Hrýzli, bojovali a dreli: Reprezentácia zvládla povinný krok a žije sen o európskom šampionáte

Radosť basketbalistiek SlovenskaRadosť basketbalistiek Slovenska Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

PIEŠŤANY - Slovenským basketbalistkám vyšlo v kvalifikačnom zápase o postup ME 2023 proti Švajčiarsku všetko zhruba tak, ako si načrtli.

Po pomalšom rozbehu ukázali svoju kvalitu, zvíťazili 78:50 a zvládli tak úvodný krok na ceste za ziskom postupovej miestenky z druhého miesto v H-skupine. Pomohla im aj zaplnená piešťanská Diplomat aréna.

Slovenky sa predstavili pred domácim publikom prvýkrát od novembra 2021. Švajčiarsku umožnili v prvom polčase odskočiť 11-bodovou šnúrou a po väčšinu času museli sťahovať manko. Podobne to vyzeralo aj v prvej vzájomnej konfrontácii s týmto súperom.

Na snímke vpravo hráčka Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR - Lukáš Grinaj

"Scenár z prvého vzájomného zápasu sa úplne nezopakoval, vtedy mala skvelý individuálny výkon Evita Herminjardová. V tomto stretnutí nás trápil doskok Švajčiarska, ktorý ich držal v hre. To bol rozdiel a hlavný element ich hry," uviedol tréner Juraj Suja.

Rozhodujúce okamihy z pohľadu konečného výsledku stretnutia sa udiali na konci prvého a na začiatku druhého polčasu. Slovenské basketbalistky v tomto hernom úseku zaznamenali 20-bodovú sériu, ktorou úplne odstavili akýkoľvek nápor zo švajčiarskej strany.

"Zlepšili sme doskok, urobili sme nejaké zmeny v obrane a tým pádom sa nám podarilo zastaviť niekoľko ich útokov za sebou. Išli sme z toho do protiútoku a našu útočnú fázu sme zrýchlili," povedal Suja.

Druhý polčas bol už pod kontrolou domáceho tímu, bez väčších problémov si postrážil cestu za tretím úspechom v H-skupine a zároveň udržaním nádejí na postup na tohtoročný európsky šampionát v Slovinsku a Izraeli. "Na Švajčiarsku sme videli, že je dravé a kontaktné. Na začiatku nám to trochu ušlo, potom sme to ale vedeli skorigovať. Každá hráčka musí byť pripravená urobiť maximum," povedala desaťbodová Terézia Páleníková.

Pozitívnou správou bolo nielen hladké víťazstvo nad Švajčiarskom, ale aj úspešný a najmä bodový debut tria Stella Tarkovičová, Soňa Svetlíková a Viktória Havranová  v "ostrom" reprezentačnom zápase. "Tento večer vyšiel tak, ako mal po každej stránke. Dobré minúty, každý skóroval, každý si zahral a verím, že aj dievčatá sú spokojné. Vzhľadom na naše plány pred stretnutím som spokojný," vyhlásil tréner Slovenska.

Prvý domáci krok sa Slovenkám podarilo zvládnuť, do nedeľného stretnutia s Luxemburskom môžu ísť s pocitom, že majú situáciu hlavne vo svojich rukách. Najbližšieho súpera potrebujú zdolať, ideálne čo najvyšším bodovým rozdielom. Zápas je na programe v nedeľu o 19.00 h.

Viac o téme: Slovensko Švajčiarsko