Shiffrinová stojí nohami pevne na zemi: Slová úcty a pokory príznačné pre lyžiarsku hviezdu

Na snímke vpravo americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová a vľavo jej mama Eileen jej dáva pusu na pódiu po 2. kole slalomu žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v českom Špindlerovom MlyneNa snímke vpravo americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová a vľavo jej mama Eileen jej dáva pusu na pódiu po 2. kole slalomu žien Svetového pohára v alpskom lyžovaní v českom Špindlerovom Mlyne Zdroj: TASR/Martin Baumann

MÉRIBEL - Americká lyžiarska hviezda Mikaela Shiffrinová vzhliada k švédskej legende Ingemarovi Stenmarkovi

Na jeho rekordných 86 víťazstvách vo Svetovom pohári síce útočí a pravdepodobne ich prekoná, ale je presvedčená, že nemôže prekonať odkaz, ktorý Stenmark zanechal v zjazdovom lyžovaní. Uviedla to v rozhovore pre televíznu stanicu Eurosport.

Shiffrinová na konci januára vyhrala prvý z dvoch slalomov SP v Špindlerovom Mlyne a získala triumf číslo 85. Na vyrovnanie rekordu útočila o deň neskôr, ale skončila o šesť stotín druhá. Je však už len otázkou času, kedy dvadsaťsedemročná Američanka rekord prekoná.

Dvojnásobná olympijská víťazka a šesťnásobná majsterka sveta si myslí, že ani s rekordom nebude najlepšia v histórii. Za toho považuje Stenmarka, ktorý svoje úspechy zbieral v 70. a 80. rokoch minulého storočia. "Možno môžem prekonať jeho čísla, ale nemôžem prekonať jeho odkaz," uviedla v rozhovore s bývalou slovinskou lyžiarkou Tinou Mazeovou.

Zároveň uvažuje o tom, že by tých najlepších mohlo byť viac. "Za tie roky je v zjazdovom lyžovaní veľa úžasných príbehov, ako napríklad tvoja rekordná sezóna. Je to stále niečo, čo ma inšpiruje, aby som na seba bola tvrdšia, aj keď sa cítim unavená," pripomenula rekordných 2414 bodov, ktoré Mazeová nazbierala pri triumfe v celkovom poradí SP v sezóne 2012/2013.

Shiffrinová má tento rok 1697 bodov, v kalendári SP je ešte jedenásť pretekov.

Na ďalšie body si bude musieť počkať až po skončení majstrovstiev sveta, ktoré štartujú dnes vo Francúzsku.

Viac o téme: Mikaela Shiffrinová Ingemar Stenmark