Arteta vyzdvihol Saku, Klopp priznal krízu: Bolo by naivné myslieť si, že bojujeme o titul

Hráči Arsenalu oslavujú gól do siete LiverpooluHráči Arsenalu oslavujú gól do siete Liverpoolu Zdroj: SITA/AP/Rui Vieira

LONDÝN - Anglický futbalový stredopoliar Bukayo Saka bol ústrednou postavou nedeľného šlágra Premier League medzi Arsenalom Londýn a FC Liverpool. V nadstavení prvého polčasu upravil na 2:1 a štvrťhodinu pred koncom z pokutového kopu rozhodol o zotrvaní "Gunners" na čele tabuľky.

Anglické médiá v súvislosti s jeho penaltou pripomenuli, že práve Saka bol posledný z troch neúspešných exekútorov počas rozstrelu vo finále vlaňajších ME s Talianskom. Za stavu 2:3 musel vtedy v záverečnom pokuse piatej série skórovať, aby sa pokračovalo, no neuspel.

Nasledovala radosť talianskeho tímu a Angličania sa museli uspokojiť s druhým miestom. Saka už medzičasom absolvoval niekoľko pokutových kopov, no nie v takej zásadnej situácii ako proti Liverpoolu v 76. minúte za stavu 2:2.

V dôležitom momente bol suverénny aj napriek tomu, že penalte predchádzalo niekoľko potýčok. Brankár Alisson vystihol smer strely z pravej žrdi, ale na loptu nedosiahol.

Ja som sa naplno sústredil na to, čo chcem urobiť

"Celý čas som to trénoval. Neviem, či sa mi pred penaltou snažili dostať do hlavy, ale ja som sa naplno sústredil na to, čo chcem urobiť. Ostal som pri tom a som šťastný, že to vyšlo," citovala Saku agentúra AP.

Na snímke vpravo hráč Galéria fotiek (13) Zdroj: TASR/AP/Rui Vieira

Podľa špecializovaného portálu SofaScore bol najlepší hráč zápasu a ako jediný dostal známku vyššiu než osem (8,1). Tréner Mikel Arteta mu doprial potlesk tribún, keď ho vystriedal vo štvrtej minúte nadstaveného času. Kormidelník Arsenalu si spomenul aj na rasistické narážky, ktorým Saka čelil po neúspechu v penaltovom rozstrele na ME.

Veľa sa naučil a zocelilo ho to

"Patrí mu poďakovanie za to, ako prehovoril do dnešného zápasu, zvlášť po tom, čo sa stalo na ME. Vtedy to bola pre neho náročná situácia a rovnako tak aj nasledujúce dni. Veľa sa naučil a zocelilo ho to. Dnes som vôbec nepochyboval o tom, že penaltu zvládne," poznamenal Arteta k rozhodujúcemu momentu zápasu, ktorý prišiel po faule Thiaga Alcantaru na Gabriela Jesusa.

Mikel Arteta počas zápasu Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Rui Vieira

Zápas sa od úvodu vyvíjal dobre pre Arsenal, ktorý viedol už od 1. minúty - po rýchlej kombinácii a nábehu za obranu sa presadil Gabriel Martinelli. V 15. minúte sa hráči Liverpoolu dožadovali pokutového kopu, keď domáci stopér Gabriel zasiahol loptu rukou, ale rozhodca nechal pokračovať v hre. Hostia dokázali vyrovnať na 1:1 a neskôr aj na 2:2, ale na Sakov druhý gól v zápase už nenašli odpoveď.

Kanonieri na čele Premier League

Arsenal zdolal Liverpool v prvýkrát po štyroch ligových prehrách, v ktorých mal celkové skóre 1:12. Na domácom štadióne uspel vo všetkých piatich doterajších zápasoch a s 24 bodmi je na čele Premier League.

Pre fanúšikov tímu, ktorý bol v nedávnych sezónach napriek každoročne vysokým ambíciám za ligovou špičkou, je to príjemná zmena. Viacerí z nich veria, že by súčasný tím trénera Artetu mohol vybojovať ligový titul - prvý od roku 2004.

Darwin Núňez, William Saliba Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Rui Vieira

Zatiaľ čo Arsenal sa v nedávnej minulosti zväčša zo stredu tabuľky prizeral bojom o titul, Liverpool patril k najlepším tímom súťaže. V prebiehajúcej sezóne má však po ôsmich zápasoch bilanciu 2 víťazstvá, 4 remízy a 2 prehry, čo podľa trénera Jürgena Kloppa značí, že tím v súčasnosti nie je v hre o titul.

V nasledujúcom zápase ho navyše čaká rozbehnutý Manchester City s 15-gólovým strelcom Erlingom Haalandom.

Bolo by naivné myslieť si, že bojujeme o titul

"Bolo by naivné myslieť si, že bojujeme o titul. Sme v ťažkej situácii a chceme sa cez to dostať. Hrali sme proti lídrovi tabuľky, ktorý je vo forme, no my sme dnes ukázali veľa nedostatkov," poznamenal Klopp, ktorého tím získal z uplynulých troch zápasov iba dva body za remízy.

Jurgen Klopp dáva pokyny Galéria fotiek (13) Zdroj: SITA/AP/Rui Vieira

Viac o téme: Premier League FC Liverpool Jürgen Klopp Mikel Arteta Arsenal FC Bukayo Saka