Staňa spomína na oslavy zlata, ktoré sa mohli zmeniť na obrovskú tragédiu: Naozaj nechýbalo veľa!

Hokejisti po prílete na letisku M. R. Štefánika v Bratislave, tretí zľava Richard Lintner, štvrtý zľava Ľubomír Bartečko, v popredí vľavo Rastislav Staňa a vpravo Ján LašákHokejisti po prílete na letisku M. R. Štefánika v Bratislave, tretí zľava Richard Lintner, štvrtý zľava Ľubomír Bartečko, v popredí vľavo Rastislav Staňa a vpravo Ján Lašák Zdroj: TASR/Vladimír Benko

BRATISLAVA - Uplynulo už dlhých dvadsať rokov, ale slovenskí hokejoví fanúšikovia si na MS v švédskom Göteborgu s veľkou radosťou spomínajú aj dnes. Brankárska dvojica Rastislav Staňa a Ján Lašák potiahla našich chlapcov až k vysnívanému zlatu, ale následné bujaré oslavy zlatých chlapcov priniesli aj nepríjemný okamih, ktorý sa mohol zmeniť na obrovskú tragédiu.

Po zlatých oslavách na ľadovej ploche sa oslavy presunuli do slovenskej kabíny, ktorú po nezabudnuteľnom finále s Ruskom (4:3) ako prvý musel opustiť jeden z hlavných ťahúňov zlatého úspechu Ján Lašák, ktorý putoval na dopingovú kontrolu.

Radosť sa mohla zmeniť na tragédiu

"Po každom zápase musel ísť niekto na dopingovú kontrolu a po finále vyžrebovali Janka. Pustili ho na chvíľu osláviť zlato v šatni a potom ho dopovali pivom, aby sa mohol vymočiť. My sme už boli v autobuse, ktorý nás mal odviesť na námestie v Göteborgu. Vtedy pribehol iba v nohaviciach a drese. Vyzeral ako podnapitý fanúšik a vodič ho nechcel pustiť dnu. Pomohlo až búchanie o sklo zlatou medailou a naše potvrdenie, že je to skutočne náš hráč,“  zaspomínal si ešte s úsmevom jeho brankársky kolega Rastislav Staňa, ale Ladislav Nagy už pokračuje vo vážnejšom tóne: "Po návrate do Bratislavy nás posadili do autobusu. Chlapci sa sťažovali, že má strechu. Jano (Lašák, pozn. redakcie) sa preto vyštveral hore cez strešné okienko. V dobrej nálade tam šaškoval, no zrazu ho takmer zachytil elektrický kábel. Radosť sa mohla zmeniť na tragédiu, “ zaspomínali si zlatí chlapci v rozhovore pre hockeyslovakia.sk.

Možný tragický moment odvrátil práve Staňa, ktorý napriek oslavám zachoval duchaprítomnosť a svojho parťáka a kamaráta stiahol naspäť do autobusu: "Pamätná je fotka, ako ho sťahujem zo strešného okna dole do autobusu. Naozaj nechýbalo veľa a mohol sa zachytiť o vedenie.“ Svojmu brankárskemu kolegovi tak bol opäť nablízku ako aj vždy v bránke a tiež na izbe, kde spolu na reprezentačných podujatiach tradične okupovali spoločnú izbu. 

Viac o téme: Ladislav Nagy Rastislav Staňa Ján Lašák Slovensko
  • Autor: © Zoznam
  • VIDEO: TV Markíza
  • Zdroj: Športky, hockeyslovakia

Súvisiace články

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy