Na tróne vystriedal Alcaraza: Mladý Američan zdolal Čecha Lehečku a získal svoj prvý titul

Turnaj majstrov hráčov do 21 rokov vyhral americký tenista Brandon NakashimaTurnaj majstrov hráčov do 21 rokov vyhral americký tenista Brandon Nakashima Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

MILÁNO - Český tenista Jiří Lehečka titul na Turnaji majstrov hráčov do 21 rokov v Miláne nezískal. Dvadsaťjedenročný Čech v sobotnom finále prehral 3:4, 3:4 a 2:4 s Brandonom Nakashimom z USA.

Lehečka sa na turnaj kvalifikoval ako prvý český tenista v histórii. Proti Nakashimovi nastúpil v Allianz Cloud Arene druhýkrát a rovnako ako v základnej skupine s dvadsaťjedenročným Američanom neuhral ani set.

Do finále pritom vstúpil dobre a v prvom sete viedol 3:1. Nakashima ale vyrovnal a vďaka ôsmim bodom za sebou sa v tie-breaku ujal vedenia 5:0. Lehečka sa nevzdal, znížil na 5:6, odvrátil dva setbaly, ale tretí už súper využil.

"Bolo to finále, takže človek cíti nejaký tlak. Zo začiatku tam boli trochu nervy, ale som rád, že som to dokázal rýchlo otočiť," uviedol Nakashima.

Aj druhý set bol vyrovnaný a opäť musel rozhodnúť tie-break. V ňom si Lehečka vypracoval za stavu 6:4 dva setboly, ale ani jeden premeniť nedokázal. Nakashima štyrmi bodmi za sebou dejstvo získal pre seba.

Tretí set rozhodla Lehečkova strata podania za stavu 2:3. "Bol to ďalší ťažký zápas. Pár výmen, ktoré mohli dopadnúť akokoľvek. Mám radosť z toho, ako som dnes hrať. Je to fajn spôsob, ako zakončiť rok," uviedol Nakashima.

Triumfom na Turnaji majstrov tenistov do 21 rokov nadviazal 49. hráč sveta na predchádzajúcich šampiónov Španiela Carlosa Alcaraza, Taliana Jannika Sinnera, Gréka Stefanosa Tsitsipasa a Kórejčana Čong Hjona.

Česká jednotka a 74. hráč svetového rebríčka tento rok debutoval na všetkých štyroch grandslamoch. Popri semifinálovej účasti na turnaji v Rotterdame vyhral augustový challenger v Liberci. O tri mesiace skôr hral finále aj na challengeri v Mauthausene.

Viac o téme: Jiří Lehečka Brandon Nakashima NextGen