MS VO FUTBALE 2022 Dráma až do penált: Spanilú jazdu Japonska zastavili úradujúci vicemajstri

hráči Chorvátska postupujú do štvrťfinálehráči Chorvátska postupujú do štvrťfinále Zdroj: SITA/AP//Frank Augstein

AL WAKRA – Futbalisti Chorvátska postúpili do štvrťfinále MS v Katare. Vicemajstri sveta zdolali Japonsko v jedenástkovom rozstrele 3:1, keď sa duel v riadnom hracom čase i po predĺžení skončil nerozhodne 1:1. Hrdinom Chorvátov bol brankár Dominik Livakovič, ktorý zneškodnil tri pokusy súpera z bieleho bodu.

Prvé predĺženie na prebiehajúcom svetovom šampionáte prišlo až v piatom osemfinále. Chorváti ho absolvovali v troch zo štyroch predchádzajúcich stretnutí vo vyraďovacej fáze MS.

Pri víťazstve si pripísal šiesty gól na svetovom šampionáte Ivan Perišič a vyrovnal tak reprezentačný rekord Davora Šukera. V boji o semifinále sa Chorváti stretnú s úspešnejším z duelu medzi Brazíliou a Kórejskou republikou.

Japonci otvorili skóre

V úvode zápasu sa dostali pred súperovu bránu ako prví Japonci, keď pohrozili z dvoch štandardných situácií. Na druhej strane mohol preveriť Gondu po zaváhaní japonskej obrany Kramarič, no Perišičov center nedokázal poslať v skrumáži do priestoru brány.

Chorvátsko dostalo súpera na niekoľko minút pod tlak po nečkanej akcii Petkoviča v 26. minúte a Japonci sa nemohli nejaký čas dostať naspäť do tempa. Podarilo sa im to krátko pred prestávkou – previedli niekoľko vydarených kombinácií a skórovali z rohového kopu.

hráči Japonska oslavujú gól Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Eugene Hoshiko

Doan rozohral na krátko, nasledoval centroval do ohňa a odrazenú loptu poslal z hranice päťky prudkou strelou do siete Maeda. Gól musel dodatočne prejsť kontrolou systému VAR.

Chorvátom sa spočiatku druhého dejstva nedarilo zareagovať na gól do šatne – nevychádzali im kombinácie. V 56. minúte však nečakane premenil Lovrenov center Perišič, ktorý úspešne hlavičkoval do pravého horného rohu z trinástich metrov.

Opatrné vyčkávanie na predĺženie

Japonci zareagovali zvýšeným tlakom – chvíľu po vyrovnaní pohrozil strelou z diaľky Endo a krátko na to poslal ešte nebezpečnejší pokus spoza šestnástky chorvátsky kapitán Modrič.

Wataru Endo a Ante Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Alessandra Tarantino

Do konca riadneho hracieho času boli oba tímy opatrné, mali nádejne rozohrané akcie, no bližšie pred bránu sa dostať nedokázali. Nebezpečnejšiu strelu vyslal z diaľky len Perišič a jeho pokus tečoval na roh Tomijasu.

Rovnaký obraz pokračoval aj na začiatku predĺženia. Dlho neprichádzalo k výraznejším akciám, no krátko pred koncom prvej polovice vyslal Mitoma z hranice pokutového územia nebezpečnú strelu, ktorú Livakovič vyrazil pred seba. Jedenástkový rozstrel mohol ešte odvrátiť Majer, jeho prízemná strela však tesne minula bránku.

Hrdina Livakovič

V rozstrele podržal Chorvátov Livakovič, keď zneškodnil úvodné dva pokusy Minamina a Mitomu. Jeho náprotivok Gonda si naopak neporadil s pokusmi Vlašiča ani Brozoviča. Priebeh trochu zdramatizovala žrď Livaju a gól Asana, no vo štvrtej sérii definitívne rozhodol Pašalič.

Dominik Livakovič, hrdina Chorvátov Galéria fotiek (18) Zdroj: SITA/AP/Luca Bruno

hlasy po zápase /zdroj: AFP, RTVS/:
Hadžime Morijasu, tréner Japonska: "Hráči ukázali, aká nás čaká budúcnosť. Začína sa nová éra japonského futbalu. Zdolali sme Nemecko a Španielsko, to si musíme z tohto šampionátu odniesť. Ak budeme ďalej uvažovať, ako zdolať takéto tímy, čaká nás jasná budúcnosť."

Dominik Livakovič, brankár Chorvátska: "Sme veľmi šťastní z postupu do štvrťfinále. Máme výborných fanúšikov, bez nich by sme to nezvládli. Japonci boli od začiatku nepríjemní a som rád, že sme dokázali v druhom polčase vyrovnať. V rozstrele som si veril a som rád, že ideme ďalej."

Nikola Vlašič, úspešný strelec z rozstrelu: "Dali nám zabrať. Trochu sme to však čakali, nie náhodou zvíťazili nad Nemeckom a Španielskom. Mali sme viac šancí a myslím si, že víťazstvo bolo zaslúžené."

osemfinále:
Japonsko - Chorvátsko 1:1 pp (1:1, 1:0), 1:3 v rozstrele z 11 m
Góly: 43. Maeda – 56. Perišič. ŽK: Kovačič, Barišič (obaja Chorvátsko). Rozhodovali: Elfath – Parker, Atkins (všetci USA), 42.523 divákov.

rozstrel z 11 m: Minamino nedal, Vlašič 0:1, Mitoma nedal, Brozovič 0:2, Asano 1:2, Livaja nedal, Jošida nedal, Pašalič 1:3

Japonsko: Gonda - Tomijasu, Jošida, Taniguči – Ito, Endo, Morita (106. Tanaka), Nagatomo (64. Mitoma) – Doan (87. Minamino), Maeda (64. Asano), Kamada (75. Sakai)

Chorvátsko: Livakovič - Juranovič, Lovren, Gvardiol, Barišič - Kovačič (99. Vlašič) , Brozovič, Modrič (99. Majer) - Kramarič (68. Pašalič), Petkovič (62. Budimir, 106. Livaja), Perišič (106. Oršič)

Viac o téme: Japonsko Chorvátsko MS vo futbale Katar 2022