Suverénny Kristoffersen vyhral aj nedeľňajší obrák v Kranjskej Gore, Žampovci v druhom kole chýbali

Henrik Kristoffersen triumfoval po sobotňajšom aj v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore.Henrik Kristoffersen triumfoval po sobotňajšom aj v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore. Zdroj: SITA/AP/Giovanni Pizzato

KRANJSKA GORA - Nórsky lyžiar Henrik Kristoffersen triumfoval po sobotňajšom aj v nedeľnom obrovskom slalome Svetového pohára v Kranjskej Gore. V slovinskom stredisku vyhral časom 2:18,13 minúty pred Rakúšanom Stefanom Brennsteinerom (+0,23 s) a víťazom prvého kola Marcom Odermattom zo Švajčiarska (+0,27 s). Slovák Andreas Žampa obsadil 44. miesto a do 2. kola sa neprebojoval, jeho brat Adam nedokončil prvé kolo.

Dvadsaťsedemročný Kristoffersen vyhral štvrté z posledných piatich pretekov, v ktorých štartoval. Dva triumfy po sebe si pripísal aj v slalome v Garmisch-Partenkirchene. Celkovo zaknihoval už 28. triumf vo Svetovom pohári, z toho sedem ich má v obrovskom slalome. "Samozrejme, bol to pre mňa vynikajúci víkend. Takéto preteky ma bavia a keď lyžujem takto dobre, je to radosť a pôžitok. Som za to rád a teším sa," povedal v prvom televíznom rozhovore.

Henrik Kristoffersen triumfoval po Galéria fotiek (8) Zdroj: SITA/AP/Giovanni Pizzato

Pre tridsaťročného Brennsteinera to bolo tretie pódiové umiestnenie v SP v kariére, vlani bol v obráku v Kranjskej Gore tretí. Dvadsaťštyriročný Odermatt si už v sobotu zabezpečil malý glóbus za disciplínu, keď obsadil druhé miesto spolu s Lucasom Braathenom z Nórska. Obaja stratili 0,33 s na víťazného Kristoffersena. V nedeľu si o jedno miesto pohoršil. Zároveň sa výrazne priblížil k zisku veľkého glóbusu, ktorý má už v podstate vo vrecku. Po nedeli má na čele celkového poradia Svetového pohára náskok už 329 bodov pred špecialistom na rýchlostné disciplíny Aleksandrom Aamodtom Kildem, ktorý v Kranjskej Gore neštartoval. Do konca sezóny zostávajú už len štyri preteky, vo finále vo francúzskom Courchevel sa pôjdu zjazd, super-G, obrák a slalom.

Olympijský šampión z Pekingu Odermatt vyštartoval do 1. kola ako druhý, od začiatku si udržiaval dobrú rýchlosť, išiel bez chýb a traťou preletel za 1:12,16 minútu. Jeho čas ohrozil ako prvý Kristoffersen, ktorý strácal na poslednom medzičase len tri stotiny, no v cieli zaostal o 0,30 sekundy. Alexander Schmid mal po predposlednej časti dokonca náskok 0,15 s, ale ani on nakoniec Odermattov čas neprekonal. Adam Žampa vyrazil na trať s číslom 23, prvú chybu spravil už na štvrtej bránke, keď mu ušla vnútorná lyža. V druhej polovici trate sa mu v závere oblúku prekrížili lyže a prvé kolo nedokončil. Adam Žampa tak prišiel o šancu na finále Svetového pohára v obrovskom slalome, na čo potreboval skončiť približne do 10. miesta. Jeho brat Andreas sa medzi 30 najlepších nedostal, keď so stratou 3,53 sekundy obsadil až 44. miesto.

Slovák Andreas Žampa počas Galéria fotiek (8) Zdroj: TASR/AP/Gabriele Facciotti

V druhom kole využil Kristoffersen to, že trať staval nórsky tréner Anders Husby. Od začiatku išiel priamočiaro a riskantne, ale jazdu zvládol bez chybičky a usadil sa na prvom mieste. Druhému po prvom kole Schmidovi naopak jazda nevyšla a skončila až na piatom mieste. Odermatt išiel na začiatku veľmi dobre, na druhom medzičase mal k dobru 44 stotín, no v druhej časti trate spravil dve chyby a nakoniec mu to stačilo na tretie miesto.

výsledky: 1. Henrik Kristoffersen (Nór.) 2:18,13 min, 2. Stefan Brennsteiner (Rak.) +0,23 s, 3. Marco Odermatt (Švaj.) +0,27, 4. Lucas Braathen (Nór.) +0,44, 5. Alexander Schmid (Nem.) +0,54, 6. Gino Caviezel (Švaj.) +0,68, 7. Manuel Feller (Rak.) +0,72, 8. Atle Lie McGrath (Nór.) +0,93, 9. Loic Meillard (Švaj.) +1,09, 10. Žan Kranjec (Slovin.) a Luca de Aliprandini (Tal.) +1,37, ... v 1. kole: 44. Andreas ŽAMPA, Adam ŽAMPA (obaja SR) nedokončil 1. kolo

celkové poradie SP (33 z 37): 1. Odermatt 1379 b, 2. Aleksander Aamodt Kilde (Nór.) 1050, 3. Kristoffersen 874, 4. Matthias Mayer (Rak.) 836, 5. Beat Feuz (Švaj.) 734, 6. Vincent Kriechmayr (Rak.) 640, ... 119. Adam ŽAMPA 20, 137. Andreas ŽAMPA 8

poradie SP v obrovskom slalome (7 z 8): 1. Odermatt 620 b, 2. Kristoffersen 453, 3. Feller 326, 4. de Aliprandini 273, 5. Alexis Pinturault (Fr.) 260, 6. Braathen 228, ... 36. Adam ŽAMPA 20, 47. Andreas ŽAMPA 8

Viac o téme: Adam Žampa Henrik Kristoffersen Andreas Žampa