Návod, ako si pomaly zničiť povesť: Tenisová legenda si môže spytovať svedomie

Súd v Londýne poslal Borisa Beckera na dva a pol roka do väzeniaSúd v Londýne poslal Borisa Beckera na dva a pol roka do väzenia Zdroj: SITA/AP/Frank Augstein

LEIMEN - Keď ako neznámy sedemnásťročný mladík vyhral nemecký tenista Boris Becker Wimbledon, stal sa takmer cez noc hviezdou.

Neskôr získal tenista, narodený 22. novembra 1967, ďalších 48 titulov vrátane piatich grandslamov aj olympijské zlato vo štvorhre a zaradil sa medzi veľké postavy bieleho športu.

Po ukončení hráčskej kariéry sa nevyhol rôznym eskapádam v osobnom živote, tri roky pôsobil ako "superkouč" Srba Novaka Djokoviča. Tento rok v apríli nastúpil do britskej väznice na dvaapolročný nepodmienečný trest za previnenie v konkurznom konaní, okrem iného za neuvedenie celého súpisu majetku a zatajovanie dlhov.

V lete 2017 na slávneho hráča, ktorý si počas kariéry zarobil vyše 25 miliónov dolárov a ďalšie vysoké príjmy mal z reklám, vyhlásil súd osobný bankrot kvôli nesplatenej pôžičke.

V tom čase mal odhadované dlhy vo výške 50 miliónov libier. Časť svojich trofejí predal, aby splatil niektoré dlhy. Po vyhlásení bankrotu tenista odvádzal stovky tisíc libier z osobného obchodného účtu inam, nepriznal podiel vo firme či bankovú pôžičku.

Najmladší grandslamový víťaz

Ryšavý rodák z Leimenu vletel na tenisové nebo v roku 1985, kedy ako nenasadený senzačne triumfoval vo Wimbledone a stal sa najmladším grandslamovým víťazom aj prvým nemeckým šampiónom na londýnskej tráve.

O rok neskôr titul obhájil, tretí pridal v roku 1989. V tom istom roku nenašiel premožiteľa ani na US Open, posledný primát z turnajov "veľkej štvorky" vybojoval na Australian Open 1996.

"Moji rodičia chceli, aby som vyštudoval vysokú školu a venoval sa niečomu chvályhodnému. To posledné, čo by zo mňa chceli mať, bol profesionálny tenista," spomínal majiteľ troch titulov z Wimbledonu, dvoch z Australian Open a jedného z US Open.

Súd v Londýne poslal Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Alberto Pezzali

Najväčšou zbraňou tenistu prezývaného "Bum bum", ktorý to dotiahol až na prvé miesto svetového rebríčka, bol delový servis a skvelé voleje, na sieti si často pomáhal efektnými rybičkami.

V druhej polovici 90. rokov začala Beckerova kariéra postupne upadať, a tak v lete 1999 zavesil raketu na klinec.

"Vo veku 22 rokov som už mal na konte niekoľko wimbledonských titulov, víťazstvo na US Open, v Davisovom pohári aj post svetovej jednotky. Chcel som dosiahnuť ďalší úspech, ale už to nebolo spojené s tenisom," povedal Becker, ktorý bol o štyri roky neskôr prijatý do tenisovej Siene slávy.

Pestrý život

Začal sa venovať podnikaniu, avšak mnoho jeho projektov skrachovalo. Kvôli neplateniu daní vyfasoval dvojročnú podmienku a tučnú pokutu, draho ho vyšiel aj rozvod s herečkou a dizajnérkou Barbarou Feltusovou, s ktorou má dvoch synov.

Vyšlo totiž najavo, že v čase jej druhého tehotenstva prežil milostnú aféru s ruskou modelkou Angelou Jermakovovou, z ktorej vzišla nemanželská dcéra.

V roku 2009 sa Becker oženil s holandskou modelkou Sharlely Kerssenbergovou a nasledujúci rok sa stal po štvrtýkrát otcom.

Na sklonku roku 2013 sa dohodol na spolupráci s Novakom Djokovičom, ktorý potom s Beckerovou pomocou vyhral počas troch rokov 25 turnajov vrátane šiestich grandslamov.

Okrem toho Becker pôsobil ako televízny spolukomentátor, mal vlastnú športovú agentúru, módnu kolekciu, talkshow aj internetovú televíziu.

Viac o téme: Boris Becker
  • Autor: © Zoznam/
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy