Tenistov čakajú nové pravidlá: Éra maratónskych zápasov je minulosťou

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: SITA/AP/Manu Fernandez

BRATISLAVA - Všetky štyri grandslamové turnaje zavedú na skúšobné obdobie v piatom sete tajbrejk hraný do desiatich bodov. Zjednotený herný systém elitných tenisových akcií začne fungovať počnúc májovým Roland Garros, oznámili zástupcovia rady grandslamov. Zmenu chcú vyhodnotiť po roku.

Doteraz každý zo štyroch grandslamov pristupoval k rozhodujúcemu setu inak. Desaťbodový tajbrejk sa zatiaľ hral len na Australian Open, US Open používa aj v piatom sete klasický tajbrejk hraný do siedmich bodov. Vo Wimbledone sa skrátená hra do siedmich dostane k slovu až za stavu 12:12. Roland Garros je jediným grandslamom, kde sa stále hralo bez tajbrejkov a víťaz musel zvíťaziť rozdielom dvoch gemov.

Po novom bude na všetkých grandslamoch nasledovať za stavu 6:6 v rozhodujúcom sete tajbrejk hraný do desiatich bodov s nutným dvojbodovým rozdielom. "Grand Slam Board plánuje zhodnotiť skúšobnú prevádzku po skončení kompletného grandslamového roka a skonzultovať ho s WTA, ATP a ITF, než pristúpi k trvalej zmene pravidiel," uviedla grandslamová rada vo vyhlásení.

Pred zavedením tajbrejku bola niekedy v rozhodujúcich setoch k videniu takmer nekonečná preťahovaná. Najdlhší zápas v histórii odohrali vo Wimbledone v roku 2010 Američan John Isner a Nicolas Mahut z Francúzska, duel prvého kola vyhral Isner až po jedenástich hodinách a piatich minútach hry natiahnutej do troch dní 70:68 v piatom sete.

Viac o téme: WTA ATP Itf Tajbrejk