Ester Ledecká druhýkrát v kariére českým Športovcom roka: Hokejisti Česka sa dočkali po 12 rokoch

Ester Ledecká v Česku druhýkrát ovládla anketu Športovec rokaEster Ledecká v Česku druhýkrát ovládla anketu Športovec roka Zdroj: Profimedia

PRAHA - Ester Ledecká sa druhýkrát v kariére stala najlepším českým Športovcom roka.

Olympijská víťazka v paralelnom obrovskom slalome na snowboarde získala v 64. ročníku novinárskej ankety 1593 bodov a nadviazala na svoje prvenstvo z roku 2018. Na druhom mieste skončil so stratou 278 bodov tenisový pár Barbora Krejčíková, Kateřina Siniaková a tretiu priečku obsadil predvlaňajší víťaz hokejista David Pastrňák.

Medzi kolektívmi prvýkrát od roku 2010 triumfovala hokejová reprezentácia, ktorá tento rok získala bronz na majstrovstvách sveta. Výsledky tradičnej ankety Klubu športových novinárov dnes boli slávnostne vyhlásené v pražskom hoteli Hilton.

Potvrdila rolu favoritky

Ledecká bola favoritkou prakticky od februára, keď ako jediná z českých športovcov vybojovala na olympiáde zlatú medailu. Dvadsaťsedemročná zimná "obojživelníčka" si navyše viedla dobre aj v alpskom lyžovaní - v kombinácii bola štvrtá a v superobrovskom slalome piata.

Ester Ledecká Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Na predchádzajúci triumf v ankete spred štyroch rokov dosiahla Ledecká rovnako ako olympijská šampiónka. Popri nej je ešte ďalších 10 dvojnásobných víťazov Športovca roka, rekord drží gymnastka Věra Čáslavská a oštepár Jan Železný so štyrmi prvenstvami.

Na tohtoročných hrách v Pekingu popri Ledeckej získala z Čechov medailu už len rýchlokorčuliarka Martina Sáblíková, ktorá si na trati na 5000 metrov došla pre bronz. 35-ročná trojnásobná víťazka ankety tentoraz obsadila piate miesto.

Ledeckú zaradilo na prvú priečku 92 hlasujúcich. Dvadsaťdvakrát novinári umiestnili najvyššie tenisovú dvojicu Krejčíková, Siniaková. Pár spoločne ovládol vo štvorhre tri zo štyroch grandslamov a na Turnaji majsteriek prehral až vo finále.

Dvojica od začiatku ankety patrí medzi jednotlivcov, v roku 1962 triumfovali krasokorčuliari Eva a Pavol Romanovi a o 17 rokov neskôr šampióni v kolovej Ján a Henrich Pospíšilovci.

Nováčik Procházka skončil posledný

Tretí najvyšší počet prvých miest získal MMA bojovník Jiří Procházka, tohtoročný svetový šampión organizácie UFC. Zároveň však vyzbieral aj najvyšší počet desiatych priečok a vo finálovom hlasovaní ako nováčik skončil celkovo až posledný.

Jiří Procházka Galéria fotiek (3) Zdroj: Profimedia

Popri Pastrňákovi a Sáblíkovej sa z bývalých víťazov ankety do elitnej desiatky dostala ešte Barbora Špotáková. Štyridsaťjedenročná oštepárka, ktorá sa krátko po bronze na majstrovstvách Európy rozlúčila s bohatou kariérou, obsadila deviatu priečku.

Jej oštepársky kolega Jakub Vadlejch tento rok vybojoval svetový bronz a európske striebro a skončil v ankete štvrtý. Z atlétov sa umiestnil najlepšie od roku 2017, keď bola práve Špotáková druhá.

Obhajca prvenstva judista Lukáš Krpálek nezískal tentoraz ani bod. Minuloročnú účasť v elitnej desiatke zopakovali Vadlejch, Krejčíková so Siniakovou, Ledecká a biatlonistka Markéta Davidová, ktorej tento rok patrí šieste miesto.

Tesný triumf hokejistov

Medzi kolektívmi bolo hlasovanie vyrovnané. Napokon o 21 bodov zvíťazili hokejisti, ktorí triumfovali po 12 rokoch. Výber vedený fínskym trénerom Karim Jalonenom získal na majstrovstvách sveta bronz rovnako ako druhé hokejistky. Tretiu priečku obsadila florbalová reprezentácia za svetové striebro.

Juniorskú kategóriu ovládol plavec Daniel Gracík, športovou legendou bol vyhlásený bývalý motocyklový pretekár Kvetoslav Mašita. Cenu za oddanosť športu získala atlétka Jarmila Kratochvílová.

Novinári hlasujú v ankete dvojkolovo. Najprv vyberú desiatku finalistov, z ktorej potom zvolia víťaza. Tento rok celkovo hlasovalo 223 žurnalistov.

Viac o téme: Česko Ester Ledecká Jiří Procházka Športovec roka 2022