MS VO FUTBALE 2022 Nečakaným gestom si získali späť fanúšikov: To, čo urobili, bolo dôležité!

Iránski futbalisti pred zápasom s AnglickomIránski futbalisti pred zápasom s Anglickom Zdroj: SITA/AP/Frank Augstein

DAUHA - Iránski futbalisti nespievali pred svojím úvodným zápasom na majstrovstvách sveta v Katare proti Anglicku hymnu.

Podľa agentúry Reuters tým chceli prejaviť solidaritu s protivládnymi protestmi v krajine, počas ktorých od septembra zahynuli stovky ľudí. Iránska štátna televízia krátko pred nástupom hráčov prerušila priamy prenos. Favorizovaní vicemajstri Európy vyhrali jednoznačne 6:2.

Na rozdiel od Angličanov, ktorí pred výkopom britskú hymnu spievali, zostali Iránci pri tej svojej v tichosti. Keď na Chalífovom medzinárodnom štadióne v Dauhe znela nahrávka iránskej hymny, tisíce fanúšikov z Iránu nesúhlasne kričali a niektorí z nich ukazovali palec dole.

Iránski fanúšikovia s palcami Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

Gestom si získali späť fanúšikov

Členovia národného tímu si dnešným gestom získali späť časť fanúšikov, ktorých stratili tým, že sa proti režimu v krajine nevymedzili a verejne nepodporili protestujúcich.

Pred cestou do Kataru sa futbalisti zišli s prezidentom Ebrahímom Raísím. Kvôli fotografiám z tohto stretnutia, na jednej z ktorých bol jeden hráč zachytený, ako sa prezidentovi ukláňa, sa stali členovia tímu terčom kritiky.

Až krátko pred štartom šampionátu kapitán mužstva Ehsán Hadžsáfí opatrne vyhlásil, že v Iráne "nie sú dobré podmienky a ľudia tam nie sú šťastní". Prejavil tiež sústrasť rodinám, ktoré smútia nad svojimi blízkymi zabitými pri demonštráciách.

"Mali by vedieť, že sme s nimi, že ich podporujeme a že im fandíme," povedal obranca AEK Atény.

To, čo urobili, bolo dôležité

Jedna z iránskych fanúšičiek na štadióne agentúre Reuters povedala, že mlčaním pri hymne hráči vyjadrili podporu demonštrantom.

"Ich čin bol dobrý pre všetkých Iráncov, ktorí sú proti režimu. To, čo urobili, bolo dôležité, pretože sú veľmi sledovaní. Ukázali nám, že sú s ľuďmi. Teraz sa o nich bude uvažovať inak," uviedla.

Demonštrácie v Iráne sa začali v polovici septembra, keď vo väzbe zomrela 22-ročná Mahsá Amínová, zatknutá kvôli zle nasadenému hidžábu. Akcie zamerané pôvodne na prísny zákon o zahaľovaní žien prerástli do protivládnych protestov.

Podľa organizácie HRANA, ktorá monitoruje porušovanie ľudských práv v Iráne, pri nich zomrelo 410 ľudí, z toho najmenej 58 detí. Zatknutých je vyše 17 tisíc ľudí.

Viac o téme: Anglicko Irán Hymna
  • Autor: © Zoznam/
  • VIDEO: YouTube/SommitSports, CTV News
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články

Staršie správy

Videá

 
Staršie správy
Staršie správy
Staršie správy