VIDEO Čakanie sa skončilo: Nádherný súboj vo finále! Svet spoznal nového majstra sveta

Michael Smith oslavuje zisk titulu majstra sveta v šípkach Michael Smith oslavuje zisk titulu majstra sveta v šípkach Zdroj: SITA/AP/Zac Goodwin/PA

LONDÝN - Angličan Michael Smith sa stal po prvý raz majstrom sveta v šípkách. Dvakrát porazený finalista uspel na tretí pokus v rozhodujúcom dueli, v ktorom porazil 7:4 favorizovaného Michaela van Gerwena z Holandska.

Tridsaťdvaročný Smith si z londýnskeho Alexandra Palace odnesie popri víťaznej trofeji šek na 500-tisíc libier. Taktiež sa prvýkrát v kariére posunie do čela svetového rebríčka namiesto Gerwyna Pricea, ktorý vypadol vo štvrťfinále.

Finále malo vysokú kvalitu, diváci žasli najmä v treťom legu druhého setu, keď mali obaja hráči vzácnu možnosť uzavrieť leg najrýchlejším možným spôsobom. Van Gerwen však deviatu šípku minul, Smith následne už nie a na šampionáte predviedol zavretie v 3. kole vôbec ako prvý.

Holanďana tento moment nezlomil a dostal sa ešte do vedenia 3:2 na sety, no následne už prevzal opraty duelu pod svoju kontrolu Smith.

"Zo športového hľadiska, toto je moja najväčšia chvíľa. Nemyslím si, že ju ešte niekedy prekonám. Môžem získať ešte ďalšie tituly, ale dnešný pocit bude naveky výnimočný," tešil sa po zápase Smith podľa BBC.

Favorit neuspel

Van Gerwen bol pred stretnutím miernym favoritom. Na MS sa predviedol v skvelej forme, keď vo štvrťfinále i semifinále nepustil súperom ani set. Po finále však musel uznať kvality protivníka.

Michael Smith oslavuje zisk Galéria fotiek (4) Zdroj: SITA/AP/Zac Goodwin/PA

"Súper hral veľmi dobre. Ja som mal svoje šance, no záverečných pár setov som nebol tým, čím som chcel byť. Môžem viniť iba samého seba," povedal Holanďan.