Ďalšia konkurentka Petry Vlhovej? Tréner Ester Ledeckej prehovoril o šanciach na veľký glóbus

Ester LedeckáEster Ledecká Zdroj: SITA/AP/Gabriele Facciotti

PRAHA - Sedem krištáľových glóbusov už má Ester Ledecká doma za snowboarding, ďalšie by mohla hviezda zimných športov pridať v rýchlostných disciplínach Svetového pohára na lyžiach. Podľa kouča Tomáša Banka je reálne malý glóbus získať, zatiaľ čo boj o ten veľký za celkový triumf medzi zjazdárkami je v momente, keď kombinuje lyže so snowboardom, z ríše snov.

Predvlani skončila Ledecká v hodnotení zjazdu SP druhá, v uplynulej sezóne tretia. "A to vynechala dva zjazdy," upozornil Bank na tlačovej konferencii. Zisk malého glóbusu by tak pre Ledeckú mohol byť motiváciou do budúcnosti. "Ponúka sa to. Mne by to prišlo logické, ale Ester je aj snowboardistka a vždy bude," povedal tréner.

Ak by k zjazdu a superobrovskému slalomu pridala obrovský slalom, teoreticky by mohla bojovať aj o veľký glóbus. "O tom sa nemôžeme baviť, kým bude obojživelníčka. To by musela prestať jazdiť na snowboarde," konštatoval Bank. "Môžeme sa rozprávať o malom glóbuse, to by mohlo byť reálne, ale veľký je sci-fi. Museli by sme zbierať veľa bodov a popri snowboarde to nejde," povedal Bank. Za kráľovnou uplynulej sezóny Mikaelou Shiffrinovou z USA zaostala Ledecká o viac ako tisíc bodov.

Potenciál v obrovskom slalome

Bank si myslí, že Ledecká by sa aj v obrovskom slalome mohla presadiť do špičky. Má v ňom rovnaký potenciál ako v rýchlostných disciplínach. "Ale musela by ho trénovať a pretekať v ňom. Obrák išla za posledné dva roky dvakrát v Söldene," uviedol kouč. Tréning obrovského slalomu je podľa neho aj metóda, ako dobre jazdiť rýchlostné disciplíny. "Práve posledné výsledky v super-G naznačujú, že by sme mali obrák trénovať viac. Ale je to ťažké s časom, kvôli snowboardu ho veľa nemáme."

Ak by Ledecká začala jazdiť obrovské slalomy, mohla by sa predstaviť aj českým fanúšikom. A to už napríklad budúci rok v marci v Špindlerovom Mlyne. "Ja by som bol strašne rád. Za celú kariéru som nikdy nikoho netrénoval doma na Svetovom pohári. Ak to bude mať nejaký zmysel, tak to pôjdeme, ale ak tam budú snowboardové preteky, bude lepšie, keď pôjde tam," vyhlásil Bank.

Česká lyžiarka Ester Ledecká Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Alessandro Trovati

V zjazde a super-G už Ledecká dávno svoj potenciál preukázala. Stále ale má priestor, ako sa zlepšovať. "Nebude to vôbec jednoduché. Nemôže rásť do nekonečna, ale keď som minulý týždeň stál na skale a videl, ako to tam valcuje, tak si hovorím, že je najlepšia lyžiarka, ktorú som videl," povedal Bank na základe čerstvého zážitku z testovania lyží.

V tíme Ledeckej začína Bank siedmu sezónu a nenudí sa. Napríklad aj preto, že jeho zverenkyňa je extrémne súťaživá, čo sa týka akejkoľvek činnosti. V čom je tréner lepší? "V tenise. Veľa trénuje, ale ešte nemá šancu. A ešte v korčuľovaní na lyžiach, mám lepšiu techniku. Ale nesmie to byť veľmi dlhé, tam fyzička chýba," smial sa Bank a povedal, že s Ester uzatvárajú stávky. "Ale skôr zo srandy, napríklad kto tam bude skôr. Srandičky pomôžu atmosfére pri tréningu, viac to potom človeka baví."

Viac o téme: Ester Ledecká Tomáš Bank
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy