Musí byť niekde inde a nie na ľade: Jágr priznal, kedy by mohol ukončiť kariéru

Jaromír JágrJaromír Jágr Zdroj: Profimedia

KLADNO - Päťdesiatročný hrajúci majiteľ hokejového Kladna Jaromír Jágr netrénuje a cíti, že aktuálne nemá na to, aby svojmu tímu pomohol na ľade. Myslí si, že momentálne je Rytierom prospešnejší v manažérskej úlohe, aj preto zmešká úvod sezóny. Končiť ale nechce.

Verí, že keď začne trénovať, bude stále hrať dôstojnú úlohu. Do extraligy by znovu mohol naskočiť v novembri alebo v decembri.

"Teraz nedokážem hrať, nemám na to. Nemám čas pripraviť sa stopercentne na to, aby som bol schopný odvádzať výkony na ľade. Preto som povedal, že nebudem schopný začať sezónu. Hlavne je to z dôvodu, že musím byť niekde inde a nie na ľade," povedal Jágr novinárom.

"Keby som teraz trávil čas trénovaním, nerobil by som veci, ktoré sú pre Kladno ako oddiel, a ostatné veci by som zanedbával. Nemyslím si, že by to bolo dobré pre celú vec," uviedol člen prestížneho Triple Gold Clubu, združujúci víťaza Stanley Cupu, majstrovstvá sveta a olympijských hier.

Na návrat potrebuje čas na prípravu. "Nie som blázon, aby som si myslel, že v päťdesiatich rokoch bez tréningu budem schopný konkurovať mladým trénovaným hráčom. Verím, že ak potrénujem, budem schopný hrať stále dôstojnú úlohu, ale musí sa tomu dať čas. Teraz ho nemám. A aj keď ho mám, musím ho použiť na niečo dôležitejšie, než je v súčasnosti hokej," vyhlásil bývalý útočník Pittsburghu, Washingtonu, New Yorku Rangers alebo Floridy.

Jaromír Jágr Galéria fotiek (3) Zdroj: profimedia.sk

"Verím tomu, že keby som mal iba hokej a sústredil sa naňho a dávalo mi to taký význam, byť stále dobrý, dokážem sa pripraviť. Vďakabohu som dostal talent, svaly tam stále sú. Ide akurát o to to znovu naštartovať a získať motiváciu," konštatoval Jágr.

Hráčsku kariéru ale ešte ukončiť nechce. "Sú tam určité výzvy, míľniky, ktoré by som si rád splnil. Verím, že tento rok bude Winter Classic (zápas pod holým nebom). Bolo by to možno dôstojná rozlúčka s mojou kariérou. Nehovorím, že úplne, ale také veľkolepé. Nikdy neviete, čo sa môže stať potom. Samozrejme je tam chuť zahrať si v novej hale," podotkol Jágr, ktorého Kladno sa po ročnom azyle v Chomutove vráti na zrekonštruovaný zimný štadión.

Pred návratom na ľad považuje za dôležité schudnúť. "Musím upraviť jedálniček, obetovať sa a trénovať. Viem z vlastnej skúsenosti, že nemám problém to napáliť a ísť si za tým, ale zase tam hrozí zranenie, pretože svaly nie sú na momentálnu záťaž pripravené. Môžem vydržať dva-tri týždne, ale potom sa zraním. Dám tomu čas a verím, že v novembri alebo v decembri by som mohol pomôcť," poznamenal druhý najproduktívnejší hokejista v histórii NHL.

Verí, že Kladno bude hrať v novej sezóne dôstojnú úlohu. V tej minulej zachránilo extraligovú príslušnosť v baráži s Jihlavou. "Dôležité je, na rozdiel od minulých rokov, a dal som si to za cieľ, že všetci hráči sú podpísaní na viac ako rok, na dva až tri. Bol ohromný rozdiel, keď zrazu tím začal šliapať ako tím a hráči nepozerali na vlastné štatistiky a na to, kde budú hrať budúcu sezónu, ale mali svoje miesto isté. Verím, že vďaka tomu prispôsobia všetko tímu. Prvýkrát po dlhej dobe skoro všetci, 90 percent hráčov, majú dlhší kontrakt," dodal Jágr.

Zvláštne kúzlo, ktoré sa nedá ani popísať

Hokejisti Kladna sa po sezóne strávenej v Chomutove tešia späť na zrekonštruovaný ČEZ štadión. Slávnostného otvorenia sa dočkajú fanúšikovia Rytierov v úvodnom kole nového extraligového ročníka v piatok 16. septembra proti Pardubiciam.

Stredočesi v hale zohrajú možno ešte bez divákov už predposledný prípravný zápas s Libercom. Ďalšie domáce testy ich predtým čakajú v utorok 9. augusta proti Českým Budějoviciam v Příbrami, o dva dni neskôr proti Sparte v Beroune, vo štvrtok 25. augusta s Karlovými Varmi v Rakovníku a v utorok 30. augusta s pražskou Slaviou v Mělníku.

Rekonštrukcia zimného štadióna, ktorý bol postavený v roku 1959 a patrí mestu, vyšla približne na 470 miliónov korún. "Je tam také zvláštne kúzlo, ktoré sa nedá ani popísať. Neverím tomu, že je v Českej republike podobná hala, jednoducho nie je," povedal hrajúci majiteľ Kladna Jaromír Jágr na tlačovej konferencii.

"Je to mix starej haly s komfortnými, novými vecami pre fanúšikov. Kto má rád staré štadióny, príde si na svoje, kto má rád komfort, tiež si príde na svoje. Ľudia, ktorí boli zvyknutí na kladenský zimák, budú veľmi prekvapení, keď prídu, pretože uvidia niečo úplne iné. Už len to, že strecha sa zdvihla o štyri päť metrov... Je to zrazu ohromné," podotkol Jágr.

"Rekonštrukcia nezniesla odklad, rozhodli sme ju vykonať poriadne a neísť pôvodnou cestou predchádzajúceho vedenia k zalátaniu najnutnejších problémov, čo by z dlhodobého hľadiska nedávalo zmysel. Pôvodný projekt sme doplnili o množstvo kľúčových prvkov, napríklad o tretie poschodie a nevyhnutnú vzduchotechniku. Ide síce o najvyššiu investíciu mesta Kladna, ale treba zdôrazniť, že štadión je významnou súčasťou mesta a jeho tradície," uviedol kladenský primátor Milan Volf.

"Slúžiť tu bude nielen hokejistom na ďalšie desiatky rokov. Rád by som ocenil poskytnutie dotácie Národnou športovou agentúrou, ktorá významne uľahčí situáciu mestskému rozpočtu. Je správne, ak podpora športu neleží pri absencii záujmu krajského úradu len na pleciach obcí alebo samotných klubov. Oceniť musím aj spoluprácu s Jaromírom Jágrom. Teším sa, až si vychutnáme prvý extraligový zápas v novom dôstojnom prostredí," doplnil Volf.

Jágr má kladenský zimný štadión v srdci

Štadión budú využívať ako doteraz popri Rytieroch aj mládežnícke tímy PZ Kladno a budú sa tam organizovať aj rôzne športové a kultúrne podujatia.

Od Národnej športovej agentúry Kladno získalo dotáciu 138 miliónov korún. "V Českej republike nenájdeme mnoho štadiónov, ktoré potrebovali rekonštrukciu viac ako kladenský zimák. Najmä strecha bola v hroznom stave, a preto aj kvôli dvom detským hokejovým klubom, ktoré kladenský zimák využívajú, som rád, že sa mesto do opravy pustilo a Národná športová agentúra mohla túto rekonštrukciu podporiť," vyhlásil predseda NSA Filip Neusser.

Jágr má kladenský zimný štadión v srdci. "Tu na zimáku som bol od piatich rokov, alebo možno aj skôr, do osemnástich. Potom som odišiel do NHL, kde som bol 25 rokov. Chápem, že všetko ide dopredu a ľudia sú náročnejší a náročnejší, chcú mať komfort. Pozrite sa, čo urobí len komfort v O2 aréne. Ľudia si to idú užiť, nie vyložene fandiť. NHL má všetky také haly, my máme len O2 arénu. Aj tu v Čechách vidíš, že si to ľudia idú užiť. Idú na šport alebo na koncert, ale do O2. Neverím tomu, že keby rovnaký spevák bol v inej hale alebo sa hral hokej niekde inde, ľudia by prišli," vyhlásil druhý najproduktívnejší hráč histórie NHL.

Jaromír Jágr Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Kompletná rekonštrukcia podľa neho bola bezodkladná. "Ľuďom sa musí dávať komfort, sú na to zvyknutí a tu to naozaj bolo pre tvrdé povahy. Pre nás hokejistov je to jedine dobre, pretože nikto sem nechcel jazdiť. V tvrdých podmienkach vyrastajú lepší ľudia a hokejisti. Na druhú stranu pre fanúšikov, keď bol december, január... Ako fanúšik by som tam nešiel, ani na NHL na dve tri hodiny, to bola naozaj zima," uviedol Jágr.

"To už je za nami. Zažil som veľa vecí, videl som veľa krásnych vecí, ale táto má naozaj niečo do seba. Chodím tam každý deň, naozaj sa mi to páči. Má to iný nádych, než majú iné haly. Keď je nová, moderná hala, je to so všetkým, čo k tomu patrí," vyzdvihol Jágr.

"Je tam jedna tribúna z roku 1945, ktorá tam zostala. Neviem, či sa vôbec dala zbúrať, ale je tam. Nevedel som ani, čo to je, ukázali mi obrázok, že to bola prvá tribúna, takže tá tam je stále. Naozaj je to niečo iné, než na čo ste boli zvyknutí. Na fotkách je to pekné, ale keď to zažijete, bude to iné," dodal.

Viac o téme: Jaromír Jágr Rytíři Kladno
  • Autor: © Zoznam
  • Facebook/Rytíři Kladno
  • Zdroj: ČTK
 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy