VIDEO Španieli v súboji o Final Four zdolali Portugalsko, Škóti postúpili do elitnej skupiny

Bruno FernandesBruno Fernandes Zdroj: SITA/AP/Luis Vieira

BRAGA - Futbalisti Španielska skompletizovali kvarteto účastníkov turnaja Final Four Ligy národov. V utorňajšom stretnutí záverečného 6. kola zvíťazili na pôde Portugalska 1:0 gólom Alvara Moratu v 88. minúte a o bod sa dostali pred svojho súpera na prvé miesto v 2. skupine A-divízie.

Portugalsku stačilo na postup dosiahnuť v domácom prostredí nerozhodný výsledok, Španielsko potrebovalo zvíťaziť. Hostia mali v úvode prevahu v držaní lopty a v rozohrávke využívali celú šírku ihriska, no radšej vyčkávali a vyhýbali sa priamočiarejším riešeniam, ktoré by viedli k vyloženým príležitostiam.

Portugalci spočiatku prijali v tejto šachovej partii úlohu pozorných obrancov a darilo sa im to bez väčších problémov, s pribúdajúcim časom však začali hrýzť aj vpredu a boli nebezpečnejší.

Ruben Neves tvrdo vypálil k žrdi, kde zasiahol španielsky brankár Unai Simon, ktorý neskôr pravou rukou vyrazil aj zakončenie Dioga Jotu pod brvno. Bezgólový stav sa nezmenil ani po strele Bruna Fernandesa do bočnej siete. Na konci úvodného dejstva mohli otvoriť skóre aj hostia, strieľaný center Ferrana Torresa pohladil brvno.

Brankár Španielska Unai Simon Galéria fotiek (5) Zdroj: SITA/AP/Luis Vieira

Krátko po zmene strán mal svoju prvú tutovku v stretnutí Cristiano Ronaldo, po prihrávke Jotu ho na päťke vychytal Simon a opäť podržal Španielov. Jeho náprotivok Diogo Costa sa prvýkrát výrazne zapotil až v 71. minúte, keď pokryl zblokovanú strelu Moratu. Hostia v závere pritlačili, Diogo Costa zachránil domácich po nebezpečných strelách Nica Williamsa aj Moratu.

V nadstavenom čase mohol vyrovnať Ronaldo

Španielsky tlak sa však stupňoval a vyvrcholil dve minúty pred koncom riadneho hracieho času, keď Dani Carvajal odcentroval na zadnú žrď, Williams hlavičkou sklepol na stred a Morata poľahky doklepol loptu do odkrytej siete. V nadstavenom čase mohol vyrovnať Ronaldo, no Simon aj tentoraz vychytal portugalského kapitána.

Španielsko sa tak na finálovom podujatí (14. až 18. júna 2023) predstaví v spoločnosti Chorvátska, Talianska a Holandska.

6. kolo Ligy národov
A-divízia - 2. skupina:

Portugalsko - Španielsko 0:1 (0:0)
Gól: 88. Morata

B-divízia - 1. skupina:
Ukrajina - Škótsko 0:0 - hralo sa v Krakove (Poľ.)

Írsko - Arménsko 3:2 (1:0)
Góly: 18. Egan, 52. Obafemi, 90.+1 Brady (z 11 m) - 71. Dašjan, 73. Spercjan. ČK: 89. Hambardzumjan, 90. Dašjan (obaja Arménsko) po 2. ŽK