Početnosť tímu ovplyvnili zdravotné komplikácie: V Eugene sa predstavia piati Slováci

Na snímke šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš Na snímke šéftréner Slovenského atletického zväzu Martin Pupiš Zdroj: TASR/Jakub Kotian

BRATISLAVA - Na nadchádzajúcich majstrovstvách sveta v americkom Eugene (15.-24. júla 2022) bude Slovensko reprezentovať pätica atlétov. V nominácii SR sú tri ženy a dvaja muži.

Daniela Ledecká sa predstaví v behu na 400 metrov cez prekážky a na chodeckú tridsaťpäťku sa kvalifikovalo duo Hana Burzalová a Ema Hačundová. Obaja muži – Dominik Černý a Miroslav Úradník - sa predstavia v oboch chodeckých disciplínach (na 20 km a 35 km). Informoval o tom Slovenský atletický zväz na svojom webe.

Slovenská výprava má o jedného pretekára menej ako na predošlých MS v roku 2019 v katarskej Dauhe a rovnako päť ako na MS 2017 v Londýne. Okrem spomínaných piatich atlétov si vybojovali právo štartu v Eugene aj Emma Zapletalová a Michal Morvay, ktorí však zo zdravotných dôvodov na šampionát nepocestujú. Navyše, olympionička Mária Katerinka Czaková, ktorá by mala právo štartu na 20 km, je momentálne na materskej dovolenke.

Na snímke slovenský reprezentant Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Okrem nich sa počítalo aj so štartom kladivárov Martiny Hrašnovej a Marcela Lomnického, ako aj šprintéra Jána Volka, ktorým však kvalifikáciu narušili zdravotné komplikácie. Podobne ako pri uplynulých vrchných podujatiach do kvalifikácie na MS výrazne vstúpil renking, v ktorom pomerne tesne unikla účasť na MS ďalšej štvorici atlétov – Viktórii Forsterovej, Gabriele Gajanovej, Veronike Kaňuchovej a Martinovi Kučerovi.

"Samozrejme, čakali sme, že tím, ktorý pocestuje do Eugene, bude podobne veľký ako ten, ktorý sme mali v Tokiu. Žiaľ, početnosť nášho tímu výrazne ovplyvnili zdravotné komplikácie, kvalifikačný renking a, samozrejme, aj fakt, že Matej Tóth ukončil kariéru a Mária Katerinka Czaková je na materskej dovolenke," uviedol na margo nominácie pre web atletika.sk šéftréner SAZ Martin Pupiš.

S malou dušičkou

Absencia Zapletalovej či kladivárov popri ukončenej kariére Mateja Tótha výrazne ovplyvnili aj ambície slovenskej výpravy: "Ako určité pozitívum v situácii, ktorá nás postihla, vnímam fakt, že pre všetkých piatich to bude premiérová účasť na svetovom šampionáte. Na druhej strane si musíme priznať, že okrem absencie jasného lídra v tíme to bude pre všetkých skôr o zbieraní skúseností. Reálne môžeme konštatovať, že každé umiestnenie v prvej dvadsiatke by nás potešilo."

Majstrovstvá sveta sa prvýkrát v histórii uskutočnia na americkom kontinente. Všetci piati slovenskí reprezentanti sa už pripravujú v USA. Chodci sa pripravujú vo vyššej nadmorskej výške v meste Albuquerque v Novom Mexiku a Daniela Ledecká si s trénerkou Katarínou Adlerovou vybrali na záverečnú prípravu kalifornské Los Angeles.
      
Slovenská nominácia na MS v Eugene:
Hana Burzalová – chôdza 35 km
Dominik Černý – chôdza 20 km a 35 km
Ema Hačundová – chôdza 35 km
Daniela Ledecká – 400 m cez prekážky
Miroslav Úradník – chôdza 20 km a 35 km  
      
Realizačný tím:
Martin Pupiš – vedúci výpravy
Marek Vrba – fyzioterapeut
Katarína Adlerová, Roman Benčík, Ľuboš Machník – tréneri

Viac o téme: Slovensko MS v atletike Martin Pupiš Miroslav Úradník SAZ Daniela Ledecká Eugene Hana Burzalová Dominik Černý Ema Hačundová
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: TASR

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy