Zlatá éra československého hokeja: Pred 50 rokmi sme oslavovali titul majstrov sveta

Vladimír DzurillaVladimír Dzurilla Zdroj: TASR

PRAHA/BRATISLAVA - Prvý titul majstrov sveta v ľadovom hokeji dosiahol výber Československa v Prahe v roku 1947. Z titulu svetových šampiónov sa krajina tešila aj o dva roky neskôr v Štokholme. Na ďalšie zlato z MS však československí fanúšikovia čakali 23 rokov.

Pred 50 rokmi sa v Prahe začali v poradí 39. majstrovstvá sveta, na ktorých zvíťazila reprezentácia Československa a prerušila deväť rokov trvajúcu hegemóniu sovietskej "zbornej". Majstrovstvá sveta sa konali od 7. do 22. apríla 1972. Všetky zápasy sa odohrali v pražskej Športovej hale ČSTV.

Na MS sa okrem Československa zúčastnili tímy Sovietskeho zväzu, Fínska, Švédska, Švajčiarska a vtedajšej Nemeckej spolkovej republiky. Hralo sa dvojkolovo, systémom každý s každým. Na turnaji nehrali Spojené štáty americké, ktoré v tom čase bojovali v B-kategórii o postup medzi elitu a tiež hokejisti Kanady, ktorá pražské majstrovstvá bojkotovala.

Za favorita turnaja bola považovaná sovietska "zborná", ktorá triumfovala pár mesiacov predtým na zimnej olympiáde v Sappore. Súboje medzi Sovietskym zväzom a reprezentačným výberom Československa mali aj politický nádych. V auguste roku 1968 došlo totiž k invázii vojsk Sovietskeho zväzu a Varšavskej zmluvy do Československa.

Tím snov

Československý výber tvorili brankári Jiří Holeček a Vladimír Dzurilla, obrancovia Oldřich Machač, František Pospíšil, Jiří Bubla, Josef Horešovský, Milan Kužela, Rudolf Tajcnár, Vladimír Bednář, útočníci Jan Klapáč, Jaroslav Holík, Jiří Holík, Jiří  Kochta, Václav Nedomanský, Július Haas, Vladimír Martinec, Ivan Hlinka, Bohuslav Šťastný, Josef Paleček, Richard Farda. Trénermi zlatého výberu boli Vladimír Kostka a Jaroslav Pitner.

Československo na ceste za zlatom stratilo iba bod po remíze so Sovietskym zväzom, ostatné zápasy vyhralo. Nad Švajčiarskom 19:1 a 12:1, nad NSR dvakrát v pomere 8:1, nad Fínskom v prvom zápase 5:3 a v druhom 8:2 a Švédov najprv zdolalo 4:1 a v druhom dueli 2:0.  

Prvý zápas so "zbornou" sa 12. apríla skončil remízou 3:3. Rozhodujúci duel z 20. apríla však československí reprezentanti zvládli a výber Sovietskeho zväzu porazili 3:2. Jeden z gólov strelil aj vtedajší kanonier Slovana Bratislava Václav Nedomanský, ktorý na šampionáte skóroval celkovo deväťkrát.  

Československo sa tak po 23 rokoch tešilo z titulu majstrov sveta. Vicemajstrami sa stali hráči Sovietskeho zväzu a bronz si z Prahy odniesli Švédi. Do B-kategórie zostúpilo Švajčiarsko.

Za najlepšieho brankára bol vyhlásený Fín Jorma Valtonen. Najlepším obrancom turnaja sa stal československý reprezentant František Pospíšil a útočníkom Alexander Maľcev zo "zbornej". V All stars turnaja figurovali: brankár Jiří Holeček (ČSSR), obrancovia Oldřich Machač, František Pospíšil (obaja ČSSR) a sovietski útočníci Valerij Charlamov, Alexander Maľcev a Vladimir Vikulov.

Viac o téme: Praha Jaroslav Holík Václav Nedomanský Jiří Holeček Československo Ivan Hlinka Milan Kužela Vladimír Dzurilla MS 1972 Oldřich Machač František Pospíšil Jiří Bubla Josef Horešovský Rudolf Tajcnár Vladimír Bednář Útočníci Jan Klapáč Jiří Holík Jiří  Kochta Július Haas Vladimír Martinec Bohuslav Šťastný Josef Paleček Richard Farda Vladimír Kostka Jaroslav Pitner
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR
Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy