Skvelý výkon napriek štyrom trestným sekundám: Slafkovský získal v Augsburgu medailu!

Alexander SlafkovskýAlexander Slafkovský Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

AUGSBURG - Slovenský reprezentant Alexander Slafkovský skončil druhý vo finále C1 na MS vo vodnom slalome. Na víťazného Nemca Siderisa Tasiadisa stratil 1,18 sekundy a štvrté striebro z C1 na svetovom šampionáte získal napriek štyrom trestným sekundám. Pódium doplnil Tasiadisov krajan Franz Anton so stratou 1,61 s.

Slafkovskému tak opäť uniklo individuálne zlato v C1, na konte má 10 titulov z kanoistickej hliadky. "Do očí sa mi tlačia slzy, nemám slov. Ďakujem všetkým, ktorí mi držali palce a ešte mi verili. Je škoda trestných sekúnd, ale asi ešte nepatrím do starého železa," uviedol 39-ročný Slovák pre RTVS. V predchádzajúcom období viackrát zvažoval ukončenie kariéry, no v Augsburgu získal striebro aj v 3xC1 a nedávno triumfoval v pretekoch SP v Tacene.

Pre Slovensko to dlho vyzeralo na dva cenné kovy, keď v najlepšej trojke figuroval aj Matej Beňuš. Ten nakoniec obsadil piate miesto a na Antona mu chýbalo 0,64 s. "Stratil som na dvadsaťjednotke, včera s tým malo problém mnoho kajakárov a aj ja som to musel obchádzať cez valec. Taký je šport, jazdiť na istotu by ma nebavilo a keď sa riskuje, prichádza k chybám," opísal svoj výkon Beňuš.

Domáci fanúšikovia sa mohli zo zlata tešiť aj ženskej C1 po triumfe Andrei Herzogovej. Vyšiel jej najmä záverečný sektor, kde získala viac ako šesť sekúnd. Druhá Jessica Foxová na ňu stratila 0,92 sekundy.

Herzogová pridala na svoje konto druhý titul v C1, premiérový získala pred tromi rokmi v španielskom La Seu. "Je to neuveriteľné a o to výnimočnejšie pred domácim publikom. Jessica mala rytmus a myslela som si, že ma môže predbehnúť. Bolo to veľmi tesné," uviedla bezprostredne po pretekoch 22-ročná pretekárka v televíznom prenose. Najlepší čas v hodnote 111,72 dosiahla napriek dvom trestným sekundám.

Foxová urobila chybu hneď v úvode, keď si príliš nadbehla druhú bránku, no celkovo mala o niečo konzistentnejšiu jazdu než Herzogová. Nakoniec však obsadila druhé miesto a ako svetová jednotka v C1 i K1 je v Augsburgu zatiaľ bez zlata. Pódium doplnila s výraznejšou stratou Britka Mallory Franklinová (+5,33), ktorá si pripísala dve trestné sekundy.

Finále bolo bez účasti slovenských reprezentantiek. Zuzana Paňková, Soňa Stanovská a Emanuela Luknárová skončili v semifinále, pričom najlepší výkon predviedla prvá z nich. Na postup jej chýbalo 6,50 s.

Viac o téme: Alexander Slafkovský C1 Sideris Tasiadis