VIDEO Po 18 rokoch sa konečne dočkali: Dánky si na ME v hádzanej zahrajú o titul!

Tatjana Brnovičová a Mie Enggrob HojlundováTatjana Brnovičová a Mie Enggrob Hojlundová Zdroj: SITA/MTI/AP/Zsolt Czegledi

ĽUBĽANA - O titul na majstrovstvách Európy hádzanárok si zahrajú najúspešnejšie krajiny histórie šampionátov Nórsko a Dánsko.

Úradujúce majsterky a rekordérky Nórky porazili v semifinále v Ľubľane jednoznačne 28:20 olympijské víťazky Francúzky, Dánky postúpili do finále po osemnástich rokoch vďaka výhre 27:23 nad Čiernou Horou.

Zápas Nórska s Francúzskom bol reprízou finále z predvlaňajšieho ME a vlaňajšieho MS a znovu boli úspešnejšie Severanky. Prvý polčas bol ešte vyrovnaný a osemnásobné šampiónky z Nórska ho vyhrali len o gól 12:11, po prestávke už ale dominovali, osmičkou gólov zažiarila Nórka Mörková.

Dánky vstúpili pred dvoma týždňami do turnaja porážkou so Slovinskom, ale odvtedy nezaváhali a dnes vyhrali šiesty zápas za sebou. Siedmimi gólmi sa o víťazstvo zaslúžila Emma Friisová, opora v bránke Sandra Toftová si pripísala deväť zákrokov.

Tatjana Brnovičová (vpravo) a Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/MTI/AP/Zsolt Czegledi

Trojnásobné olympijské šampiónky Dánky získali posledný európsky titul v roku 2002, keď ovládli tretí z piatich doterajších ročníkov šampionátu. Dva roky nato získali po finálovej porážke s nórskymi rivalkami až do tohto roka poslednú medailu z ME.

Finále sa bude hrať v slovinskej metropole v nedeľu od 20.30 h, zápas o bronz medzi porazenými semifinalistami sa začne v Aréne Stožice o 17.45 h.

semifinále:

Nórsko - Francúzsko 28:20 (12:11)
najviac gólov: Mörková 8/6, Oftedalová 7, Reistadová 5 - Zaadiová Deunová 5/2, Valentiniová 4, Foppová a Kanorová po 3

Dánsko - Čierna Hora 27:23 (14:10)
najviac gólov: Friisová 7/1, Höjlundová 6, Tranborgová 3 - Grbičová a Jaukovičová po 7, Radičevičová 3/1