Kanaďania sa postarali o prekvapenie: Svetovým výkonom roka narušili párty USA

Zlatí medailisti, tím Kanada, pózujúci počas ceremónie s odovzdávaním medailíZlatí medailisti, tím Kanada, pózujúci počas ceremónie s odovzdávaním medailí Zdroj: SITA/AP/Gregory Bull

EUGENE - Šprintéri Kanady prekvapujúco triumfovali v štafete na 4x100 m na atletických MS v Eugene, keď vo finále zdolali favorizovaných domácich Američanov. Tretí skončili Briti. Štvorica Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney a Andre De Grasse zabehla svetový výkon roka 37,48 s.

Získali takmer všetky zlatá

Američania obsadili v Eugene kompletné stupne víťazov na stovke i dvojstovke, no v tímovej súťaži získali iba striebro. Štvorica Christian Coleman, Noah Lyles, Elijah Hall a Marvin Bracy zaostala za víťazmi o sedem stotín sekundy. O víťazstvo prišli domáci predovšetkým na poslednej predávke, pred ktorou viedli, no Hall, ktorý na MS štartoval iba v štafete, nepredal kolík ideálne Bracymu.

V závere tak mohol reprezentáciu javorového listu posunúť do čela úradujúci olympijský šampión na 200 m Andre De Grasse, ktorého v Eugene trápilo zranenie. Na stovke obsadil až 20. miesto a na dvojnásobnú trať ani nenastúpil.

Je to skvelý pocit narušiť párty domácich

Američania do finále nenominovali šampióna zo stovky Freda Kerleyho, ktorý dostal v semifinále na 200 m kŕč a nepostúpil do finále. Kanaďania triumfovali v krátkej štafete prvýkrát od domáceho šampionátu v Edmontone v roku 1997.

"Je to skvelý pocit, narušiť párty domácich. Tento šampionát ma nezastihol v dobrej chvíli. Tri mesiace ma trápi noha, tri týždne pred MS som sa navyše nakazil koronavírusom. V hľadisku však bolo veľa kanadských fanúšikov a cítili sme sa tu trochu ako doma," tešil sa podľa AFP De Grasse.

Muži - štafeta 4x100 m:

1. Kanada (Aaron Brown, Jerome Blake, Brendon Rodney, Andre De Grasse) 37,48 s - svetový výkon roka