Nórsky suverén nemá konkurenciu: Jarl Magnus Riiber získal štvrtýkrát za sebou veľký glóbus

Jarl Magnus RiiberJarl Magnus Riiber Zdroj: SITA/AP/Tom Weller

SCHONACH - Nór Jarl Magnus Riiber získal štvrtýkrát za sebou veľký krištáľový glóbus za celkové víťazstvo v seriáli Svetového pohára. V nedeľných záverečných pretekoch sezóny v nemeckom Schonachu triumfoval a nedovolil Johannesovi Lamparterovi z Rakúska dostať sa pred neho v celkovom hodnotení. Lamparter za ním v cieli na druhej priečke zaostal o 4,2 sekundy.

Riiber viedol pred sezónnym finišom SP v celkovom poradí o jediný bod pred Lamparterom a po skokanskej časti si pred ním v nedeľu vytvoril náskok 28 sekúnd. Dvadsaťročný Rakúšan mal šancu získať svoj premiérový veľký glóbus v prípade, že v behu na 10 km sa z tretej priečky dostane pred svojho skúsenejšieho súpera, ktorý vybiehal do bielej stopy ako druhý o štyri sekundy za Japoncom Rjotom Jamamotom. Riiber skočil na mostíku o 7,5 metra viac ako jeho jediný konkurent v boji o glóbus.

V behu sa už po jednom kilometri dostal Riiber pred Jamamota na čelo, Lamparter za ním odštartoval stíhaciu jazdu. Po polovici trate na méte piatich kilometrov skresal z náskoku Riibera takmer desať sekúnd, v ďalšom priebehu sa k nemu približoval ešte výraznejšie. V záverečnom kole približne na 8,5 km manko definitívne zmazal a o celkovom víťazovi SP sa tak rozhodlo až v dramatickom finiši. V ňom mal mal napokon viac síl Riiber, od unaveného súpera sa napokon odpútal a obhájil prvenstvo v seriáli z predchádzajúcich troch sezón. Za Lamparterom skončil na tretej pozícii domáci Nemec Vinzenz Geiger (+5,1) pred ďalším Nórom Jörgenom Graabakom.

"Mám veľkú radosť, že som opäť na tróne. Lamparter bol v behu veľmi silný a stratu na mňa zmazal. Bál som sa, aby v úplnom finiši na cieľovej rovinke nebol rýchlejší, tak som sa pokúsil nastúpiť skôr a vyšlo mi to," uviedol v prvej reakcii Riiber, ktorý v celkovom hodnotení predstihol Rakúšana o 21 bodov.

Viac o téme: Jarl Magnus Riiber
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy