Plzeň postúpila do skupinovej fázy Ligy majstrov: Český klub doma otočil zápas s Karabachom

Futbalisti Viktorie Plzeň oslavujú postup do skupiny Ligy majstrovFutbalisti Viktorie Plzeň oslavujú postup do skupiny Ligy majstrov Zdroj: Profimedia

PLZEŇ - Futbalisti Plzne si štvrtýkrát v histórii zahrajú skupinu Ligy majstrov. Úradujúci českí šampióni v domácej odvete záverečného play-off porazili Karabach 2:1 po obrate v druhom polčase. Úvodný zápas v Baku sa skončil bezgólovou remízou.

Hostí na konci prvého polčasu poslal do vedenia Filip Ozobič. V 58. min vyrovnal Ján Kopic a o štvrť hodinu rozhodol striedajúci Ján Kliment. Západočesi neprehrali 31. súťažný zápas po sebe.Za stavu 2:1 prišli na ihrisko slovenskí legionári Erik Jirka a René Dedič, brankár Marián Tvrdoň bol na lavičke náhradníkov. Štvrtý Slovák v kádri Viktorie Matej Trusa nefiguroval na zápasovej súpiske.

Český zástupca bude v skupine po troch rokoch

Viktoria za postup do hlavnej fázy elitnej súťaže, kde už štartovala v rokoch 2011, 2013 a 2018, dostane bonus 15,64 milióna eur plus ďalšie financie za desaťročný koeficient a televízne práva. Český zástupca bude v skupine Champions League po troch rokoch, naposledy sa v nej predstavila pražská Slavia.

Účasť v skupinovej fáze ročníka 2022/2023 si zabezpečili aj Benfica Lisabon a Maccabi Haifa. Portugalský tím v prvom meraní síl uspel na ihrisku Dynama Kyjev 2:0 a doma potvrdil postup triumfom 3:0 nad ukrajinským súperom. Haifa vyradila Crvenu Zvezdu Belehrad. Dvojzápas smeroval do predĺženia, keď si striedajúci Milan Pavkov strelil v 90. minúte vlastný gól a poslal ním do skupinovej časti "milionárskej" súťaže izraelského šampióna.

Na snímke Rafa Silva Galéria fotiek (4) Zdroj: TASR/AP/Armando Franca

V stredu sú na programe zvyšné tri odvetné súboje play off. Žreb skupinovej fázy sa uskutoční vo štvrtok o 18.00 SELČ v Istanbule.

odvetné zápasy play off Ligy majstrov:

Benfica Lisabon - Dynamo Kyjev 3:0 (3:0)
Góly: 27. Otamendi, 40. Rafa Silva, 42. Neres
/prvý zápas: 2:0, postúpila Benfica Lisabon/

CZ Belehrad - Maccabi Haifa 2:2 (2:1)
Góly: 27. Pešič, 43. Ivanič - 45.+5 Sundgren, 90. Pavkov (vlastný)
/prvý zápas: 2:3, postúpila Maccabi Haifa/

Viktoria Plzeň - FK Karabach 2:1 (0:1)
Góly: 58. Kopic, 73. Kliment - 38. Ozobic
/E. Jirka hral od 74. minúty, R. Dedič hral od 86. minúty, M. Tvrdoň (všetci Plzeň) bol na lavičke náhradníkov/
/prvý zápas: 0:0, postúpila Viktoria Plzeň/

Viac o téme: Viktoria Plzeň Benfica Lisabon FK Karabach
  • Zdroj: ČTK, TASR