VIDEO 14 gólov v Calgary, asistencia Cháru a súboj Slovákov v prospech Fehérváryho

Brankár Jacob Markström v akciiBrankár Jacob Markström v akcii Zdroj: SITA/Jeff McIntosh/The Canadian Press via AP

BOSTON - Hokejisti Bostonu zdolali v sobotnom zápase zámorskej NHL doma New York Islanders 6:3. V drese hostí si pripísal asistenciu slovenský obranca Zdeno Chára. Vo vzájomnom súboji sa stretli Martin Fehérváry a Tomáš Tatar, do zostavy Dallasu sa nedostal ani jeden z dvojice slovenských hokejistov.

Niekdajší kapitán Bruins si proti svojmu bývalému klubu pripísal desiaty bod v sezóne, všetky pochádzajú z asistencií. Chára asistoval v 20. minúte pri góle Brocka Nelsona, ktorým Islanders znížili na 1:2. Slovenský obranca bol opäť blízko k prvému gólu v sezóne, ale jeho strelu od modrej čiary zastavila horná žŕdka a následne z dorážky Nelson jedenásť sekúnd pred prvou sirénou znížil. Nelson strelil svoj 30. gól v sezóne a stal sa druhým hráčom Islanders, ktorému sa na túto métu podarilo dostať prvýkrát až po tridsiatke. Pred ním to bol Jason Blake, ten zažil prvú 30-gólovú sezónu vo veku 33 rokov v sezóne 2006/2007. "Veril som, že gól zo záveru tretiny nás naštartuje, ale nenadviazali sme naň a nepodarilo sa nám vyrovnať. Nemali sme veľa šťastia pri dorážkach," povedal Nelson pre nhl.com.

"Ostrovania" prehrali po dvoch dueloch a v tabuľke Východnej konferencie im patrí naďalej 10. priečka. Boston zvíťazil štvrtýkrát v sérii a je na východe štvrtý s odstupom piatich bodov na lídra z Floridy, ktorý má o dva zápasy menej. Brad Marchand a Taylor Hall pridali ku gólu dve asistencie, David Pastrňák a Erik Haula mali bilanciu 1+1. "Dnes bolo veľa vecí, ktoré fungovali. Dobre sme korčuľovali, na rozdiel od minulých zápasov nám išli presilovky a k výsledku prispeli svojím dielom všetky formácie," pochvaľoval si tréner Bostonu Bruce Cassidy.

Po štyroch zápasoch, ktoré vynechal pre zranenie ramena, sa do zostavy "medveďov" vrátil kapitán Patrice Bergeron a odohral svoj jubilejný 1200. zápas. Pred ním túto métu dosiahli v tíme Bruins len Ray Bourque (1518) a Johnny Bucyk (1436). Chára odohral s Bergeronom za Boston spolu 911 zápasov. V tomto stretnutí bol Chára na ľade 18 minút a 46 sekúnd, okrem asistencie zaznamenal dve strely, dva hity a zblokoval tri strelecké pokusy Bruins.

Tampa ukončila sériu prehier

Obhajca titulu z Tampy ukončil sériu troch prehier, keď zvíťazil v Detroite 2:1 po predĺžení. Necelých päť minút pred koncom vyrovnal kapitán Lightning Steven Stamkos a víťazný gól "bleskov" strelil v presilovke Brayden Point, keď dorazil za chrbát Alexa Nedeljkovica strelu Stamkosa a potrestal vylúčenie Tylera Bertuzziho. Slovenský obranca Erik Černák v drese hostí odohral takmer 22 minút a pripísal si dve strely na bránku.

Víťazstvo "Bolts" vychytal brankár Brian Elliott, ktorý vo svojom prvom štarte od 14. marca zaznamenal 26 zásahov, prekonal ho len Oskar Sundqvist. "Bol fantastický. Podržal nás najmä v úvode a bol dnes rozdielový hráč," chválil svojho brankára strelec víťazného gólu Point, ktorý dal svoj deviaty gól v predĺžení. O jeden viac strelili Martin St. Louis a Stamkos, ktorí sú na čele historických zápisov floridského klubu. Pre zranenie nedohral duel obranca Lightning Ryan McDonagh.

Súboj Slovákov vyznel lepšie pre Fehérváryho

Dvaja Slováci nastúpili proti sebe vo Washingtone, kde domáci Capitals v zostave so zadákom Martinom Fehérvárym zdolali New Jersey s Tomášom Tatarom 4:3. Ani jeden zo slovenských hokejistov sa do štatistík nezapísal. Devils viedli po dvoch tretinách 2:1, ale domáci strelili v záverečnej dvadsaťminútovke tri góly, keď rozdielový na 4:2 dal v presilovke kapitán Alexander Ovečkin. Bol to jeho 42. gól v sezóne a 772. v kariére. "Bola to chyba nášho útočníka, nechal Ovečkina na sekundu voľného. Inak sme hrali oslabenia dobre. Bojovali sme až do konca, škoda," povedal tréner "diablov" Lindy Ruff.

V záverečnej minúte už len skorigoval stav Jasper Bratt, ale prehru Devils neodvrátil. Capitals pred zápasom ocenili Nicklasa Bäckströma za to, že 9. marca nastúpil na jubilejný 1000. zápas v NHL. Švédsky útočník strelil dôležitý gól na 3:2. Ovečkin v počte bodov (1398) vyrovnal na 21. mieste histórie zápis Jariho Kurriho a v počte víťazných gólov sa dotiahol na Gordieho Howea. Viackrát rozhodol zápas v NHL len Jaromír Jágr (135). Ovečkinovi prihral na gól Jevgenij Kuznecov, ktorý bodoval v 12. zápase za sebou. Fehérváry bol na ľade 21 minút a 18 sekúnd, pripísal si jednu strelu, jeden mínusový bod a rozdal tri hity. Tatar za 15 a pol minúty zaznamenal jeden strelecký pokus.

Dallas bez Andreja Sekeru a Mariána Studeniča podľahol doma Vancouveru 1:4. Za Canucks strelil dva góly švédsky útočník Elias Pettersson, jeho druhý presný zásah bol jeho 20. v sezóne a zároveň jubilejný 200. bod v profiligovej kariére. Víťazstvo kanadského tímu vychytal Thatcher Demko, ktorý zneškodnil 35 striel. Slovenský brankár Jaroslav Halák bol opäť len na striedačke. Stars viedli po góle Jacoba Petersena, ale v ďalšom priebehu už neskórovali a po troch víťazstvách si zapísali prehru.

5 bodov domácej hviezdy

Calgary v zápase bohatom na góly zdolalo rivala z Edmontonu 9:5. Johnny Gaudreau sa na víťazstve Flames podieľal piatimi asistenciami a vytvoril si kariérne maximum. Jeho spoluhráč Matt Tkachuk nazbieral štyri kanadské body (2+2). Oilers nestačili ani tri góly a asistencia Leona Draisaitla, Ryan Nugent-Hopkins strelil gól a pridal tri asistencie. "Nemôžete dostať deväť gólov, je to jedno od koho. Nikdy nevyhráte zápas NHL, keď inkasujete tak veľa gólov. Každý musí dať tomu viac, som presvedčený, že to bude lepšie," zdôraznil Draisaitl, ktorý sa so 47 gólmi delí o vedúcu pozíciu medzi kanoniermi profiligy s Austonom Matthewsom z Toronta. V počte kanadských bodov (94) je nemecký center druhý za spoluhráčom Connorom McDavidom. Obaja útoční lídri Oilers mali v tomto zápase štyri "mínusky".

Hetrik švajčiarskeho reprezentanta

Matthews otvoril v kanadskom derby v Montreale skóre už v 36. sekunde, ale jeho Toronto napokon prehralo 2:4. Americký útočník strelil 47. gól v sezóne, čím si vyrovnal kariérne maximum zo sezóne 2019/2020. Viac gólov ako Matthews strelili v drese Toronta v jednej sezóne len Frank Mahovlich (48 v 1960-61), Rick Vaive (54 v 1981-82, 51 v 1982-83 a 52 v 1983-84), Gary Leeman (51 v 1989-90) a Dave Andreychuk (53 v 1993-94). Víťazný gól Canadiens strelil 2 minúty a 28 sekúnd pred koncom Paul Byron, v bránke zažiaril 49 úspešnými zákrokmi Jake Allen. Minuloročný finalista nastupoval do zápasu s vedomím, že stratil už aj teoretickú šancu na postup do play off. Jeden z gólov Montrealu strelil Cole Caufield, ktorý v 20 zápasoch pod vedením nového trénera Martina St. Louis nazbieral 24 bodov (13+11).

Hetrikom sa blysol aj Švajčiar Timo Meier, ktorý zariadil výhru San Jose nad Anaheimom 4:1. Bol to jeho druhý hetrik v sezóne a tretí v profiligovej kariére. Dvadsaťpäťročný útočník strelil 17. januára pri víťazstve "žralokov" 6:2 nad Los Angeles až päť gólov. Meier sa tak druhýkrát v kariére dostal na 30-gólovú hranicu.

Kaprizov atakuje Gáboríkove rekordy

Marc-Andre Fleury predviedol 23 úspešných zákrokov v debutovom zápase v drese Minnesoty a prispel k víťazstvu 3:2 po predĺžení nad Columbusom. Wild vyhrali piaty zápas za sebou. "Bol som nervózny pred prvým zápasom v novom klube. Chceli sme predĺžiť sériu a som rád, že sa to podarilo," povedal Fleury, ktorého Minnesota získala v pondelok výmenou z Chicaga Blackhawks. Wild v ten istý deň poslali Kaapa Kähkönena do San Jose, Fleury v prvých dvoch zápasoch bol dvojkou Cama Talbota.

Minnesota vyrovnala 63 sekúnd pred koncom na 2:2, keď pri hre bez brankára strelil svoj druhý gól v zápase Kiriil Kaprizov a v extračase rozhodol obranca Jared Spurgeon. Fleury vyhral 20 zápasov v sezóne štrnástykrát, viackrát to dokázali len Patrick Roy (17), Martin Brodeur (16) a Ed Belfour (15). Kaprizov strelil 35. gól v sezóne a útočí na klubový rekord, ktorý so 42 presnými zásahmi držia Marián Gáborík (2007/2008) a Eric Staal (2017/2018). Ruský útočník ako druhý hráč Wild dosiahol hranicu 80 bodov a už len tri mu chýbajú k vyrovnaniu rekordu Gáboríka tiež zo sezóny 2007/2008.

Vegas zdolal Chicago 5:4 po predĺžení, v ktorom rozhodol Jevgenij Dadonov. Ten po zrušenej výmene do Anaheimu nazbieral päť bodov v dvoch zápasoch (2+3). Florida prehrávala v Ottawe 0:3, ale napokon si odniesla z Kanady dva body. Necelé tri minúty pred koncom vyrovnal na 3:3 kapitán Aleksander Barkov a potom rozhodol aj v nájazdoch. Dve asistencie si v druhom zápase v drese "panterov" pripísal Claude Giroux, bývalý kapitán Philadelphie. Jonathan Huberdeau odohral 655. zápas za Floridu a na čele klubových zápisov prekonal rekord Stephena Weissa.

Nedarí sa hráčom St. Louis, ktorí prehrali päť z posledných šiestich duelov. S Carolinou utŕžili doma debakel 2:7, po dva góly strelili Andrej Svečnikov a Seth Jarvis. Oba góly Blues dal Pavel Bučnevič. Hráči Los Angeles vyhrali nad nováčikom zo Seattlu 4:2. Prvý gól vo svojom deviatom zápase v NHL strelil 21-ročný obranca Kings Jordan Spence, ktorý je prvým austrálskym rodákom v histórii profiligy. Strelou od modrej čiary zvýšil v druhej tretine na 3:1 pre "kráľov".

Boston - NY Islanders 6:3