhým celkovom v SP, keď ešte v roku 2017 vyhral alpskú kombináciu vo Wengene. V prebiehajúcej sezóne bol v zjazde dvakrát tretí.

"Mal som dobrý štart do ročníka a to, že sa mi teraz podarilo vyhrať, je skvelé," povedal Hintermann.

O ešte väčšiu senzáciu sa však postaral Alexander. Dvadsaťštyriročný Kanaďan sa vydal na trať s vysokým štartovým číslom 39, no od začiatku si počínal veľmi dobre a atakoval pozície v najlepšej päťke.

Vykríkol od radosti

Do spodnej časti si však preniesol veľkú rýchlosť, zvládol ju ešte lepšie ako Hintermann a cieľ preťal v rovnakom čase. Následne zdvihol ruky do vzduchu a vykríkol od radosti. Dosiahol tak premiérové víťazstvo v kariére pri svojom štrnástom štarte vo Svetovom pohári. Doteraz bol najvyššie desiaty pred dvoma rokmi práve v Kvitfjelli.

"Pripadá mi to trochu surrealistické. Keď som videl, že som prvý, bolo to šialené, najprv som tomu nemohol uveriť. Bol som prekvapený, no na druhej strane až tak nie. Tvrdo som na tom pracoval," povedal Alexander.

Hintermann i Alexander majú šancu pridať ďalšie úspešné výsledky už o deň. Piatková súťaž v Kvitfjelli totiž bola náhradou za zrušené novembrové preteky v Lake Louise, "riadny" zjazd v nórskom stredisku je na programe v sobotu a v nedeľu čaká pretekárov ešte super-G.

Na čele poradia SP v disciplíne sa dva preteky pred koncom udržal Aleksander Aamodt Kilde. Domáci pretekár skončil v piatok tesne za olympijským víťazom Feuzom na piatej priečke a udržal si pred ním trojbodový náskok. Veľkú šancu na glóbus má aj tretí Matthias Mayer, ktorý stráca len 28 bodov.

Na čele celkového poradia SP je Švajčiar Marco Odermatt, ktorý v piatok obsadil 15. miesto a má náskok 346 bodov pred druhým Kildem.

Labutia pieseň Kjetila Jansruda

V piatok odštartoval v domácom stredisku svoju "labutiu pieseň" Kjetil Jansrud. Tridsaťšesťročný nórsky pretekár ukončí po podujatí v Kvitfjelli svoju bohatú kariéru ovenčenú piatimi medailami zo zimných olympijských hier (1-2-2), tromi z majstrovstiev sveta (1-2-0), štyrmi malými glóbusmi, 23 víťazstvami a 55 pódiovými umiestneniami v SP. V piatkovom zjazde obsadil 45. miesto.

Výsledky: 1. Cameron Alexander (Kan.) a Niels Hintermann (Švaj.) obaja 1:44,42 min, 3. Matthias Mayer (Rak.) +0,12 s, 4. Beat Feuz (Švaj.) +0,19, 5. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) +0,20, 6. Johan Clarey (Fr.) +0,57, 7. Simon Jocher (Nem.) a Daniel Danklmaier (Rak.) obaja +0,61, 9. Guglielmo Bosca (Tal.) +0,68, 10. Dominik Paris (Tal.) +0,70

Celkové poradie SP (28 z 31): 1. Marco Odermatt (Švaj.) 1216, 2. Kilde 870, 3. Mayer 752, 4. Henrik Kristoffersen (Nór.) 659, 5. Feuz 629, 6. Vincent Kriechmayr (Rak.) 564, ... 119. Adam ŽAMPA +4, 135. Andreas ŽAMPA (obaja SR) 8

Poradie disciplíny (9 z 11): 1. Kilde 490, 2. Feuz 487, 3. Mayer 462, 4. Odermatt 417, 5. Paris 382, 6. Hintermann 372

Viac o téme: Matthias Mayer Kjetil Jansrud Zjazd Marco Odermatt Niels Hintermann Kvitfjell Cameron Alexander