Prierez finálovými zápasmi MS vo futbale: Československo sa zapísalo do histórie

Trofej pre majstra sveta vo futbaleTrofej pre majstra sveta vo futbale Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA - Dramatické bitky až do posledného okamihu aj pomerne jednoznačné výsledky ponúklo doterajších 21 finálových stretnutí majstrovstiev sveta vo futbale.

Posledný duel o zlato patrí skôr do druhej kategórie. Pred štyrmi rokmi v Rusku Francúzi porazili Chorvátov 4:2 a po 20 rokoch vybojovali druhý titul. Vďaka šiestim gólom videli diváci rovnaký počet gólov ako v štyroch predchádzajúcich finále dohromady.

Francúzsko poslal v Moskve do vedenia vlastný gól Maria Mandžukiča, Chorváti čoskoro vyrovnali po zásahu Ivana Perišiča. Ten následne zahral rukou vo vápne a nariadenú penaltu premenil Antoine Griezmann. Po zmene strán spečatili výhru Francúzov Paul Pogba a Kylian Mbappé, za porazených už len znížil Mandžukič.

Francúzske majstrovské oslavy s Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP - Natacha Pisarenko

Šesť gólov padlo vo finále prvýkrát od roku 1966, keď Anglicko zdolalo tím SRN 4:2 po predĺžení. Rovnakým výsledkom porazil v premiére MS v roku 1930 Uruguaj Argentínu a o osem rokov neskôr Taliansko Maďarsko.

Rekordnú gólovú úrodu prinieslo finále v roku 1958 vo Švédsku, kde Brazílčania zvíťazili nad domácim tímom 5:2.

Finále v Brazílii 2014 aj Juhoafrickej republike 2010 rozhodol jediný gól v predĺžení, v Nemecku 2006 až penaltový rozstrel. Po 90 minútach nemalo víťaza ani vyvrcholenie v rokoch 1934, 1966, 1978 a 1994.

Dve finálové účasti Československa

V prvom prípade pri tom nechýbali československí futbalisti, ktorí ešte osem minút pred koncom viedli v Ríme vďaka gólu Antonína Puča nad domácim celkom 1:0, avšak aj kvôli výdatnej pomoci zo strany švédskeho rozhodcu Eklinda sa radovali Taliani.

Druhýkrát sa Československo prebojovalo do finále v roku 1962 a v Čile sa proti favorizovaným Brazílčanom ujalo vedenia. Na gól Josefa Masopusta ale "kanárici" odpovedali hneď trikrát a Zlatú Niké zdvihli nad hlavu oni.

Pelé oslavuje životné jubileum Galéria fotiek (3) Zdroj: SITA/AP/Ray Stubblebine

S piatimi titulmi je Brazília najúspešnejšou krajinou histórie, Taliani a Nemci oslavovali štyrikrát.

Vo finále majstrovstiev sveta si doteraz zahralo 13 krajín, medzi víťazov sa ich zapísalo osem. Deväťkrát si to o titul rozdali výhradne európske tímy, dvakrát juhoamerické a desaťkrát bolo možné vidieť medzikontinentálny súboj dvoch najsilnejších svetadielov.

Rekordér Pelé

Najviac finálových účastí majú na konte Nemci s ôsmimi štartami. Hráčskym rekordérom je Brazílčan Cafú, ktorý nastúpil v zápasoch o zlato na troch šampionátoch. Jediným trojnásobným majstrom sveta v histórii je jeho krajan Pelé, ktorý ale v Čile finále kvôli zraneniu nehral.

Strelecké maximum drží Angličan Geoff Hurst, ktorý v roku 1966 zaznamenal hetrik. Celkom trikrát skórovali vo finále aj Pelé a ďalší Brazílčan Vavá a Francúz Zinédine Zidane.

Viac o téme: Brazília Francúzsko Argentína Chorvátsko Pelé MS vo futbale Josef Masopust Katar 2022 Československo