VIDEO Piešťanské Čajky zostali v hre o priamy postup: Sláviu zlomil druhý polčas

Hráčka Čajok Božica Mujovičová a hráčka Slavie Milica DeurováHráčka Čajok Božica Mujovičová a hráčka Slavie Milica Deurová Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

PIEŠŤANY - Basketbalistky Piešťanských Čajok a Slávie Banská Bystrica sa nestretávajú len na ligovej scéne, ale v tejto sezóne sú aj v jednej skupine Európskeho pohára (Eurocupu).

V "céčku" zostávajú po strede v hre hráčky z kúpeľného mesta, "pumy" zdolali 81:55 a na svoje konto si pripísali už tretí úspech, čím si stanovili nové maximum v tejto súťaži v skupinovej fáze.

Nebolo to vôbec ľahké víťazstvo

Konečný výsledok o 26 bodov síce hovorí, že aj v tomto prípade sa Sláviu podarilo zdolať hladko, ale opak je pravdou. Minimálne do 24. minúty nebolo jasné, kto si zapíše do tabuľky dva body. Banská Bystrica dokázala totiž dlho úspešne eliminovať silné zbrane Čajok.

Pod novou trénerkou Zuzanou Žirkovou zvládli úradujúceho majstra trápiť. "Možno už tam boli nejaké taktické veci, stavila viac na zónovú obranu, ktorá nás trochu pribrzdila. Je pravda, že keď netrafíme z vonku, tak zóna funguje.

Naším najväčším problémom bolo to, že sme nehrali od začiatku veľmi rýchlo. Nedokázali sme nejako extrémne dobre brániť, robili sme také hlúpe chyby, vypadávali sme z hry a to, čo nás doteraz stále zdobí – protiútok, tak teraz nám chýbal," vyjadril sa pre TASR k prvému polčasu domáci kouč Peter Jankovič.

Toto mohlo ovplyvniť zápas

Sláviu môže v tomto smere mrzieť, že vo viacerých prípadoch nevyužila možnosti na vyrovnanie, respektíve obrat, ktorý by mohol zmeniť celkový vývoj stretnutia. "Keby bolo keby, výsledok je taký, aký je. My sa musíme posunúť a pracovať. Za pár dní sa nedajú urobiť zázraky. Myslím si, že za predvedenú hru v prvom polčase si dievčatá zaslúžia pochvalu.

Ako som už vravela, možno nie je tento tím zvyknutý byť sústredený celých 40 minút a podľa mňa ani na to neboli naučené. Nie je tu taká osobnosť, ktorá by v ten daný moment zobrala zodpovednosť sama na seba," zhodnotila tieto okamihy Žirková.

Čajky zabrali a Slávia nestačila

Šanca na prvé víťazstvo hostí v tejto súťaži sa rozplynula v tretej štvrtine. Na domácej strane zabrala najmä 31-bodová Božica Mujovičová, ku ktorej sa pridalo 15-bodové duo Anka Jurčenková a Gabriela Andělová. Piešťany sa dostali v priebehu pár momentov do dvojciferného náskoku, po ktorom už začali kontrolovať dianie.

"Povedali sme si, že musíme pokračovať. Ja som bol trochu sklamaný alebo smutný z toho, že keď som prišiel do šatne cez prvý polčas, tak baby mali hlavy dole, ako keby sme prehrávali o 20 bodov.

To ma trochu znepokojilo, ale našli v sebe energiu. Možno sme potrebovali polčas na to, aby sme sa rozbehli. Druhý polčas už bol z našej strany oveľa lepší," myslí si Jankovič.

Pokojne by sa dalo povedať, že to bol aj zápas dvoch rozdielnych polčasov. V tom druhom sa ukázalo, prečo sú Piešťany na čele ligy a v Eurocupe dokázali zdolať napríklad Galatasaray Istanbul.

Extra motivácia

Medzinárodná konfrontácia dodáva podľa kormidelníka Čajok extra motiváciu jeho hráčkam: "Som rád, že mám momentálne družstvo vyskladané tak, že ich nejako extra nepotrebujem motivovať. Je to aj vidieť v slovenskej lige, že keď sa dá, tak ideme. To platí aj po prestriedaní. Určite je však koncentrácia na eurocupový zápas úplne iná ako na extraligu."

V ďalšom priebehu už úradujúci majster Niké Extraligy žien dominoval a víťazstvom o 26 bodov si výrazne pomohol z pohľadu postupových šancí na účinkovanie v play off Eurocupu. Zároveň si stanovil nové maximum v tejto súťaži, doteraz mal v skupinovej fáze najviac na konte dve víťazstvá.

Teraz je už jasné, že ich bude mať minimálne tri.

Je to v našich rukách

"Máme tretie víťazstvo v skupine, čo sa v histórii Piešťanských Čajok podarilo prvýkrát. Musíme si to veľmi vážiť a veriť do posledného zápasu, že sa nám podarí postúpiť a odohráme ešte minimálne jedno stretnutie.

Je to všetko momentálne v našich rukách. Ak by sme chceli postúpiť priamo, tak by sme museli vyhrať na Galatasarayi. Určite urobíme všetko, aby sa to podarilo, ale dá sa povedať, že je trochu sci-fi.

Nebudeme si klamať, kvalita a domáce prostredie bude určite na ich strane. Musíme zdvihnúť hlavy a ideme urobiť všetko, aby sme išli ďalej," vyhlásil tréner Piešťan.

O všetkom sa tak rozhodne v stredu 14. decembra o 17.30 h, keď je na programe zápas Piešťanských Čajok na palubovke Galatasarayu Cagdas Factoring Istanbul. Banská Bystrica sa rozlúči s Eurocupom o deň neskôr o 18.00 h vonku proti poľskému InvestInTheWest Enea Gorzów.

Priamy postup do play off si zabezpečia tímy na prvých dvoch miestach, k nim sa z každej konferencie pridajú po 4 najlepšie družstvá z tretích pozícií.

Viac o téme: Piešťanské Čajky Eurocup Slávia Banská Bystrica