Žreb finálového turnaja Pohára Billie-Jean Kingovej: Slovenky spoznali súperky

Na snímke slovenský fedcupový tenisový tím zľava Viktória Kužmová, Katarína Kužmová, kapitán tímu Matel Lipták, Rebeka Šramková a Anna Karolína Schmiedlová Na snímke slovenský fedcupový tenisový tím zľava Viktória Kužmová, Katarína Kužmová, kapitán tímu Matel Lipták, Rebeka Šramková a Anna Karolína Schmiedlová Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

BRATISLAVA - Súperkami slovenských tenistiek v B-skupine na finálovom turnaji Pohára Billie-Jean Kingovej v Glasgowe budú Austrálčanky a Belgičanky. Rozhodol o tom piatkový žreb v Londýne. Hrať sa bude 8.-13. novembra v Emirates aréne, do semifinále postúpia víťazi štyroch trojčlenných skupín.

Zverenky kapitána Mateja Liptáka mali v kvalifikácii voľný žreb, keďže ich pôvodný súper - Austrália - postúpil po suspendácii Ruska a Bieloruska priamo do finálovej skupiny. Vlani v Prahe Slovenkám tesne ušiel postup medzi elitné kvarteto. Po prehre 1:2 so Španielskom a víťazstve 2:1 nad USA obsadili v tabuľke druhé miesto za Američankami, ktoré sa dostali do semifinále vďaka lepšiemu pomeru setov.

Piatkové žrebovanie hostila BBC a o zložení skupín rozhodla v televíznom štúdiu legendárna Američanka Billie Jean Kingová, bývalá svetová jednotka, po ktorej od roku 2020 pomenovali celú súťaž. Na základe rebríčka krajín figurovali Slovenky v druhom koši spoločne s Kanadou, USA a Kazachstanom. Z prvého koša im vytiahli Austrálčanky vo svojom strede s wimbledonskou štvrťfinalistkou Ajlou Tomljanovičovou - 44. hráčkou svetového rebríčka WTA.

Vo vzájomnej bilancii prehrávajú Slovenky 0:2. V roku 1995 podľahli Austrálli 2:3 na tráve v Perthe a vo februári 2016 rovnakým výsledkom na harde v bratislavskom NTC. Nad Belgičankami vedú na zápasy 2:1, v predchádzajúcom dueli v roku 2009 zvíťazili v NTC 4:1. Belgická jednotka Elise Mertensová figuruje v rebríčku na 31. priečke.

Tvrdé oriešky

Podľa kapitána slovenského tímu Mateja Liptáka nebol na žrebe ľahký súper. "Paradoxne to vyšlo tak, že sme v jednej skupine tri tímy, ktoré nehrali kvalifikáciu. Austrália sa tam dostala na základe toho, že vylúčili Rusko, my na základe toho, že Austrália postúpila priamo a Belgicko malo hrať s Bieloruskom. Čo sa týka tímov, veľký výber na turnaji rozhodne nie je. Každý má svoju kvalitu,“ povedal Lipták pre oficiálnu webovú stránku Slovenského tenisového zväzu.

Slovenská tenistka Viktória Kužmová Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/Martin Baumann

Austráliu i Belgicko považuje za kvalitné tímy. "Oba tímy budú veľmi ťažký oriešok. Austrália je stále silná, aj keď v ich radoch už nie je Ashleigh Bartyová. Je to mladý a veľmi kvalitný tím. V novembri bude rozhodovať aktuálna forma hráčok a tiež povrch. Aj Belgicko má skúsené a mladé hráčky. Dôležité bude, v akej forme budú naše baby a ako sa nám ich spolu s realizačným tímom podarí pripraviť a namotivovať.

Určite našu skupinu nevnímam ako nehrateľnú, ale stále to beriem tak, že papierovo patríme medzi outsiderov a každé víťazstvo bude pre nás veľké víťazstvo. Ideme tam s tým, že môžeme prekvapiť a tak ako minulý rok by som bol rád, keby sa nám podarilo podať dobré výkony a zabojovať o postup do semifinále. K tomu nám vlani chýbal iba kúsok šťastia,“ dodal šéf slovenskej lavičky.

Austrálčanky sú nám súdené

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška považuje skupinu za vyrovnanú. "Austrália i Belgicko sú ťažkí súperi, no ak dievčatá podajú výkony na hranici svojich možností a budú mať viac šťastia ako v Prahe, môžu prekvapiť a zabojovať o semifinále. Pikantné je, že sa stretneme s Austrálčankami, proti ktorým sme mali nastúpiť v kvalifikácii, sú nám súdené. Ashleigh Bartyová už ukončila kariéru, no stále je to kvalitný tím. Belgičanky Mertensová i Alison Van Uytvancková sú dobré hráčky, no majú výkyvy. Naše hráčky s nimi odohrali veľa zápasov. Je to otvorené, postúpiť môže ktokoľvek z trojice," povedal Moška.  

Žreb finálového turnaja Pohára Billie Jean Kingovej:
A-skupina: Švajčiarsko, Kanada, Taliansko
B-skupina: Austrália, SLOVENSKO, Belgicko
C-skupina: Španielsko, Kazachstan, Veľká Británia
D-skupina: Česko, USA, Poľsko

Viac o téme: Slovensko Belgicko Austrália Pohár Billie-Jean Kingovej
  • Autor: © Zoznam
  • Twitter/Billie Jean King Cup
  • Zdroj: TASR
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy